Dom Hovdi - być może najbardziej znany dom w Reykjavik . Na początku 20 wieku, kiedy właśnie przeniósł się do stolicy Islandia był uznawany za najbogatszy budynek w mieście, a nawet w porównaniu z francuską rezydencją królewską. A teraz doskonale łączy się z otaczającym krajobrazem, oprócz turystów przyciąga także jego wartość historyczna i opowieści o mieszkaniu w nim.

Historia i informacje ogólne

Wygląd tego budynku w Reykjaviku pochodzi z 1909 roku, ale został zbudowany nie na terytorium tego lodowatego kraju. Drewniany budynek został przetransportowany z Norwegii i był przeznaczony specjalnie dla konsula Francji Brillouin, którego Francuzi wysłali, aby poradzić sobie z problemami handlu rybami między oboma krajami. Ustawili dom bez porozumienia z władzami, co wywołało ich niezadowolenie. Pomimo tego, że miejscowi nazywali ten dom pałacem, konsul francuski go nie lubił, a niewiele mniej niż cztery lata później sprzedał go słynnemu prawnikowi i poecie Einarowi Benediktssonowi.

Знаменитое зданиеДом Хевди на набережной

Drugi właściciel wiąże się z pojawieniem się w domu obsady - Białej Damy. Podobno przywiózł ją z innego miasta i od tego czasu mieszka w tej rezydencji i doprowadza gospodarzy do załamania nerwowego. Dąż prawnika, to było po tym, jak młoda kobieta została otruta trucizną podczas procesu, ponieważ Benediktsson nie był w stanie jej ochronić przed kazirodztwem. Z powodu tego ducha, słynny islandzki poeta, mógł spać dopiero po południu, a mimo to nadal opuścił budynek. Później w domu Hovdiego niektórzy lub inni osiedlili się, ale rzadko mieszkali w rezydencji przez ponad cztery lata. Jego ostatni lokator - konsul angielski - przekonał władze, by nie korzystały z tego budynku na dłuższy pobyt. Tak więc dom stał się własnością komunalną i zaczął się pogarszać i słabnąć. Rozważano nawet kwestię jego rozbiórki, ale jeden architekt przywrócił rezydencję, a tym samym ocalił dom. W 1986 r. Odbył się tutaj islandzki szczyt z udziałem M. Gorbaczowa i R. Reagana, podczas których politycy postanowili zakończyć zimną wojnę i wyścig zbrojeń.

Историческая встреча

Obecnie dom Hovdi służy do oficjalnych wydarzeń i ważnych spotkań. Być może to uspokoiło Białą Damę, teraz już nie przeszkadza pracownikom i znanym gościom.

Aby odwiedzić zwykłych turystów, dom jest zamknięty, ale warto to zobaczyć z zewnątrz. Do tej pory widać nad drzwiami skrót nazwy Republiki Francuskiej, nazwisko pierwszego właściciela i rok budowy. Obok budynku stoi miedziany posąg Ondvegissulur, zbudowany w 1971 roku, który jest bardzo piękny o zachodzie słońca.

Дом Хевди и статуя Ondvegissulur
Gdzie jest i jak się tam dostać?

Dom Hövdi znajduje się przy ul. Fjörutún, 105. Możesz dostać się tutaj, spacerując wzdłuż nabrzeża. Jeśli pogoda nie jest bardzo ładna, a zdecydujesz się jechać autobusem, najbliższe przystanki to Hótel Cabin i Fíladelfía.