Kópavogur - miasto satelitarne Reykjavik, położony na południe od stolicy Islandia . Początkowo uważano go za przedmieście Reykjaviku, obecnie jest to niezależne miasto, chociaż nadal trudno jest terytorialnie podzielić te dwie osady. Otrzymał nazwę Kópavogur z małej zatoczki, co tłumaczy się jako "zatoka pieczęci dziecka", dlatego można zobaczyć to zwierzę na herbie miasta.

Kilka słów o przeszłości i teraźniejszości

Początkowo Kópavogur powstał jako gospodarstwo osadnicze Ingolfur Arnason. Do 1931 r. Ziemie lokalne były wykorzystywane wyłącznie jako pastwiska i grunty rolne. Ale po wojnie teren szybko zaludnili wieśniacy, którzy próbowali znaleźć pracę w mieście. 11 maja 1955 r. Osada otrzymuje prawa miejskie, mieszka tam już około 4000 mieszkańców, co według standardów islandzkich nie jest małe. Najsłynniejszym wydarzeniem historycznym w całej historii Kupavogur było podpisanie traktatu w 1662 roku, zgodnie z którym Islandia była częścią Danii, a na jej terytorium proklamowano absolutną monarchię. Po 300 latach na miejscu zgromadzenia wzniesiono pomnik.

Dzisiaj Kópavogur jest drugim co do wielkości miastem na Islandii. Istnieje około 1000 firm, znajduje się ponad 30 tys. Człowiek, jest skoncentrowany wiele centrów handlowych i obiektów sportowych, w tym największy w kraju, tenis i basen z wodą geotermalną w otwartym terenie.

Zabytki w Kópavogur

Kópavogur jest uznawany za kulturalne centrum Islandii, z wieloma godnymi uwagi zabytkami.

Najstarszym kościołem w mieście i jednym z najpiękniejszych budynków w kraju jest kościół Kópavogur . Jego założenie zostało złożone 16 sierpnia 1958 r., A zakończono budowę i konsekrowano 5 lat później. Witraże wykonane przez Gerdura Helgadottira. Profil budynku jest wygrawerowany na pieczęci miasta, można go również znaleźć na herbie miasta. Znajduje się pod adresem: ul. Hábraut, 1a, jest czynna w dni powszednie od 09: 00-13: 00. Skontaktuj się z telefonem +3545541898.

Церковь Коупавогюр

Kolejną atrakcją miasta jest kościół Digraneskirkja . Zbudowali go zgodnie z projektem islandzkiego architekta Gudmunda Magnussona, a ukończono budowę w 1983 roku. Ze względu na niesamowitą akustykę budynek kościoła służy jako miejsce różnych wydarzeń kulturalnych. Raz w roku nie pracował dla motocyklistów, a następnie w Kópavogur rowerzystów pochodzą z całego kraju, a obszar w pobliżu kościoła staje się jak na wystawie motocykli. Digraneskirkja znajduje się przy ul. Digranesvegur, 82, w lecie, jest otwarty od 11 do 13 we wtorek, środę i czwartek. Aby wyjaśnić jakiekolwiek informacje, zadzwoń pod numer +3545541620. Możesz zamówić usługę w tym kościele online.

Церковь Дигранескиркья

Najmłodszym kościołem Kópavogur jest Hyatlakirkja . Zapalił się 11 kwietnia 1993 r., Zaprojektowany przez Hroudubarta Hroubjarturssona. Jeśli nie zwrócisz uwagi na krzyż na budynku, jest mało prawdopodobne, że ktoś wpadnie na pomysł, że przed nim jest kościół - tak niezwykła jest architektura budynku. Znajduje się w ul. Álfaheiði, 17, godziny otwarcia: wtorek - czwartek od 10 do 16, w piątek - od 10 do 14.

Хьятлакиркья

Ponadto można odwiedzić muzea w Cópavogur.

Muzeum sztuki , otwarte w 1994 roku, nosi imię Gerdura Helgadottira, islandzkiego producenta szkła i mozaiki. Pokazano tu jej prace, a także dzieła innych artystów i rzeźbiarzy współczesności. Raz w miesiącu wystawa zmienia się, często na wystawach biorą udział zagraniczni artyści. Muzeum znajduje się pod adresem: Hamraborg, 4, i jest otwarte dla publiczności od 11:00 do 17:00, zamknięte w poniedziałki. Telefon +3545700440. W środy można ją zwiedzać bezpłatnie.

