Niedaleko od Reykjavik , na autostradzie prowadzącej do północnych regionów kraju, znajduje się miasto Mosfellsbayr, centrum homonimicznej społeczności. Jest to jedna z najmniejszych społeczności w Islandia , a pod względem liczby mieszkańców jest jednym z dziesięciu największych - dotkniętych bliskością stolicy. Mosfellsbair jest bardziej jak skupisko gospodarstw i domów, więc turyści mijają go szybko. I na próżno, bo to miasto liczące zaledwie 8 tysięcy mieszkańców ma swoje tajemnice!

Historia miasta

W starożytnych dokumentach opis gospodarstwa Mosfell, który powstał zgodnie z legendami, występuje w drugiej połowie 9. wieku, chociaż oficjalna data założenia osady jest uważana za 1604. Region był bogaty w rzeki, rozległe pola i gorące źródła, dla których lubił podróżnych, często spoczywających na farmie i w kościele. W 1890 r. Na obrzeżach Mosfellsbayr pojawiła się fabryka wełny, która z powodzeniem funkcjonuje do dziś. W 1933 r. Po raz pierwszy ustalono dostawy ciepłej wody do ogrzewania domów i basenów; Teraz gorące źródła ogrzewają nie tylko miasto, ale także stolicę, a reszta to doskonałe kompleksy termalne.

Панорама городаЦентр города

Co zobaczyć w Mosfellsbayre?

Przedmieścia Reykjaviku są śpiewane w książkach laureata Nagrody Nobla, rodem z tych miejsc, Hallordor Laxness. Po jego śmierci islandzki rząd otworzył muzeum pamiątkowe w domu pisarza, a nazwisko pisarza zawsze znajdzie się na liście honorowych obywateli miasta.

Oprócz muzeum, lokalna galeria sztuki jest popularna, głównie ze względu na swoją osobliwą architekturę.

W Mosfellsbayre znajduje się studio słynnego islandzkiego post-rockowego zespołu Sigur Ros, do którego nagrywa wiele popowych zespołów i wykonawców.

Mosfellsbair zapewnia wiele możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i wypoczynku z nietkniętą przyrodą. Systematycznie rozwija się otwarte tereny rekreacyjne dla mieszkańców, ich gości i turystów. Górzysty teren wokół miasta jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i spacerów, jazdy na nartach, jazdy konnej, łowienia pstrągów w małych jeziorach. Doskonałą opcją dla entuzjastów outdooru jest przejażdżka rowerowa wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Miasto znajduje się na obwodnicy, która biegnie wzdłuż obwodu całej wyspy, odchodzi od niej droga do parku narodowego Thingvellir który znajduje się 30 km od Mosfellsbayr.

Мемориальный музей писателя Халлдора ЛакснессаХудожественная галереяКонные прогулки по берегу залива
Jak się tam dostać?

Istnieje regularne połączenie autobusowe do Mosfellsbair, położonego 17 km na południowy-zachód od Reykjaviku.