Turyści, którzy podróżują do Islandia jako cel ich podróży, zazwyczaj oznaczają wizyty w różnych naturalnych atrakcje . W tym kraju jest ich bardzo wielu. Jedną z osiedli, która może się podobać malowniczym krajobrazom, jest mała wioska rybacka Faskrudsfjordur, położona na wschodzie kraju. Tutaj znajdują się malownicze fiordy wschodnie, które przyciągają turystów.

Faskrudsfjordur - opis

Miejscowość Faskrudsfjordur znajduje się nad fiordem o tej samej nazwie, pomiędzy Reidarfjordur i Stodwarfjordur. Populacja liczy około 650 osób. Faskrudsfjordur uważana jest za jedną z najbardziej wysuniętych na wschód osad Islandii.

Charakterystyczną cechą tego osadnictwa jest to, że od 1880 do 1935 r. Istniał centralny punkt przeładunkowy dla francuskich rybaków. Pod tym względem w architekturze wsi znajduje się odpowiedni temat, na przykład rzeźba-pomnik martwych marynarzy. Wszystkie ulice mają francuskie nazwy, a nawet francuskie domy zostały zachowane. Znajduje się tu również dawny konsulat francuski, który służy jako pół-muzeum, pół-hotel, francuski szpital, zbudowany w 1903 roku.

Французский домик 1897 годаФранцузский госпиталь, построенный в 1903 годуЗдание бывшего французского консульства

Jak mogę zostać w Faskrudsfjordur?

Przyjeżdżając do Faskrudsfjordur, pobyt w lokalnym hotelu nie będzie trudny. Na przykład hotel Biarg zachwyci nie tylko przytulnymi pokojami, ale także możliwością podziwiania fiordu z okna.

W kawiarniach w wiosce można delektować się potrawami lokalna kuchnia . Preferencje w gotowaniu podaje się jagnięcinie i rybom. Turyści, którzy je skosztowali, opuszczają bardzo pozytywne recenzje.

Na pamiątkę wyprawy można kupić pamiątki, które głównie reprezentują wyroby z dzianiny. Mogą to być wełniane skarpety, szaliki, swetry, połączone przez lokalnych rzemieślników. Dziane girlandy i dekoracje wyglądają bardzo nietypowo i kolorowo.

Atrakcje Faskrudsfjordur

Jeśli podróżujesz poza Faskrudsfjordur, możesz odwiedzić niesamowite w jego piękno naturalne atrakcje. Możesz wymienić następujące elementy:

