Jeden z najbardziej niezwykłych, ale jednocześnie dotykających zabytki Islandii to Wieża "Wyobraź sobie Świat", stworzona ku pamięci Johna Lennona, kultowej postaci XX wieku.

Autorką pamiętnej kompozycji jest żona Johna Yoko Ono. Wieża to nie tylko niezapomniany znak, cała kompozycja jest wypełniona specjalnym znaczeniem i jest przesłaniem dla świata. Który jest już w samym tytule "Wyobraź sobie świat". Przy okazji przypomina to słynną muzyczną kompozycję Lennona "Imagine", w której śpiewał o bajkowym, idealnym świecie bez ubóstwa, głodu itp.

Funkcje wieży

Wieża Świata, Islandia zbudowano dokładnie rok. Został on złożony w 2006 roku, 9 października. Data została wybrana nie przez przypadek - w tym dniu pojawił się Jan. Otworzyli budynek dokładnie rok później - ponownie w rocznicę urodzin Lennona.

Kompozycja Wieży, stworzona przez Yoko Ono, jest rodzajem "Latarni Świata" - studni pragnień, z której centrum kilka strumieni światła leci po niebie kilka razy w roku tworząc nierealne, ale widoczne dla ludzkiego oka wieża.

Aby utworzyć "wieżę", stosuje się sześć świateł. Żywią się energią geotermalną, a wysokość strumieni światła dochodzi do czterech kilometrów! W całej strukturze wyrażenie "Wyobraź sobie świat" zostało napisane w 24 językach.

Башня днем
Godziny pracy reflektorów

Promienie rozświetlają się 5 razy w roku:

  • świecą dwa miesiące z narodzin Lennona (9 października) i dnia śmierci legendarnego muzyka (8 grudnia);
  • od 21 grudnia do 28 grudnia - przesilenie zimowe;
  • w święto Nowego Roku;
  • dzień narodzin Yoko Ono - 18 lutego;
  • przez siedem dni od 21 do 28 marca (równonoc wiosenna).

Naturalnie latarnie świecą tylko w ciemności i świecą dokładnie do godziny 00:00. I tylko trzy razy w roku świecą całą noc - w Nowy Rok, w urodziny Lennona i Ono.

Поток света из БашниТуристы вокруг башни Imagine PeaceTower
Wielkie otwarcie

W otwarciu uczestniczyło wielu wybitnych ludzi, w tym współpracownicy Lennona, członkowie ich rodzin. Paul McCartney nie mógł przyjść.

Przy okazji, przemawiając na otwarciu, Yoko Ono wyjaśniła, dlaczego Islandia została wybrana do budowy wieży: "Wieża światowa powinna stać w wyjątkowym ekologicznie czystym miejscu. Za każdym razem, gdy odwiedzam to miejsce, czuję się o 10 lat młodsza. " Według niej budowa takiej wieży jest marzeniem Johna, który po raz pierwszy o tym mówił w 1966 roku. Chociaż myślał o stworzeniu czegoś takiego w prywatnym ogrodzie. Jak powiedziała Yoko, kończąc przemówienie, w tej chwili nie wierzyła, że ​​można stworzyć coś takiego.

Jak się tam dostać?

Wieża Pokoju znajduje się na wyspie Videy, która znajduje się w pobliżu stolicy Islandii, miasta Reykjavik . Aby dostać się na wyspę, musisz pokonać około 500 metrów wody. Z molo Videy promy - są trzy loty dziennie.

Organizuje również wycieczki dla grup turystycznych - profesjonalny przewodnik opowie szczegółowo historię grupy "Beatles", opowie o cechach konstrukcji wieży, a także o działaniach publicznych Lennona i Ono. Czas zwiedzania trwa od pół do dwóch godzin.

Przy okazji, 9 października, w urodziny legendarnego Johna Lennona, promy na wyspę Videe biegną za darmo, a niedaleko Wieży Pokoju jest wiele wydarzeń.