Jedno z kluczowych miast na północy Islandia Olafjordur to osada we wschodniej części półwyspu Tredlaskagi, na wybrzeżu Morza Grenlandzkiego. Miasto ma zwartą lokalizację u podnóża fiordu Oulafsfjord, z rękawami Eyjfjordu, jednego z największych fiordów na Islandii. Olaffjörður znajduje się zaledwie 35 km od "północnej stolicy" Islandii Akureyri .

Зимний город
Historia miasta

Olafyordur od dawna znane jest jako wioska rybacka, w której mieszkańcy głównie zajmowali się połowem ryb i przetwórstwem śledzia. Podróż do Olaffjordur drogą lądową do niedawna była skomplikowana przez fakt, że od września do maja droga była zamknięta z powodu obfitych opadów śniegu. Miejscowi używali statków lub wodnosamolotów. Ważnym etapem budowy połączeń komunikacyjnych była budowa w 1991 r. Tunelu o długości 3,5 km, który znacznie uprościł ruch na najtrudniejszym odcinku drogi. Z biegiem czasu miasto przekształciło się w pełnowartościowe miasto i port morski, skąd ciężarówki z produktami lokalnych fabryk udają się na południe Islandii, a trawlery rybackie stale znajdują się w pobliżu wybrzeża. Wkrótce wycieczki do Olaffjordur, do trudnych islandzkich fiordów stały się bardzo popularne, a turystyka i rybołówstwo stały się ważną częścią gospodarki miasta.

Панорама городаЦентр города ОлаффьордурКорабль на пристани

Co zobaczyć w Olaffjordur?

Dla Olaffjordur mocno ugruntował sławę jednej z najlepszych nart Islandia kurortów . Jest gospodarzem Mistrzostw Świata w Skuterach śnieżnych. Teren wokół miasta jest pagórkowaty, z łagodnymi stokami odpowiednimi dla różnych rodzajów jazdy na nartach. Nie ma długich szlaków, głównie uprawianych przez slalom, ale dla tych, którzy chcą zorganizować wyjazdy narciarskie poza miasto, do dużych zjazdów. Oprócz jazdy na nartach popularne są także inne zimowe rozrywki: wycieczki na skuterach, skutery śnieżne, wędkarstwo podlodowe. Ci, którzy wolą spokojny i kontemplacyjny odpoczynek, będą mogli wybrać się na spacer po otwartym morzu, aby obserwować wieloryby lub wyprawę w okolice, aby poznać islandzką naturę. Aby stworzyć pełny obraz Olaffjordur, warto odwiedzić lokalne atrakcje przyrodnicze, w tym piękne doliny wrzosowe, wodospady i majestatyczne fiordy, których wysokość sięga niekiedy 1000 metrów.

Горнолыжный туризм в ОлаффьордурГородская церковь
Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do Olaffjordur z lotniska Akureyri. Z Reykjavik Akureyri obsługuje codzienne loty. Do podróży na północy Islandia lepiej wynająć samochód.