  1. Lodowiec Vatnayöküldl . Jest to największy na Islandii i zajmuje 8% całego terytorium (8133 km ²). Vatnayöküdl jest uważany za największy w Europie. Terytorialnie zajmuje trzecie miejsce po lodowcu Wyspy Północnej i lodowcu Europy. Przyjeżdżając na miejsce lodowca, znajdziesz się u jego stóp w pobliżu małych drewnianych budynków. Tutaj wybór wycieczek o dowolnej złożoności: od dwugodzinnego wprowadzenia i kończącego z profesjonalnym trzydniowym. Wycieczki można rezerwować na jeepach lub skuterach śnieżnych. Lodowiec ma swój specyficzny klimat, nietypowy dla tego obszaru Islandii - w sezonie letnim często są piękne słoneczne dni. Uważa się, że Vatnayöküdl szybko topnieje i dlatego coraz bardziej zbliża się do wybrzeża. Poniżej kilka wulkanów. Na przykład, wulkaniczne jeziora Grimsvotn są znane jako źródło znaczących powodzi lodowatych w 1996 r. I spowodowały krótkoterminową erupcję wulkaniczną w 2004 r. Idź do lodowca na drodze numer 998, która przecina się z numerem 1.
  2. Ледник ВатнайёкюдльЛедник Ватнайёкюдль - представляет собой грандиозное зрелище
  3. Lodowata laguna Jokulsarlon . Jest to największy na Islandii, od ponad tysiąca lat dryfują w nim fragmenty lodowca Vatnayokudl. Znajduje się pomiędzy Park Narodowy Skaftafelem i miasto Hofnom . Lodowiec Vatnajökull przekształcił się w lagunę po tym, jak zaczął się wycofywać z wybrzeża Atlantyku. Aktywne topnienie lodowca przyczynia się do wzrostu wielkości jeziora. W tej chwili laguna znajduje się 1,5 km od oceanu, zajmuje powierzchnię około 18 km ². Jezioro jest drugie najgłębsze na Islandii, głębokość wynosi do 200 m. Miejsce to słynie z tego, że tutaj kręcono filmy o różnych porach: "Kind on morderstwo" (1985), "Die, but not now" (2002), "Batman" (2005). Na pływających wzdłuż laguny lodach można podziwiać z większej odległości, jeśli jedziesz na łodzi. Spacer z przewodnikiem zajmuje około 40 minut.
  4. Ледниковая лагуна ЙокульсарлонЛедниковая лагуна Йокульсарлон и осколки ледника
  5. Park Narodowy Skaftafetl . Został założony w 1967 roku i od tego czasu jego granice rozwijają się dwukrotnie. Park zajmuje drugie miejsce na Islandii, o powierzchni około 4807 km². W parku znajduje się dolina Morsardalur, góra Kristinartindar, lodowiec Skaftafellsokul, wulkan Laki, które stanowią odrębne atrakcje widokowe. Po wejściu do parku można poczuć się w Alpach, ponieważ terytorium ma podobny krajobraz. Malownicze widoki ukształtowały się na przestrzeni tysięcy lat w wyniku erupcji wulkanów i wody lodowcowej. W Skaftafetla można cieszyć się doskonałym klimatem, nietypowym dla tego obszaru Islandii. Latem pogoda jest często szczęśliwa w słoneczne dni. Możesz spacerować po brzozowym lesie, podziwiać widok na Wodospad Svartifoss co w tłumaczeniu oznacza "Czarny Wodospad". Spada z wysokości 12 mi ma swoją nazwę dzięki czarnym bazaltowym kolumnom, które znajdują się za nim. Park należy do ulubionych miejsc wśród turystów, którzy z roku na rok niezmiennie go odwiedzają.
  6. Национальный парк СкафтафедльНациональный парк Скафтафедль - одно из природных чудес Исландии
  7. Wulkan Lucky i pole lawy Lakigigaru wokół niego. Można do niego dotrzeć na drodze numer 206. Lucky to łańcuch ponad 100 kraterów o długości ponad 25 km. Wulkan słynie z tego, że jego erupcja, która nastąpiła w 1783 roku, stała się jedną z największych i najbardziej niszczycielskich. Ale kiedy już tu będziesz, na pewno będziesz zachwycony pięknem okolicznych krajobrazów, które charakteryzują się malowniczym zielonym mchem i czarnym piaskiem. Taka natura doskonale pasuje do lokalnego folkloru, zgodnie z którym trolle i inne postaci z bajek żyją w takich miejscach.
  8. Вулкан ЛакиВулкан Лаки характеризуется живописной, сказочной местностью
  9. Canyon Fjadrarglur jest jednym z największych na Islandii, jednym z dwudziestu najpiękniejszych na świecie. Droga do niego leży wzdłuż drogi nr 206. Kanion znajduje się 6 km od wioski o złożonej nazwie Kirkjubayarlkostyur. Powstał ponad 2 miliony lat temu po odejściu lodowca. Fjadrarglufur różni się pionowymi ścianami, co jest jego cechą.
Каньон ФьядрарглуфюрКаньен Фьядрарглуфюр имеет характерные для него вертикальные стены

Jak dostać się do Faskrudsfjordur?

Faskrudsfjordur znajduje się 20 minut od wioski Reidarfyordur . Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Reydarfjordur będzie lot z Akureyri do Vopnafjordur, gdzie znajduje się lotnisko. Stamtąd można dotrzeć do miejsca docelowego autobusem lub wynajętym samochodem, a ponadto istnieje możliwość dojechania z lotniska Egilstadira, które znajduje się nieco ponad 30 km.