Witamy w "stolicy" Westfjords! To powitanie jest często spotykane przez turystów przybywających do саsafjörður - największego miasta na półwyspie Westfjords na północnym zachodzie. Islandia .

Znajomość z саsafjörður

Główne miasto półwyspu Westfjords zamieszkuje około 4 tys. Osób: około 3 tys. Osób mieszka w samej gminie, a około tysiąc więcej stanowią populacje uroczych małych wiosek Hnifsdalur, Sudureyri , Flateyri i Thingeyri.

Саsafjörður rozciąga się na ponad 2400 km kw. Km: jego południowa "granica" jest uważana za przepiękny wodospad Dynjandi, natomiast północna to rezerwat przyrody Hornstrandir ze słynną skałą Hornbjarg. Samo miasto leży na wąskiej mierzei fiordu Skutulsfjordur i jest otoczone malowniczymi górami, które imponują nawet doświadczonym podróżnikom swoim pięknem.

Деревня SuðureyriВодопад Dynjandi

Złoty wiek w historii Isafjordur

Саsafjörður na Islandii osiadł około 1100 lat temu. Natura nadawała miastu dogodny port, dzięki któremu miasto stało się wkrótce ważnym ośrodkiem handlu rybami.

Zdobył status miasta dopiero w 1786 roku, kiedy król Danii (który wówczas rządził Islandią) zlikwidował monopol duńskiego handlu w tym kraju. Potem rozpoczął się szybki wzrost gospodarczy w Isafjordur. Koniec XIX i początek XX wieku stał się wspaniałym i złotym okresem dla miasta - lokalny przemysł rybny znajdował się wówczas u szczytu rozwoju. Od tego czasu pozostaje głównym źródłem dochodów dla większości mieszkańców Isafjordur. Turystyka może być nazywana inną priorytetową dziedziną tego miasta.

Центр городаЦерковь в Исафьордюре

Co robić w Isafjordur?

Isafjordur na Islandii oferuje podróżującym ciekawe i aktywne wakacje. To miasto ma jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w kraju. Również turyści mogą wybrać się na ekscytujące wycieczki w okolice Isafjordur, pływać kajakiem, żeglować, jeździć na rowerze. Gmina ma cztery baseny i pięć klubów sportowych.

Зимний Исафьордюр

Lista zabytków саsafjöldur to Muzeum Morskie, stara dzielnica z domami z XIX wieku, centrum kulturalne Edinborg, ogród Jónsgarður z łukiem fiszbinowym. Na szczególną uwagę zasługuje budowa dawnego szpitala, w którym obecnie mieści się biblioteka, w których odbywają się wystawy kolekcji sztuki w regionie.

Сад Jónsgarður с аркой из китового уса

W Isafjordur turyści muszą udać się do wioski rybackiej Suðureyri (23 km od miasta), gdzie odwiedzają fabrykę ryb, zapoznają się z codziennym, tradycyjnym życiem rybackich rodzin i relaksują się w odkrytym basenie geotermalnym.

Również podróżni wolą dostać się do malowniczego wodospadu Dynjandi (89 km od miasta) i wioski Flateyri. W miejscowości Þingeyri (49 km od Isafjordur) można zorganizować jazdę konną lub stosunkowo łatwo wspiąć się na najwyższą górę półwyspu.

Innym miejscem wartym odwiedzenia podczas podróży do саsafjörður jest Kaldalón, położony 170 km od miasta. Znajduje się bezpośrednio pod lodowcem Drangajokull. Podczas półtoragodzinnego spaceru turyści mają okazję udać się na skraj lodowca.

Jak dostać się do Isafjordur?

Możesz dostać się do Isafjordur autobusem lub samochodem. Z Reykjavik (położony 455 km od miasta) regularne loty kursują codziennie, czas podróży w zimie wynosi co najmniej 6 godzin.

Jeśli turyści planują dostać się do Isafjordur samodzielnie, powinni wypożyczyć samochód z dobrymi oponami zimowymi i sprawdzić informacje o ruchu na stronie www.safetravel.is i www.icetra.is przed rozpoczęciem podróży.

Air Iceland obsługuje również loty z Reykjaviku i саsafjörður.