Jeśli lubisz różne zabiegi spa i jesteś zainteresowany terapia błotem sugerujemy, aby zwrócić uwagę na Błękitną Lagunę położoną w pobliżu miasta Grindavik na Islandii - wyjątkowego geotermalnego kurortu na świecie.

Błękitna laguna Islandia

Półwysep Reykjanes, gdzie znajduje się kurort Blue Lagoon, składa się niemal wyłącznie z porowatej lawy, przez którą rozgrzewa się, aw niektórych miejscach wrząca woda geotermalna przedostaje się do powierzchni.

Historia odkrycia tego ośrodka rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy to na Islandii zbudowano pierwszą elektrownię geotermalną na świecie. W latach 90. okoliczni mieszkańcy jej okolicy odkryli jezioro o niebieskiej wodzie, które ma właściwości lecznicze. Początkowo zabroniono tu pływać, ale w 1999 r. Władze lokalne zezwoliły na budowę uzdrowiska z niezbędną infrastrukturą, tak jak otwarto Kliniki Błękitnej Laguny, w których leczono choroby skóry.

Dziś Blue Lagoon Resort jest jedną z głównych atrakcji Islandii. Możesz dostać się tutaj w ten sposób: samolotem na lotniska w Reykjaviku (40 km) i Keflavik (22 km), a następnie samochodem lub autobusem, aby dostać się do ośrodka. Organizatorzy wycieczek organizują całoroczne wakacje medyczne w ośrodku Blue Lagoon na Islandii.

Blue Lagoon: kompleks geotermalny

Kompleks Blue Lagoon znajduje się wokół wielu naturalnych basenów z leczniczą wodą. Opłata za wstęp:

  • bilet całkowity - od 35-40 euro;
  • dzieci w wieku 14-15 lat - od 15 euro;
  • dzieci poniżej 13 lat są bezpłatne;
  • ręcznik i szlafrok są dodatkowo płatne.

Wewnątrz płatności odbywa się za pomocą specjalnej elektronicznej bransoletki, goście płacą na wyjściu z kompleksu. Terytorium wyposażone jest w komfortowy wypoczynek i poddaje się różnorodnym procedurom, które wykonywane są na zewnątrz w basenie.

błękitna laguna iceland2błękitna laguna iceland3

Zalew o szerokości 200 mi długości ponad 2 km ma średnią głębokość około 1,5-2 m. Temperatura wody u źródła wynosi + 37-40 ° C. Najwygodniej jest w wodzie o temperaturze + 37 ° C Woda w basenie ma 65% wody morskiej nasyconej solami (2,5%) i wodorem (7,5). Woda geotermalna w lagunie jest aktualizowana co 40 godzin. Regularne pobieranie próbek do analizy wykazało, że w tej wodzie o unikalnym składzie bakterie po prostu nie przeżywają.

Z uwagi na to, że woda nasycona jest minerałami takimi jak kwarc i krzem, a także zielonymi i niebieskimi algami, uzyskuje swój jasny odcień. Dno zbiornika jest gładkie, składa się z białej gliny, ale czasami pojawiają się kamienie. Należy zachować ostrożność, ponieważ w miejscach, w których źródło dociera do powierzchni, temperatura osiąga 90 ° С.

błękitna laguna iceland4błękitna laguna iceland5

Kąpiel w wodzie geotermalnej wpływa na organizm w następujący sposób:

  • podnosi ton;
  • łagodzi choroby skóry i redukuje cellulit;
  • relaksuje się;
  • łagodzi stres i uspokaja;
  • poprawia ogólne samopoczucie.

Glony zmiękczają i odżywiają skórę. Glina od dołu pomaga oczyścić i leczyć skórę.

Błękitna laguna iceland6błękitna laguna iceland7

Lepiej jest odwiedzić błękitną lagunę, gdy rano jest jeszcze mało turystów, ponieważ po obiedzie jest tłoczno. Jedną z zasad kąpieli jest wzięcie prysznica przed i po wizycie w wodzie, ponieważ jest tak skoncentrowana, że ​​może się podrażnić bez ostatecznego uzdatniania wody.

Blue Lagoon: hotele

Możesz zatrzymać się w ośrodku w pokojach kliniki, położonym 5 minut spacerem od kompleksu geotermalnego lub w hotelach w pobliskich miastach - Grindavik i Reykjavik.

Otwarta w 2005 roku Klinika Blue Lagoon wygląda jak mały hotel z restauracją, siłownią i prywatnym basenem termalnym. Cena obejmuje wizytę w Blue Lagoon. Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób dermatologicznych przy użyciu unikalnych technik i preparatów na bazie błota, alg i źródła wody.

błękitna laguna iceland8błękitna laguna iceland9

Hotele w Greentavik są dość nowoczesne, o różnym poziomie komfortu i odpowiedniej gamy usług. Można tu zjeść całkiem przyzwoicie w kilku restauracjach.

Oprócz rekreacji leczniczej, w pobliżu Błękitnej Laguny można spacerować po omszałych malowniczych krajobrazach lawy wulkanicznej, gdzie można zobaczyć rzekę z wrzącą wodą, a wieczorem podziwiać wieczorem tajemnicze zorza polarna.

błękitna laguna iceland10Błękitna laguna iceland11