Olafsvik to małe miasteczko położone na Półwysep Snufellsnes na skrajnym zachodzie Islandia . Położony na brzegu pięknej półksiężycowej zatoki, otoczony wulkanami i lodowcami.

Побережье залива

Historia Olafsvik

Olafsvik jest jednym z najstarszych islandzkich miast. Odniesienia do jego istnienia już w XVII wieku dotarły do ​​naszych czasów, jako ważny port morski i transportowy. To właśnie przez Olafsvik, leżące na zachodzie kraju, przez kilka stuleci istniała regularna komunikacja morska z Europą, co samo w sobie jest zaskakujące: bardziej logiczne byłoby zbudowanie portu na wschodzie wyspy dla tych celów. W 1687 r. Olafsvik otrzymał od króla duńskiego oficjalną licencję na obrót handlowy i stał się jednym z największych centrów handlowych w Islandii. Gospodarka nowoczesnej Olafsvika opiera się na przemyśle rybnym, handlu i świadczeniu usług dla rolników, a także na rozwiniętej infrastrukturze turystycznej.

Панорама городаОтели в Олафсвике

Zabytki Olafsvik

Podczas spaceru po mieście nie zapomnij odwiedzić najstarszego zachowanego domu wybudowanego w 1844 roku, w którym obecnie mieści się muzeum miejskie. Muzeum oferuje usługi zwiedzania: goście mogą wybrać się na wycieczkę wielorybniczą, a amatorscy rybacy znajdą okazję do uprawiania połowów dalekomorskich.

Городской музей

Kościół miejski przyciąga swoim ekstrawaganckim wyglądem, przypominającym ryby w swoich konturach. Mieści on ołtarz z 300-letnią historią, a obrazy okien wykonane są przez słynnego islandzkiego artystę Gerdura Helgadottira. W ciepłym sezonie organizowane są wycieczki Park Narodowy Sneifeldsjöküld na lodowcu , znane na całym świecie dzięki wulkanowi Snayfedls. W pobliskiej wiosce Helisskandur zainstalowano maszt radiowy, który jest 4 najwyższym w Europie (412 m). W pobliżu miasta znajduje się wiele szlaków turystycznych i długich piaszczystych plaż, a cała otaczająca przyroda jest bardzo malownicza, ponieważ nie bez powodu półwysep, na którym znajduje się Olafsvik, nosi nazwę Islandia w miniaturze. Jeziora z krystalicznie czystymi wodami i zielonymi dolinami, głębokimi wąwozami i uśpionymi wulkanami czynią półwysep jednym z najbardziej romantycznych miejsc w kraju. Zimą wycieczki skuterami śnieżnymi i narciarstwo biegowe należą do najpopularniejszych atrakcji dla turystów i mieszkańców.

Городская церковьОкрестности города
Jak się tam dostać?

Miasto znajduje się około 120 km od międzynarodowego Lotnisko w Reykjaviku . Regularne połączenia autobusowe kursują ze stolicy do Olafsvik. Możesz również skorzystać z wypożyczalni samochodów.