Художественный музей

Muzeum Historii Naturalnej mieści się w tym samym budynku, co Muzeum Gerdura Helgadottira. W nim można poznać florę i faunę Islandii, poznać jej minerały i skały, a także obejrzeć wyjątkową kolekcję mięczaków i skorupiaków. Ponadto w Muzeum Historii Naturalnej ryby morskie i inni mieszkańcy oceanów pływają w czterech akwariach. Godziny otwarcia od poniedziałku do czwartku: 9:00 do 18:00, piątek i sobota: 11: 00-17: 00. Wstęp jest bezpłatny. Telefon do informacji +3544417200.

Obok muzeów znajduje się sala koncertowa Salurinn . Jest to pierwszy na Islandii, specjalnie wzniesiony budynek na koncerty, został otwarty w 1999 roku. Organizuje koncerty muzyczne różnych kierunków i epok. Możesz cieszyć się widokiem tego budynku i, jeśli chcesz, jego akustyką, możesz w Hamraborg, 6. Telefon +3544417500.

Salurinn

Dla turystów zwiedzanie tych zabytków nie sprawi trudności, ponieważ wszystkie znajdują się w jednym miejscu - na wzgórzu Kópavogur, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Ponadto istnieją piękne parki z ścieżkami dla pieszych.

Kópavogur to najwyższy budynek na Islandii - 77-metrowa wieża Smáratorg . Znajduje się na ulicy. Smáratorg, 3. Jeśli chcesz, możesz zjeść posiłek na najwyższym piętrze w restauracji Turninn i podziwiać panoramę miasta.

Interesujące do odwiedzenia i muzeum młodzieżowe , znajdujące się w Häbraut, 2. Działa od wtorku do piątku od 14:00 do 23:00. Telefon do informacji +3545701646.

Co zobaczyć obok Kópavogüur?

Niedaleko Koupaguyur, wśród pól lawowych, znajduje się jezioro Ellidawatn z kolorowymi plażami. Od strony wschodniej sąsiaduje z rezerwatem przyrody Heiðmörk. W pobliżu znajduje się basen geotermalny ze zjeżdżalniami dla dzieci.

Озеро Эллидаватн

Park Narodowy Thingvellir , wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się 40 km od Kópavogur. O tej samej odległości znajduje się Błękitna Laguna - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Islandii.

Na północ od Kópavogur, odwiedź dolinę Fossvogur . Jest to spokojne miejsce, zaprojektowane do nieśpiesznych spacerów i oglądania licznych ptaków. Teren ten jest zajęty przez szkółki do uprawy kwiatów, ogrodów warzywnych i leśnictwa.

I, oczywiście, warto odwiedzić Reykjavik - stolicę Islandii, z własnymi zabytkami i charakterem.

Przydatne informacje

  1. Co roku w maju w Koupavogure odbywa się festiwal miejski. Trwa to tydzień, a na stronach można zobaczyć różne występy, koncerty, imprezy sportowe i gry.
  2. Raz na trzy lata można zobaczyć wystawę rybacką, na której biorą udział nie tylko Islandczycy, ale także entuzjastyczni ludzie z innych krajów.
  3. Zastępcy shopaholicy powinni odwiedzić południową część miasta - jest tam największe centrum handlowe w Islandii - Smaralind. W tym budynku znajduje się ponad 80 sklepów z ubraniami, designerskimi rzeczami, islandzkimi pamiątkami, książkami. Istnieje również wiele kawiarni i restauracji na każdy gust. Można tam dojechać autobusem nr 2, który odjeżdża z centrum Reykjaviku. Adres: ul. Smáratorg, 3.
  4. Jeśli chcesz iść brzegiem oceanu, powinieneś udać się do zachodniej części miasta.

Jak się tam dostać?

Kópavogur jest największym miastem po Reykjavik . Dlatego wiele szlaków autobusowych przechodzi przez nią, z różnymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi łączącymi ją ze stolicą. Trasa autobusowa 1,2,4 zawiezie Cię do Kópavogur z Reykjaviku. Możesz zapłacić bezpośrednio w autobusie gotówką lub biletem Strætó.