Stolica Islandia Reykjavik ma ponad 200 tysięcy mieszkańców i jest największym miastem w kraju. Nazwa osady mówi sama za siebie, ponieważ oznacza "palenie zatoczki". Tak więc nazywać to miejsce było, ponieważ ciągle rosnące pary klubów płyną w górę z gorących źródeł wody.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Reykjavik, miasto zaskoczy Cię niezwykłymi widokami i tradycyjnymi warunkami, które są nietypowe dla tradycyjnych europejskich atrakcji turystycznych - zapewnia wszystko dla wygodnego życia w trudnym północnym klimacie. Chociaż, należy zauważyć, nie ma tutaj silnych mrozów. Tylko w rzadkie zimowe dni temperatura powietrza spada poniżej -10 stopni.

Рейкьявик - летомРейкьявик - зимой

Co zobaczyć w Reykjaviku?

Populacja Reykjaviku liczy około 200 tysięcy osób - jest to jedyne naprawdę duże miasto na wyspie. W stolicy kraju jest wszystko, co w taki czy inny sposób powinno znajdować się w mieście o takim statusie.

Nawiasem mówiąc, być może jeden z niecodziennych detali, ale doskonale opisujący stosunek Islandczyków do natury i ich własnego komfortu można uznać za ... chodniki! W końcu nigdy nie są pokryte śniegiem i lodem, co jest spowodowane rurami gorącej wody ułożonymi pod nimi z gorących źródeł.

Również ta woda służy do ogrzewania domów, aw mieście nie pracują kotły i rośliny, co gwarantuje czyste powietrze i zachowanie naturalnej równowagi.

Jeśli odwiedziłeś Reykjavik, zabytki tego miasta naprawdę Cię nie zaskoczą, ale wciąż będą zachwycone jego różnorodnością. Wśród wielu atrakcyjnych miejsc na szczególną uwagę zasługują budynki i zabytki:

 • niezwykła stalowa rzeźba Sun Voyager (w tłumaczeniu - Sunny Wanderer), stworzony przez słynnego lokalnego twórcę Arnasona, który zresztą nie widział momentu jego założenia - zmarł dwa lata przed tą uroczystą chwilą;
 • Sun Voyager
 • Kościół Hatlgrimskirkja - Luterańscy kibice zbierają się tutaj (nawiasem mówiąc, najczęstsza religia na Islandii). Wieża kościoła wznosi się do nieba na 73 metry, a same ściany są wykonane tak, jakby były pozostałościami skał wulkanicznych;
 • Хатльгримскиркья
 • muzeum Perlan z obrotową szklaną kopułą i tarasem widokowym z widokiem na ocean. Ale Perlan jest również rodzajem kotłowni, z której woda jest dostarczana ze źródeł termicznych do ogrzewania miasta;
 • Музей Перлан
 • góra Esya - wśród mieszkańców miasta jest uważany za stróża miasta, istnieje kilka szlaków turystycznych na szczyt, które kochają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy Reykjaviku;
 • Гора Эсья
 • "Wyobraź sobie świat" - pomnik stworzony przez Yoko Ono i przedstawiający identyfikację pragnienia pokoju;
 • Представьте себе мир
 • Dom Khovdi - tajemnicza budowla, którą zbudował tu konsul francuski, nie czekając na pozwolenie władz miasta i owiany tajemnicami. Nawiasem mówiąc, właśnie tam podpisano słynną umowę o zakończeniu zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR;
 • Дом Хёвди
 • sala koncertowa Harpa zbudowany w 2013 roku, ale już znany daleko poza Islandią, ponieważ swoim wyglądem przypomina statek kosmiczny;
 • Концертный зал «Харпа»
 • katolicka katedra Landakotskirkja uderzając swoim kolorem;
 • Ratusz w Reykjaviku - znajduje się w samym centrum miasta i powoduje niejednoznaczne oceny mieszkańców, które jeszcze bardziej przyciągają do niego uwagę turystów;
 • Folklore Museum Arbaearsafn - Tutaj zbiera się cały folklor islandzki, tradycje, starożytne przedmioty i wiele więcej, które pozwolą lepiej poznać ten tajemniczy, ale tak interesujący kraj.
ЛандакотскиркьяРатуша Рейкьявика

Są to tylko podstawowe zabytki Miasto Reykjavik. Warto tu przyjechać, aby cieszyć się niesamowitą atmosferą tej osady!

Funkcje rozrywkowe

Jest mało prawdopodobne, że wciąż są ludzie, którzy słysząc imię Reykjaviku zastanawiają się, która stolica tego kraju jest tym miastem. W końcu jest znany od dawna wśród fanów niezwykłych podróży.

