Eyrarbakki - mała wioska rybacka na południowym wybrzeżu Islandia . Jego populacja ledwie przekracza 600 osób, nie licząc więźniów więzienia w mieście. Mimo tak skromnych cech Airrarbaki, przez stulecia odgrywała ważną rolę w gospodarce Islandii, a dziś jest to muzeum handlu i etnografii.

Centrum handlowe Eyrarbakki

Trudno uwierzyć, że nie tak dawno temu Eyrarbakki było głównym centrum handlowym na południu kraju. Przez kilka stuleci w porcie przybywały wielkie statki i przynosiły najlepsze towary. Trwało to do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Podczas gdy wioska była ważnym ośrodkiem handlowym, większość jej mieszkańców zajmowała się wyłącznie rybołówstwem. Mimo tak lukratywnych działań nie można powiedzieć, że mieszkańcy Eyrarbakki mieli doskonałe warunki życia. Ponieważ warunki naturalne portu były dalekie od ideału. Po zniszczeniu mostu na rzece Elfusau sprawy wioski rybackiej uległy gwałtownemu pogorszeniu. Droga do portu została przerwana i nie uznano za konieczne jej odtworzenie, ponieważ na początku XX wieku inne porty były otwarte i aktywne. Dlatego mieszkańcy wioski, jeszcze bardziej aktywnie, zaczęli angażować się w połowy.

Co dziś zobaczyć?

Miasto składa się z wielu starych dobrze utrzymanych domów, więc wygląda na skansen. Niektóre budynki nie są tak naprawdę mieszkalne i są udostępniane muzeom lub warsztatom. Znaczenie wsi dla Islandii w dawnych czasach nie zostało zapomniane, a muzea mówią o rybołówstwie i handlu w Eyrarbakki w różnym czasie.

W XX wieku otwarto tutaj przetwórstwo ryb i zakłady produkujące aluminium, ale pod koniec lat 90. zostały one zamknięte. Dlatego dziś mieszkańcy wioski łowią ryby i uprawiają ziemię. W pobliżu Eyrarbakki znajduje się kilka gospodarstw, w których hodowane są konie hodowlane. Odwiedzający miasto zawsze mogą odwiedzić te gospodarstwa, właściciele chętnie pokazują swoje konie i rozmawiają o swoich rasach.

Zaskakujące jest to, że w tak historycznym miejscu znajduje się największe więzienie na Islandii - Little Hraun. Zatrudnia znaczną część mieszkańców.

Jak się tam dostać?

Eirarbakki znajduje się w pobliżu dużych miast - 12 km od Stockxeyri i 14 km od Selfoss . Najbliższy lotnisko od wsi zaledwie 49 km Reykjavik . W tym samym kierunku znajduje się lotnisko Borgarfjordur Eystri.

Do najbliższych miejscowości Eyrarbakka można dojechać autobusem. Tutaj często jeżdżą autobusy regularne lub turystyczne.

Эйрарбакки - местное кафеПлеменные лошади в Эйрарбакки
Этнографический музейЭтнографический музей с обратной стороны