Sydureyri to mała wioska rybacka położona na północnym zachodzie Islandia , na południu fiordu Sugandafjordur. To miejsce jest po prostu stworzone do łowienia ryb i jego przetwarzania, a także sprzedaży do regionów oddalonych od morza. Norwegowie i Duńczycy zaczęli szukać lepszego życia. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z XI wieku.

Informacje ogólne

Ludność wsi według islandzkich standardów nie jest bardzo mała - 346 osób. Większość z nich zajmuje się rybołówstwem. Dumą wioski jest pięciokilometrowy tunel łączący Sydureyri z miastem Саsafjörður . Nie każda wieś jest uhonorowana tym honorem, zwykle są to drogi lub szlaki morskie. Tunele budowane są tylko w dużych miastach handlowych lub portowych.

Wioska Sydureyri ma niewielki obszar, w którym mieści się znakomita restauracja, przytulny hotel, basen i fabryka ryb, która dziś pełni rolę skansenu. Kiedyś zakład ten był bardzo opłacalny i służy jako miejsce pracy dla prawie wszystkich lokalnych mieszkańców, ale z czasem stracił na znaczeniu i dziś każdy może go odwiedzić.

Sydureyri wyróżnia się również tym, że na jego terytorium znajdowała się tymczasowa ostoja dla ostatniego anglosaskiego króla Harolda, który był w stanie walczyć z królem Norwegii Haraldem Surowym w wojnie z 1066 roku. To wydarzenie było decydujące, ponieważ Wikingowie przestali robić naloty na islandzkie ziemie.

Jak się tam dostać?

Do wioski Sydureyri prowadzi jedna trasa, która ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża - jest to droga Sugandafjaroarvegur. Dzięki niej można dotrzeć do małej wioski samochodem lub podczas wycieczki krajoznawczej organizowanej z miasta Иsafjörður.

Сюдюрейри - план городаСюдюрейри - домаСюдюрейри - зимой