Dalvik (Dalvik) - mały port przybrzeżny na północy Islandia . Stoi on na brzegu fiordu Eyjfjord na półwyspie Tredlaskagi, który jest często nazywany "północnym klejnotem" tego kraju.

Dalvik uważany jest za duży port rybacki, 412 km oddziela go od stolicy Islandii. Miasto jest połączone z wyspą Grimsey na kole podbiegunowym regularnym promem. W Dalvik, który rozciąga się w ujściu do żyznej doliny Svarfadardalur, żyje około 2 tysięcy osób. W 1934 r. Potężne trzęsienie ziemi zniszczyło wiele budynków. Większość miejscowej ludności bierze udział w połowach, które zasilają to miasto od wielu stuleci. Jednak turystyka w Dalvik również szybko zyskuje na znaczeniu: miasto ma coś do zaoferowania podróżującym z całego świata.

Dalvik - miejsce narodzin "islandzkiego giganta"

Miniaturowy Dalvik stał się sławny na całym świecie dzięki temu, że urodził się w nim prezydent Islandii Kristjan Eldjarn (od 1968 do 1980) i jeden z najwyższych ludzi na świecie, Johann Petursson, który nazywał się "islandzkim gigantem". Mieszkał w Dalvíku w latach 1913-1984, a jego wysokość wynosiła 234 cm .W pamięci słynnego rodaka, miasto otworzył małe muzeum, które wyświetla przedmioty z szafy jednego z najwyższych mieszkańców planety.

Co robić w Dalvik?

Jak w większości miejsc na północy i północnym zachodzie Islandii, jazda na nartach w Dalvíku jest najpopularniejszą rozrywką dla miejscowej ludności i turystów. Podróżni potrzebują również morskich letnich rejsów, podczas których oglądają wieloryby. Również turyści w Dalviku mogą uprawiać wędkarstwo sportowe, jeździć konno, grać w golfa, wybrać się na małą wycieczkę z przewodnikiem po ścieżkach dla pieszych. Miasto ma nowoczesny pensjonat i pole namiotowe z basenem. Muzeum Folkloru i Historii Naturalnej w Dalviku jest obowiązkowym elementem programu rozrywkowego gości miasta. Istnieje również restauracja, kilka kawiarni i pub, gdzie można skosztować kuchni lokalnej i krajowej. Dla turystów w Dalviku otwarte jest centrum informacyjne, które mieści się w Domu Kultury Berg.

Бассейный комплекс в ДалвикеТуристы в Далвике наблюдают за китами

Najważniejszą rzeczą, dla której przyjeżdżają do Dalikanu, jest natura. Obok miasta znajduje się rezerwat przyrody Svarfðardalur. Na powierzchni 8 km² zachowały się naturalne siedliska ptaków. Odwiedzający park oglądają je z dwóch platform widokowych.

Природа вокруг Далвика привлекает туристов со всего мира

Największy i najbardziej popularny festiwal Dalvik w Islandii to "Big Fish Day" (Fiskidagurinn Mikli), obchodzony jest w drugi weekend sierpnia w porcie miejskim. Goście wakacji - zarówno mieszkańcy, jak i turyści - bawią się z głębi serca i próbują przysmaków z ryb, biorą udział w zawodach "rybnych". Również podczas festiwalu w Dalviku przygotowuje się najdłuższy w Islandii szaszłyk rybny, którego długość sięga 8 m.

Фестиваль рыбы в Дальвике

Jak dostać się do Dalvik?

Najbliższe międzynarodowe lotnisko do Dalviku znajduje się w mieście Akureyri (Lotnisko Akureyri). Odległość między nimi wynosi 45 km. Z Akureyri do Dalviku można dojechać autobusem, który kursuje do tych miast Islandia codziennie (czas podróży wynosi około 50 minut). Harmonogram lotów turyści znajdą na lotnisku Akureyri.