Wyspy Westman znajdują się na Oceanie Atlantyckim, należą Islandia . Całkowita powierzchnia lądu to 16,3 km². Populacja wynosi około 5000 osób.

Historia

To najmłodsza edukacja na ziemi. Wyspy mają około 5-10 tysięcy lat. A jeden z nich - Surtsey - powstał z wody na początku lat 60. ubiegłego wieku. Ile wysp archipelagu jest jeszcze nieznanych. W sumie można liczyć 18, z których tylko jeden jest duży i zamieszkały - Heimai, na nim jest wulkan Eldfetl. Pozostałe wyspy mają niewielki rozmiar. Również w archipelagu są skały i klify, na których uwielbiają gniazdować liczne kolonie ptaków morskich.

Обитаемый остров Хэймаэй

Aktywność wulkaniczna na Wyspach Zachodnich wciąż jest wysoka. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1973 roku na wyspie Heimai. Jedyne miasto archipelagu o tej samej nazwie zostało wymazane z powierzchni ziemi. To nie przypadek, że nazywa się Północne Pompei. Żaden z mieszkańców nie został ranny. Wkrótce wrócili, by wychować miasto. To prawda, że ​​w ich oczach pojawił się interesujący obraz - góra 200 metrów stała w miejscu kwitnącej niegdyś łąki.

Wyspy Westman zostały odkryte w tym samym czasie co Islandia, chociaż nie ma na ten temat żadnych faktów historycznych. W 1627 r. Zostali schwytani (flota osmańska i berberyjscy piraci), a prawie cała populacja została zabrana do niewoli.

Красота Вестманских островов Co robić?

Zainteresowanie turystów to jedyna zamieszkana wyspa Kheimai. Jest często nazywany islandzką perłą. Reszta tutaj jest mierzona i bardziej intelektualna. Istnieje wiele klas:

  1. Świetne miejsce zarówno dla profesjonalnych fotografów, jak i amatorów. Panoramy otwierające się od szczytu wulkanu, tak ekscytujące, że nie można ich uchwycić na filmie (lub matrycy).
  2. Dla miłośników wspinaczki w górach jest świetna okazja, aby wspiąć się na Eldfetl. Jego wysokość jest niewielka, tylko 200 metrów.
  3. Spojrzenie do lokalnego muzeum historycznego. Jest mały, ale na wystawie można znaleźć wiele ciekawych rzeczy.
  4. Uważaj na ślepe zaułki i wieloryby.
  5. Idź na spacer po zamarzniętej lawie.
  6. Aby zobaczyć Wulkan Eyjafjallakökull .
Гнездовье тупиков

Ciekawy fakt . Eldfetl wylał taką ilość lawy, że znacznie zwiększył się obszar wyspy podczas jej chłodzenia i krzepnięcia. 200 nowych budynków zostało następnie zbudowanych na polach lawowych.

Jak się tam dostać?

Aby dostać się na wyspę drogą powietrzną i drogą wodną - zależy to od lokalizacji podróżnika. Najszybszym sposobem jest latanie samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się pod adresem Reykjavike . Loty stamtąd do Heimai dwa razy dziennie w lecie. W soboty nie ma lotów zimą. Miłośnikami mierzonego podróżowania mogą być wypróbowanie pary. Istnieją 2 przejścia - letnie i zimowe. Lato zaczyna się od Landeyahöpn - to około 2 godziny jazdy samochodem od Reykjavik . Czas promu to tylko 30 minut. W dniu, w którym wykonuje 5 lotów. Zimowy prom jest znacznie bliżej stolicy Islandia i nazywa się Torlakhn. To prawda, że ​​podróż promem na wyspę będzie trwać trzy godziny. A jeśli ocean jest burzliwy, to jeszcze więcej.