Magia Reykjavik - nie tylko kapitał Islandia , ale także jedno z najczęściej odwiedzanych miast w kraju. Pomimo faktu, że główny atrakcja turystyczna Oczywiście region ten jest przyrodą, w samym Reykjaviku jest wiele interesujących miejsc, a jednym z nich jest kościół Hallgrimour (inna nazwa to Hadlgrimskirkja).

Ogólne informacje o świątyni

Hallrigrim jest główną katedrą i jednym z najważniejszych zabytków architektury Islandii. Wysokość tej niesamowitej konstrukcji wynosi około 75 metrów. Dla małego i skromnego Reykjaviku jest to naprawdę wielki rozmiar.

Słynny architekt Goodyoung Samuelsson pracował nad projektem Hallgrimura, ale nie widział swojego "dziecka": budowa kościoła trwała ponad 40 lat. Co do nazwy, nie jest ono dane świątyni przypadkiem. Hadlgrimyur Pietursson jest jednym z największych islandzkich poetów, których twórczość "Psalmy pasji" znana jest daleko poza ojczyzną. To było na cześć tego legendarnego pisarza, że ​​kościół został nazwany.

Вид на церковь Халлгримур сверхуВид на город с башни

Co jest ciekawego w kościele Hallgrimour?

Wygląd Hadlgrimskirkii jest imponujący: najwyższa katedra w Reykjaviku jest widoczna z dowolnego miejsca w mieście w odległości kilkudziesięciu kilometrów. Niektórzy turyści uważają, że główna fasada uosabia majestatyczne góry, z których słynie Islandia. Według innych, zewnętrzna część kościoła jest bardziej jak rakieta w momencie startu. Która z tych teorii jest prawdziwa, nie jest znana na pewno, ale pozostaje faktem: niezwykła decyzja architektoniczna została podjęta poprawnie, ponieważ na dzień dzisiejszy to miejsce jest prawie najbardziej popularne wśród podróżników.

Главный фасад зданияБоковой фасад

Przed wejściem do Hallgrimour znajduje się pomnik poświęcony skandynawskiemu marynarzowi, bohaterowi starożytnych legend Wikingów, Leif Eriksson Happy. Posąg został przedstawiony w 1939 roku w Stanach Zjednoczonych na cześć 1000-lecia założenia parlamentu islandzkiego.

Статуя Лейфа Эрикссона на фоне церкви Халлгримур

Jeśli chodzi o wnętrze kościoła, to jest raczej skromny: w przeciwieństwie do większości innych katedr, tutaj nie będzie widać kolorowych witraży i obrazów słynnych artystów. Główną ozdobą świątyni są luksusowe organy - największe w kraju. Jego waga wynosi 25 ton, a jej wysokość to 15 metrów. Wielu turystów przyjeżdża tu tylko po to, aby czerpać przyjemność z urokliwej muzyki tego majestatycznego instrumentu. Ponadto Hallgrimura często gości koncerty muzyki symfonicznej, a nawet niektóre imprezy towarzyskie.

Интерьер церкви

Za dodatkową opłatą (dla dorosłych - 900 ISK, dla dzieci od 7 do 14 lat - 100 ISK) można wspiąć się na wieżę katedry, która jest również platformą widokową. Stąd można podziwiać wspaniałe widoki na miasto w całej okazałości.

Jak się tam dostać?

Znalezienie kościoła Hallgrimur jest bardzo proste, nawet podczas zwykłej pieszej wycieczki po mieście, ponieważ iglica wieży jest widoczna zewsząd. Możesz dostać się tutaj komunikacją miejską: autobusy numer 14 i 15 zawiezie Cię do świątyni. Miłej podróży!