Jedna z popularnych tras turystycznych Islandia Biegnie przez Neskaupstadur, miasto na krańcach wschodniej części kraju. Od Reykjavik oddziela ponad 700 kilometrów. Wschodnia Islandia to niesamowity region, w którym znajdują się wszystkie możliwości zróżnicowanego wypoczynku pośród wspaniałych górskich krajobrazów.

Зимний город
Historia miasta

Neskaupstadur pojawił się w 1892 roku jako mała stacja rybacka. Duża populacja śledzia na wodach przybrzeżnych spowodowała wzrost zainteresowania przedsiębiorców, a wkrótce połowy i przetwórstwo ryb z łowisk przerodziło się w proces przemysłowy.

Kręta droga przez pasmo górskie Odskard, prowadzące od Neskaupstadur, utrudniła komunikację z innymi częściami Islandii. Zimą nie można było dostać się do miasta innymi środkami, z wyjątkiem morza. Dla wygody mieszkańców i tańszego transportu towarów w latach 1972-1977 zbudowano 630-metrowy tunel jednopasmowy, łączący miasto z obwodnicą.

Лодочная станцияНескаупстадур - центр городаПанорамный вид города

Co zobaczyć w Neskaupstadur?

Główną atrakcją Neskaupstadur jest dom-muzeum, w którym pod jednym dachem znajduje się galeria sztuki, muzeum historii naturalnej i muzeum morskie. Galeria sztuki przedstawia obrazy Tryuggviego Olafssona, jednego z najsłynniejszych współczesnych islandzkich artystów, urodzonego w Neskaupstadur w 1940 roku. Muzeum Historii Naturalnej ma wspaniałą kolekcję ssaków, mięczaków, ptaków i owadów, osobną kolekcję minerałów. Wszystko, co wiąże się z przemysłem rybackim i morską historią Islandii, a także zrekonstruowany warsztat rodziny Josaphat Hinriksson znajduje się w muzeum morskim. Co roku w lipcu odbywa się trzydniowy festiwal muzyki rockowej, gromadzący ponad dwa tysiące osób. Okolice Neskaupstadur, zwłaszcza Fjord-Nord, nie są gorsze od słynnych parków narodowych na zachodzie kraju. Niedaleko miasta znajduje się duży las reliktowy. Popularne zajęcia obejmują wędkowanie i wycieczki łodzią, piesze wycieczki, spacery wzdłuż tras o różnym stopniu trudności, jazdę na rowerze w górach i wzdłuż wybrzeża.

Дом музейМузей естественной историиРыбы в экспозиции музея
Jak się tam dostać?

Najbliższe lotnisko to miasto Egilsstadir . Codzienne krajowe loty z Reykjaviku. Podróż z Egilstadir do Neskaupstadur (74 km) zajmie około dwóch godzin autobusem, jeśli chcesz, możesz wypożyczyć samochód i samemu.