Kirkyubayarkleustur to mała islandzka osada na południu kraju, w której żyje nieco ponad 100 osób. Ze względu na piękną przyrodę, wiele tajemnic związanych z pobliskimi atrakcjami przyrodniczymi, a także rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród podróżników.

Historia

Po raz pierwszy osada Kirkyubayarkleustur została udokumentowana w 1186 roku, ale lokalni mieszkańcy są pewni, że to terytorium zostało rozstrzygnięte na długo przed otwarciem Wikingów, Islandia . Co więcej, według lokalnej legendy żyli tu tylko chrześcijanie, a pogan nie mogli. A kiedy w IX wieku poganie Hildir Yeastensen chcieli osiedlić się w tej krainie, padł martwy, gdy tylko przekroczył granice posiadania Ketyl Głupiego - chrześcijanina, który tu mieszkał.

W 1186 r. Wybudowano tutaj klasztor benedyktynów, a następnie osada liczyła 150 mieszkańców. Istniała do połowy 16 wieku, klasztor pozostawił wiele mistycznych legend, które miejscowi mówią turystom z przyjemnością.

I w 1783 roku wydarzyło się wydarzenie, które spowodowało pojawienie się być może jedynego architektonicznego punktu zwrotnego w osadzie. W tym roku Islandia doświadcza erupcji wulkanu Lucky, położonego godzinę od Kirkyubayyarkleustyur. W wyniku eksplozji wulkanicznej przepływ lawy przesuwa się w kierunku wioski, ale John Steingrissson, kapłan wiejskiego kościoła, zaczyna czytać kazanie, a lawa zatrzymuje się w ostatniej chwili, ale sam kapłan umiera. Na cześć tego wydarzenia w 1974 roku zbudowano kaplicę.

Ландшафт местности КиркьюбайярклёйстюрВеликолепные пейзажи Киркьюбайярклёйстюр

Atrakcje przyrodnicze

Główną atrakcją Kirkyubayarkleuktyur jest jego położenie wśród niesamowicie pięknej przyrody.

Jeśli masz dość szczęścia, aby tu dotrzeć, koniecznie odwiedź Wodospady Sióstr . Droga do niego wije się wśród drzew i klifów, z których otwiera się malownicza panorama Kirkyubayyarkleostur. Według legendy pewnego razu, gdy mniszki kąpały się, z dna jeziora pojawiła się dłoń, w której trzymał zadziwiająco piękny złoty pierścionek. Kilka sióstr nie mogło uciec przed pokusą i płynąć bliżej, ręka chwyciła je i pociągnęła je na sam dół, a od szczytu urwiska spadł wodospad.

Водопад Сестер

Jeśli będziesz kontynuował rzekę, która wpada do jeziora, znajdziesz się w pobliżu skały, jak ogromny ząb. To jest Skała Sióstr. Spłonęły tam dwie zakonnice spalone na stosie. Jeden - za podejrzenia o czary, a drugi - za brak szacunku dla papieża. Po pewnym czasie kwiaty wyrosły na grobie drugiej siostry benedyktynki, została pośmiertnie uznana za niewinną. Miejsce pochówku wiedźmy pozostało czarne.

Курган Сестер

A na zachód od Skały Sióstr znajduje się miejsce ognistego kazania (Eyledmesutangi). To właśnie tutaj, 20 lipca 1783 r., W drewnianym kościele ksiądz wygłaszał kazanie, które siłą swojej wiary starało się ocalić Kirkubayyarkleust przed zbliżającą się lawą.

Место огненной проповеди

Inne atrakcje to Morze Długie , które znajduje się na południe od Kirkuybayarclüstüre, skupiska naturalnych bazaltowych kolumn podobnych do islandzkiej Giants Road na północy. Ponadto w pobliżu Park Narodowy Skafafetl - drugie co do wielkości na Islandii, z trasami dla każdego gustu, dobrą infrastrukturą i Wodospad Svartifoss .

Скафтатель

Przydatne informacje

Centrum informacyjne jest otwarte każdego lata i jesienią w Kirkyubayarkleusteur. Pracuje codziennie od 10:00 do 17:00 od 19 kwietnia do 15 października. I znajduje się w ul. Klausturvegur 10. Wstępny kontakt i wyjaśnienie najnowszych informacji telefonicznych. +354 4874620. W centrum informacyjnym odbywają się wystawy i pokazy multimedialne. Turyści mogą obejrzeć krótki film dokumentalny o erupcji wulkanu Lucky, który uformował istniejący krajobraz tego miejsca. Tutaj możesz wypożyczyć rower, kupić książki i pamiątki, dostaniesz mapę okolicy i broszurę o Kirkubayyarkleusteur. Możesz poprosić o przewodnik audio, który automatycznie rozpoczyna się w specjalnie wyznaczonych miejscach, i podaje ogólne informacje na temat osady i okolicy (dane geologiczne, historia, informacje o krajobrazie) oraz informacje związane z erupcją Lucky.

W lokalnym supermarkecie Kjarval, a także na rynku Sveitabragginn, zostanie wprowadzonych dziewięć możliwych szlaków turystycznych w okolicy Kirkjubaillarjöstüry.

W Kirkyubayarkleusteur jest kilka hoteli, wiele pensjonatów, restauracji i kempingów, więc nie będzie problemów z zatrzymaniem się i pobytem. Jeśli potrzebujesz pomocy w rezerwacji, możesz skontaktować się z lokalnym centrum informacyjnym, gdzie otrzymasz bezpłatną pomoc i znajdziesz potrzebną opcję.

Jeśli potrzebujesz bankomatu, to znajduje się on przy ul. Klausturvegur, 13.

Kilka wskazówek dla kierowców

  1. Jeśli zdecydujesz się na podróż wynajętym samochodem, powinieneś poznać niektóre z niuansów.
  2. Jeśli planujesz opuścić drogę 1, konieczne jest nadanie pierwszeństwa samochodom z napędem na cztery koła.
  3. W przypadku wynajmu samochodu należy zachować ostrożność z góry - wtedy będzie to kosztować mniej, a otrzymasz dokładnie to, czego chcesz.
  4. Drogi oznaczone na mapie literą F są przeznaczone do kierowania tylko pojazdami z napędem na cztery koła. Wszystkim innym odmawia się wstępu.
  5. Jeśli zaplanowałeś trasę, przygotuj się na opcję kopii zapasowej, ponieważ w zależności od warunków pogodowych ta lub inna droga może być zamknięta do przejścia.
  6. Nie śpiesz się w drodze. Przyspieszenie może kosztować bardzo poważną grzywnę. Ponadto na drogach wszystkie letnie owce wędrują bez opieki. W kojcach zwracane są dopiero pod koniec września. A jeśli zabijesz zwierzę, będziesz musiał zapłacić farmerowi.

Gdzie jest i jak się dostać?

Kirkuybayarlukestur znajduje się 258 km od Reykjavik - stolica Islandii. Jeśli podróżujesz samochodem, droga potrwa 3-4 godziny. Musisz jechać drogą numer 1, zwaną obwodnicą.

Codziennie rano z dworca autobusowego Reykjavik (Vatnsmýrarvegur st., 10) znajduje się autobus do Hefn, który zatrzymuje się przy Kirkjubayarklyusture. I autobusy w Islandia podążaj ściśle według harmonogramu i trasy. Aby podróżować, musisz wykupić specjalny paszport, który jest ważny w lecie i pozwala poruszać się wybraną trasą w prawo lub w prawo. Aby zaktualizować bieżący harmonogram, możesz zadzwonić. +3545511166 lub +3545805400.