W szczególności istnieje wiele różnych opcji rekreacyjnych, wśród których każdy znajdzie rozrywkę dla siebie:

 • wycieczki rowerowe po mieście i okolicy;
 • jazda skuterem w mieście, okolicy - wypożyczalnia skuterów musi być wyposażona w mapę z zaznaczonymi widokami i trasami;
 • wizyty w barach i klubach (w piątek lokalni mieszkańcy organizują pewnego rodzaju naloty na wszystkie podobne instytucje w mieście, pracujące do 7 rano);
 • wycieczki po potężnych jeepach poza miasto;
 • turystyka w górach i na lodowcach;
 • wędkarstwo, podczas którego można złapać pstrąga, łososia;
 • wycieczki kajakowe itp.

Oczywiście, część takich rozrywek organizowana jest poza miastem, ale należy zarezerwować wycieczki, skutery, jeepy bezpośrednio w mieście Reykjavik, gdzie to, czyli projektowanie takich usług, odbywa się w wyspecjalizowanych ośrodkach turystycznych.

Klimat

W mieście Reykjavik klimat jest pod arktyczny, dlatego też zima nie jest tak ostra, jak mogłoby się wydawać - płynie łagodnie, temperatura powietrza rzadko spada poniżej 10 stopni poniżej zera. Wynika to z ciepłego Prądu Zatokowego.

Lato nie zadowoli wysokich temperatur - średnia temperatura waha się od +11 do +16 stopni. Ale ogólnie rzecz biorąc, pogoda jest zmienna. W mieście przez rok spada średnio około 800 milimetrów opadów.

Ogólnie rzecz biorąc, klimat tutaj jest o wiele przyjemniejszy niż w innych regionach wyspy, a także w innych częściach planety, położonych w Reykjaviku na jednej szerokości geograficznej - 64 stopni.

Шторм в Рейкьявике

Gdzie się zatrzymać?

Hotele , Hotele w Reykjaviku są dość zróżnicowane, ponieważ kierunek ten rozwija się bardzo aktywnie w ostatnich latach. Już teraz możesz liczyć na wysoki poziom usług, które w pełni spełniają wszystkie standardy.

Najczęściej turyści wybierają hotele w 3 lub 4 gwiazdki, a także małe schroniska i pensjonaty - w zależności od ich budżetu. Poziom hoteli nie zależy od ich lokalizacji - oraz w centrum Reykjaviku i na obrzeżach całkiem przyzwoitych lokali. To jednak biorąc pod uwagę wielkość miasta nie jest tak zaskakujące. Zdecydowana większość hoteli zapewnia turystów z lotniska iz powrotem.

Jednak koszty utrzymania w hotelach, a także w hostelach są dość wysokie, nawet w porównaniu z wieloma europejskimi ośrodkami turystycznymi. Po co płacić więcej za pokój w hotelu, jeśli otrzymasz prawie taki sam zestaw usług w schronisku?

Transport w Reykjik

Wiesz już, co zobaczyć w Reykjaviku, i dlatego nadszedł czas, aby powiedzieć ci, jak zorganizowany jest transport publiczny w stolicy Islandii.

Przede wszystkim są tutaj wspaniałe drogi, a sama infrastruktura transportowa jest dobrze rozwinięta, choć istnieją pewne osobliwości.

Opłata za przejazd jest ogólnie dostępna, ale kierowcy nie dają zmian, więc trzeba wcześniej przygotować małe pieniądze.

Taksówki są bardzo drogie, a prędkość samochodu pozostawia wiele do życzenia. Nawiasem mówiąc, w nocy koszt podróży wzrasta kilkakrotnie.

W przypadku regularnych podróży można wynająć samochód, ale usługa ta będzie kosztować znaczne kwoty. W końcu będziesz musiał zapłacić nie tylko za sam czynsz, ale także za jego ubezpieczenie.

Lotnisko w Reykjaviku

Lotnisko w Reykjaviku , akceptując loty międzynarodowe, znajduje się prawie 40 kilometrów od miasta. Nie będzie problemów z dostaniem się z lotniska lub na lotnisko - są tam stale autobusy, które nie są dłużej niż 40 minut w tranzycie.

Ponadto lotnisko zapewnia regularne połączenia autobusowe z innymi regionami kraju.

Аэропорт Рейкьявика

Jak dostać się do Reykjaviku?

Oczywiście samolotem - to najlepsza opcja podróży. Jednak nie ma bezpośrednich lotów z Moskwy. Będziemy musieli latać z transferami - czas podróży potrwa od 6 do 21 godzin, w zależności od liczby transferów, cech lotów łączonych i wybranej trasy.

Ale dla tych, którzy idą Islandia z Danii lub Norwegii możesz wybrać prom jako środek transportu.

Jeśli chcesz podróżować własnym transportem, musisz opanować drogi północnej Europy, a następnie przeładować prom.