Laugar to niewielka społeczność w dolinie Reykjadalur. Turyści często tam jadą, ponieważ to miasto znajduje się w drodze do słynnych atrakcji przyrodniczych. Islandia - jeziora Myvatn , kanion Ásbyrgi i wodospady Godafoss i Dethoss . W okolicy działała geotermia, więc naturalna gorąca woda znalazła szerokie zastosowanie w życiu ludzi, do ogrzewania budynków. Turyści w tej wiosce mogą przebywać zarówno w hotelu, jak i na wyposażonym kempingu. W razie potrzeby mieszkanie można znaleźć w pobliżu.

Co robić w Laugar?

Pomimo faktu, że Laugar jest centrum administracyjnym dla dzielnicy Tingeyarsweit, nie ma tu wiele rozrywki.

Posiłek w rodzinnej restauracji Dalakofinn. Działa codziennie od 9 do 20. Znajduje się na autostradzie 1. W hali znajduje się duży ekran, na którym można obejrzeć mecz piłki nożnej. Telefon: +3544643344. Druga połowa budynku restauracji jest zajęta przez sklep spożywczy, działa podobnie jak restauracja i oferuje dość szeroką gamę towarów w rozsądnej cenie.

Ресторан Dalakofinn

Obok restauracji jest stacja benzynowa.

Poczta znajduje się przy ulicy Kjarna. Numer telefonu +3545801200. Otwarte w dni powszednie od 9:00 do 16:00. Sobota, niedziela - weekend.

W 1932 roku w Laugar wybudowano basen z 25-metrowymi torami pływackimi i dwiema przestronnymi łaźniami geotermalnymi. Pracuje codziennie do 21:00. Znajduje się na ulicy Austurhlidarvegur. Telefon do informacji +3548983414. Obok basenu znajduje się sześciodołkowe pole golfowe.

Rybacy docenią przepływającą przez wieś rzekę i możliwość łowienia ryb. Ponadto legendarna rzeka Laxa, w której żyją łososie i pstrągi, przepływa w pobliżu.

Laugar - ciche, przytulne miejsce, w którym nie ma głośnej rozrywki. Tutaj można podziwiać krajobrazy podczas spaceru wzdłuż rzeki Reykjadalsá lub wzdłuż drogi prowadzącej do góry Hvitafell. Ponadto na pobliskich farmach można wziąć konia i odbyć krótką wycieczkę po wiosce.

Co dalej?

W pobliżu Laugar jest wystarczająco dużo atrakcji przyrodniczych, które przyciągają uwagę turystów.

W odległości około 30 km (wzdłuż autostrady 1) od osady znajduje się jezioro Myvatn, z wyjątkowo bogatą fauną ptactwa wodnego. Pamiętaj jednak, że jadąc tam, będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalne środki od muszki, ponieważ jest ich wiele na Myvatna. Jezioro i jego nazwa otrzymały z tego. Podczas zwiedzania tego unikalnego obiektu geologicznego znajdziecie się w obszarze o księżycowym krajobrazie, zobaczymy 15-metrowe "Dark Castles" wykonane z lawy, naturalne baseny błotne, można wypożyczyć rower, odwiedzić muzeum ptaków na farmie Ytri-Neslönd, zarezerwować wycieczkę pieszą lub konie lub jeepy.

Озеро МиватнТемные замки Миватн

Jeśli chcesz oglądać wieloryby, pokonując 40 km wzdłuż drogi 845, znajdź się w wiosce rybackiej Husavik , który jest czasami nazywany centrum Europy do obserwacji wielorybów. Tam będziesz oferowany do zrobienia ekscytującego safari do oceanu na łodzi motorowej lub łodzi, możesz wziąć udział w połowach i zobaczyć morskich gigantów.

W drodze do Husavik, po około 30 km, można zatrzymać się w Muzeum Transportu, które stale dodaje nowe wystawy do swojej ekspozycji. Każdy wystawiony samochód ma swoją historię. Muzeum jest otwarte codziennie od 10:00 do 20:00. Aby wyjaśnić wszelkie informacje, możesz zadzwonić pod numer +3544643133.

Музей транспортаЭкспонаты в музее транспорта

Jeśli przejedziesz około 13 km autostradą nr 1 do skrzyżowania z Goðafoss Sightseeing (po skrzyżowaniu z drogą 844), a następnie skręcając, zobaczysz wodospad Goðafoss. Woda rzeki Skjálfandafljót spada w tym miejscu z wysokości 12 metrów, a jej szerokość sięga 30 metrów. Ponadto bożki bogów zostały obalone w tym wodospadzie po przyjęciu chrześcijaństwa.

Osoby zainteresowane folklorem mogą odwiedzić skaliste wzgórze Tungustapi, położone 3 km od Laugar, w centrum doliny Sælingsdalur. Tutaj, zgodnie z legendą, jest kościół elfów. Jest to związane z tragiczną opowieścią o dwóch braciach, którą mogą opowiedzieć każdy mieszkaniec wioski. Chociaż nie wszyscy zgadzają się towarzyszyć wam na tym spacerze, ponieważ wierzono, że nie powinniście zakłócać spokoju elfów.

Церковь эльфов
Jak się tam dostać?

Możesz lecieć z Reykjaviku samolotem do Husavik lub Akureyri . A potem wynająć samochód i jechać autostradą 1 (jeśli z Akureyri) lub drogą 85, skręcając 845 na Laugar. Lub, jeśli nie ma prawa jazdy, a następnie autobusem, po zakupie paszportu jednego z dwóch operatorów autobusowych. I dostać się do Laugar autobusem można i od Reykjavik .