Hofn to miasto portowe na południowym wschodzie Islandia . W oryginale nazwa miasta wygląda jak "Höfn", więc w wersji rosyjskiej miasto może być również nazywane Höbn. 1641 osób mieszka w porcie. Głównym zajęciem mieszkańców jest rybołówstwo i przetwórstwo ryb, z których większość pracuje w jednym z trzech zakładów przetwórstwa rybnego. Ostatnio przemysł turystyczny aktywnie rozwija się w mieście.

Холм в Хофне
Informacje ogólne

Miasto zaczęło swoje istnienie w 1662 roku, wtedy na tym miejscu była mała wioska rybacka. Hofn został aktywnie osiedlony w 1897 roku. Stało się to po tym, jak osmański kupiec przeniósł się do miasta portowego na pobyt stały i przeniósł się z rodziną. Zamożny kupiec zbudował sklep i przyczynił się do rozwoju rybołówstwa w porcie, który przyciągnął wielu ludzi, którzy chcieli zarobić pieniądze.

Dzisiaj Hofn jest drugim co do wielkości miastem w południowo-wschodniej części Islandii. Znajduje się na skraju największego lodowca na wyspie - Vatnajökull. Przez ponad półtora wieku główną działalnością mieszkańców jest łowienie ryb i, w odróżnieniu od takich portowych wiosek, Hofn może naprawdę zaskoczyć różnorodnością produktów. Największy zakład przetwórstwa ryb, Skinney-Pinganes, oferuje konsumentom solone śledzie, homary norweskie, gromadnik i kilka innych gatunków ryb. Aby roślina zawsze otrzymywała ryby na czas, kilka dużych statków działa w porcie. A Skinney-Pinganes to największa fabryka przetwórstwa ryb we wschodniej części Islandii.

Ледник VatnajokullЛедник Vatnajokull - отель

W porcie znajduje się supermarket, dwa sklepy z ubraniami, kwiaciarnia, sklep z narzędziami, cztery salony piękności, siłownia, a nawet pole golfowe. Hofn ma również dwa banki i cztery szkoły. Zgadzam się, nie tak źle dla miasta z populacją zaledwie pół tysiąca osób. Ponieważ w porcie aktywnie rozwija się turystyka, są tu dwa hotele, jeden z nich jest blisko Lodowiec Vatnajökull i ma własną małą farmę. Również w Hofn znajduje się restauracja Coffe Cerner z widokiem na zatokę.

Höfn i kino

Port Höf jest tak malowniczym miejscem, że rzadko służy jako sceneria do filmów. Częstymi gośćmi są tutaj reżyserzy Hollywood i Bollywood. Tak więc w tych miejscach nakręcono sceny z najsłynniejszych filmów: "James Bon: Die", "Lara Croft", "Batman: The Beginning", a także utwór z indyjskiego filmu "Dilwale".

Co zobaczyć?

Miasto Höfn jest bogate w ciekawe zabytki, bogate życie kulturalne i wiele interesujących zabytków. Znajdowanie się w pobliżu najsłynniejszego lodowca byłoby błędem, gdyby nie obiekt kulturalny, dlatego w mieście znajduje się Muzeum Lodowcowe, które mieści się w starym budynku supermarketu. Latem odbywają się tu wystawy, na których przez godzinę czekają wyjątkowe eksponaty. Zwiedzając wystawę dowiesz się dużo o islandzkich lodowcach, ich geologii, ekologii i historii. Muzeum lodowców będzie interesujące nawet dla dzieci.

Музей ледниковГородской музей ледников

Jednym z najstarszych domów w Hofn jest Gamlabúð ("Old Shop"). Budynek kilkakrotnie zmieniał nazwę, ale cel podróży pozostał zawsze taki sam - handel. Dziś pozostaje największym sklepem w porcie, zachowując ducha tradycji sklepu nigdy nie jest niezauważany przez turystów.

Магазин Gamlabúð

Hofn ma również sklep Kram, przez krótki czas był głównym sklepem dla mieszkańców całej południowo-wschodniej części Islandii. Sprzedaje wszystko, czego potrzebują rolnicy, ale głównie narzędzia. Sklep jest otwarty od końca XIX wieku i dziś jest lokalną atrakcją.

Wysokość sezonu turystycznego przypada na lato, aw tym okresie organizowane są wycieczki turystyczne na lodowiec. Wielu turystów przyjeżdża do Hofn ze względu na tę rozrywkę, a dopiero potem zauważa, ile jest tam ciekawych.

Поездки на ледник Vatnajokull

Każdego lata w Hofn odbywa się festiwal homarów. Impreza odbywa się w samym centrum miasta, gdzie znajduje się posąg gigantycznej kałamarnicy. Ten niesamowity festiwal z pewnością przyciągnie turystów, ponieważ mało prawdopodobne jest, aby spotkać się z bardziej smacznym i zabawnym wypoczynkiem.

Jak się tam dostać?

Port jest łatwo dostępny drogą numer 1 i obwodnicą. Odległość od Reykjavik 455 km. Aby dostać się do portu od strony wschodniej, można było także wybudować tunel Almannaskarð o długości 1300 metrów w roku 2005 w zimie.