Podróżni, którzy mają szczęście odwiedzić Islandia , zaleca się odwiedzanie miast tego stanu. Największe z nich, na które niewątpliwie zasługują najbliższe uwagi, to: Reykjavik , Cowpowoghur , Habnarfjördür i Akureyri . Ostatni, o którym mowa, to czwarty co do wielkości.

Lokalizacja Akureyri to zachodnia część fiordu fiordu Eia. Miasto jest otoczone górami. Najwyższy z nich ma imię Sulur Jego wysokość wynosi 1213 m. Fakt, że wokół niego są góry, daje jej przewagę: miasto jest niezawodnie chronione przed wiatrem.

Przez miasto znajduje się rzeka zwana Glerau. Ma również przystań, która umożliwia podejście do linii brzegowej nawet dla bardzo dużych statków.

Акюрейри в окружении гор

Historia Akureyri

Akureyri przewodzi historii swojego istnienia, sięgającej XI wieku. W starożytnych źródłach jego nazwa została po raz pierwszy wspomniana w 1562 roku. W szczególności napisano, że kobieta została wysłana do Akureyri za zdradę męża.

O stałych osadach wspomina się od 1778 r. Status miasta Akureyri nabyto w 1786 r. Na polecenie króla duńskiego.

Akureyri - opis

Akureyri znajduje się w północnej części Islandii i należy do jednego z najstarszych miast w tym kraju. Ma nieoficjalny status północnej stolicy państwa. Statystyki pokazują, że ludność Akureyri liczy 17 700 osób (według danych z spisu ludności z 2012 r.). Miasto ma powierzchnię 125 km².

Акюрейри - северная столица Исландии

Cechą Islandii, a zwłaszcza Akureyri, jest brak drutów. Faktem jest, że są one układane pod ziemią, aby nie zepsuły otaczającego krajobrazu. Jest to ustalone na poziomie legislacyjnym.

Miasto ma najlepszy basen w całym kraju. Również Akureyri słynie z rybołówstwa: ma 2 główne biura firm, które są zaangażowane w tę działalność.

Pogoda w Akureyri

Ponieważ Akureyri jest otoczone górami, miasto jest zdominowane przez klimat wewnątrz wyspy. Charakteryzuje się ciepłym latem i chłodnymi zimami. Różnice temperatur w Akureyri są większe niż w innych częściach Islandii.

Niemniej jednak kraj ten charakteryzuje się stabilnością temperaturową. Wpływa to również na klimat Akureyri, który jest bardziej niestabilny niż inne regiony, ale charakteryzuje się niewielkimi wahaniami temperatury. Tak więc w lipcu znak na termometrze pokazuje średnio + 10 ° C, aw styczniu wynosi około -2 ° C.

Co warto zobaczyć w Akureyri?

Jeśli spojrzysz na zdjęcie miasta Akureyri, zobaczysz, że miasto jest bogate w przyrodę, architekturę i kulturę zabytki . Wśród najbardziej znanych z nich można wymienić następujące.

Atrakcje przyrodnicze:
  1. Ogród botaniczny , który nie na darmo nazywa się perłą miasta. Jego odkrycie nastąpiło w 1912 roku. Jest uważany za ogród, który znajduje się w najbardziej północnej części świata. Zbiór zebranych w nim roślin jest naprawdę olbrzymi. Obejmuje gatunki, które rosną w rodzimej Islandii, a także rośliny przywiezione z Hiszpanii i Nowej Zelandii (jest ich około 4000).
  2. Wodospad Godafoss (w tłumaczeniu oznacza "Wodospad bogów"). Nazwa została otrzymana dzięki pewnemu wydarzeniu, które wydarzyło się w czasach starożytnych. Przywódca ludzi żyjących na tym terytorium musiał zdecydować, czy przenieść na Islandczyków chrześcijaństwo. Po zatwierdzeniu tego kroku lider został powiadomiony przez wrzucenie swojego bożka do wody. Wodospad znajduje się w odległości 40 km od Akureyri i jest uważany za jeden z najpiękniejszych na Islandii.
  3. Wulkan Sulur . Jest w bezpośrednim sąsiedztwie Akureyri. Dla tych, którzy osiągnęli szczyt, otwiera się piękny i zapierający dech w piersiach widok. Ponadto nadaje się dla miłośników jazdy na nartach.
Ботанический сад АкюрейриВодопад Годафосс
Atrakcje kulturalne:
  1. Uniwersytet, założony w 1987 roku. Jest bardzo popularny wśród uczestników, dzięki wysokiej jakości otrzymywanej edukacji i kwalifikacjom nauczycieli. Oprócz osiągnięć Uniwersytet wyróżnia się także swoją architekturą.
  2. Muzea. Najbardziej znane z nich to Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Folkloru. W tym drugim przedstawiana jest ekspozycja, która daje możliwość obserwowania rozwoju lokalnego regionu, począwszy od czasu pierwszej osady wikingów.
  3. Sztuka uliczna. Gdy już się tam znajdziesz, możesz odwiedzić lokalne warsztaty artystyczne i zobaczyć liczne galerie, w których prezentowane są dzieła sztuki. Również na tej ulicy znajduje się teatr "Carolina", w którym często odbywają się pokazy różnych wystaw artystycznych. Co roku w lecie w Akureyri jest tak ekscytujące wydarzenie, jak festiwal sztuki.
Zabytki architektury:
  1. Kościół Akureyri . Jest wysoko na wzgórzu. Budynek wyróżnia się witrażami, które przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa. Centralne witraże zostały przywiezione z Katedry podczas II wojny światowej w celu ochrony przed nalotami. Również w kościele znajduje się organ, który liczy 3200 rur.
  2. Kościół Gleraerkirkya. W tłumaczeniu jego nazwa brzmi jak szklana rzeka. Jest to nowoczesny budynek, ponieważ został zbudowany w 1986 roku. Kościół ma dość niezwykłą historię pochodzenia: został wzniesiony dzięki dobrowolnym wysiłkom zwykłych obywateli. W formie wygląda jak wyrzut gejzeru.

Lokalna kuchnia

Po przejściu na świeżym powietrzu pojawia się wygórowany apetyt. Głód można głodować w lokalnych restauracjach oferujących nietypowe potrawy. Popularną restauracją dla turystów jest Rub 23 przy Kaupvangsstraeti 6, która znajduje się w centrum miasta. Łatwo to znaleźć, ponieważ restauracja mieści się w jasnoczerwonym budynku. Noa restauracja rybna Noa jest również popularna w Hafnarstraeti 22. Znajduje się w starej stodole, 15 minut spacerem do centrum. Z okien roztacza się wspaniały widok na fiord.

Местный ресторанчик

Jak dostać się do miasta?

Z Reykjaviku do Akureyri jeździć autobusem - dwa razy dziennie od maja do września, przez resztę czasu - raz dziennie. Czas wyjazdu to 8:30 i 17:00. Podróż potrwa pięć i pół godziny. Możesz przybyć do miasta samolotem. Małe lotnisko lata kilka razy dziennie ze stolicy i Kopenhagi. Lot trwa 45 minut. Podróżni mają możliwość wynajęcia samochodu i przybycia do Akureyri wzdłuż 1-obwodnicy. Opasuje cały kraj, więc po drodze można podziwiać malownicze krajobrazy Islandii.

Аэродром в Акюрейри с одной взлетной полосойВид на Акюрейри ночьюВечерний Акюрейри