Nowoczesne i rozwinięte miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wschodzie Islandia . Ciekawe przykłady architektury, piękne i kolorowe krajobrazy korzystnie odróżniają Egilsstadir od innych miast.

Historia miasta

Ojcem miasta jest rolnik Jon Bergsson, który pod koniec XIX wieku kupił posiadłość na brzegu rzeki Lagharloot i nazwał ją Egilsstadir - "majątek Egila". W tym czasie teren stanowił konglomerat osiedli wiejskich, które rozbudowywały i potrzebowały regionalnego centrum, w którym mieszkańcy mogliby otrzymywać usługi medyczne i edukacyjne. Bergson zbudował duży dom z apartamentami na terenie farmy, która w rzeczywistości stała się pierwszym budynkiem przyszłego rozwoju miejskiego. Most został zbudowany przez rzekę, ulice były wybrukowane i dobrze utrzymane, pojawiła się poczta i telefon. Oficjalny status miasta Egilsstadir otrzymał w 1947 r. Po uzyskaniu niepodległości przez Islandię. Teraz w mieście, którego populacja nie przekracza 2300 osób, jest uniwersytet, szpital i lotnisko.

Вид на городПанорама города ЭгильсстадирЦентр города осенью
Эгильсстадир - архитектура 40х годов 20 векаГородская церковьАэропорт в Эгильсстадир

Egilsstadir - islandzki turysta

Spacer po Egilstadiru przybliży architekturę młodych islandzkich miast.

  1. Jednym z najciekawszych i najbardziej niezwykłych budynków jest kościół miejski.
  2. W Egilsstadir znajduje się muzeum dziedzictwa Wschodniej Islandii z dwiema stałymi wystawami poświęconymi rolnictwu i reniferom, wieloma wystawami czasowymi. Główne archiwum i biblioteka publiczna znajdują się w budynku muzeum.
  3. Więcej niż samo miasto, jezioro Lagharloot jest blisko niego. Często porównywany jest do jeziora Loch Ness z powodu olbrzymiego węża wodnego, który rzekomo mieszka w głębinach jeziora. Historie nie odstraszają, ale wręcz przeciwnie przyciągają turystów do tych miejsc. To będzie przyjemność jeździć na łyżwach po jeziorze na łodzi, podczas którego można cieszyć się pięknem otaczającej przyrody i podziwiać dwa piękne wodospady.
  4. Kolejnym naturalnym punktem orientacyjnym jest ogromny obszar leśny, który sam w sobie dla kraju, położony obok koła podbiegunowego, jest rzadkością. W lesie jest wiele ścieżek, jego krawędzie są ulubionym miejscem pikników. Przy dobrej pogodzie warto łowić ryby lub polować na kaczki, kuropatwy i renifery, jednak do polowania wymagane będzie specjalne zezwolenie. W zimie Egilsstadir oferuje wiele rozrywek dla narciarzy.
  5. I miłośników turystyki przemysłowej, takich jak wycieczka do Kaurahniyukar, największej elektrowni wodnej w kraju, do którego około 60 km.
Музей в ЭгильсстадиреМузейная выставкаОзеро Лагарфльоут
Jak się tam dostać?

W Egilsstadir kilka razy dziennie loty ze stolicy Islandia - Reykjavik . W Egilsstadir zbiegają się kilka dużych autostrad, więc wygodnie jest dostać się do niego z dowolnego miasta w kraju.