Południowy wschód Szwecja Södertälje, jedno z największych przemysłowych miast w kraju, znajduje się w pobliżu kanału Morza Bałtyckiego. Jest również znany z siedziby szwedzkiego oddziału słynnego holdingu Volkswagen Group.

Położenie geograficzne Sodertalje

To przemysłowe centrum znajduje się na brzegu kanału Södertälje, który na głębokości 56 km ma głębokość 6,1 m. Służy jako połączenie między jezioro malaren i Morze Bałtyckie. Ponadto w pobliżu Södertälje przebiega trasa kursujących między nimi parowców Sztokholm i Göteborg .

Miasto jest jednym z największych ośrodków Södertälje Lena. Według spisu przeprowadzonego w Szwecji w 2014 r. W Södertälje mieszka nieco ponad 75 tys. Osób. Większość z nich ma obce korzenie. Zachodni Syryjczycy to największa grupa etniczna w mieście.

Большая площадь в Седертелье

Klimat Södertälje

Miasto znajduje się w regionie Sztokholm, który charakteryzuje się wilgotnym klimatem kontynentalnym. Ze względu na bliskość północnych szerokości geograficznych w lecie długość dnia w Södertälje wynosi 18 godzin, a zimą - do 6 godzin. Ze względu na wpływ Prądu Zatokowego jest tu cieplej i słoneczniej niż w innych miastach położonych na tych samych szerokościach geograficznych.

Wiosna i jesień w Södertälje są chłodne, a zimy zimne. Najwyższą temperaturę (+ 23 ° C) obserwuje się w lipcu. Średnie roczne opady wynoszą 539 mm.

Зима в Седертелье

Atrakcje i aktywności w Sodertalje

Turyści, którzy przyjeżdżają do tego miasta, najpierw radzą odwiedzić Tom Tits Experiment Museum . Każdego dnia organizowane jest 600 różnych eksperymentów dla gości w każdym wieku. Każdy może spróbować, na przykład, usiąść na paznokciach, jeździć na rowerze na linie lub znaleźć wyjście z labiryntu lustra.

Экспериментальный музей Tom Tits Experiment в Седертелье

Södertälje jest znane w całej Szwecji i innych krajach. punkty orientacyjne , Wśród których są:

 • Kościół Salem (Salems kyrka), zbudowany w stylu romańskim około 1100;
 • Салемская церковь (Salems kyrka) в Седертелье
 • Torekallberget skansen , w którym można zapoznać się z rolnictwem tego szwedzkiego regionu;
 • kompleks sportowy The Beach , gdzie można grać w siatkówkę plażową i inne sporty;
 • historyczne miejsce Telge hus z ruinami średniowiecznego zamek .

Miasto znajduje się na stadionie AXA Sports Center lub Scaniarinken, w którym odbywają się mecze hokejowe. Znane są także znane kluby hokejowe w kraju, takie jak "Sodertalie SK", grające w mistrzostwach krajowych. W 1989 roku miasto odbyło nawet mistrzostwa świata w hokeju na lodzie.

Hotele Sodertalje

W tym szwedzkim mieście skupia się niewielka liczba hoteli, z których większość znajduje się w jego centrum. Każdy z nich zapewnia bezpłatny parking, szybki dostęp do Internetu, a nawet śniadanie. Aby ocenić ich komfort i gościnność, powinieneś zadowolić się jednym z poniższych hotele Södertälje:

 • Torpa Pensionat;
 • Scandic Sodertalje;
 • Scandic Skogshojd;
 • Quality Hotel Park;
 • Ronninge Gard.

Koszt życia w lokalnych hotelach zależy od wyposażenia i odległości od centrum miasta. Aby mieszkać w trzygwiazdkowym hotelu Södertälje, trzeba zapłacić średnio 119 USD dziennie.

Отель Torpa Pensionat в Седертелье

Restauracje Södertälje

Podobnie jak w innych regionach kraju, w tym mieście można znaleźć instytucję na każdy gust. Restauracje Södertälje specjalizuje się nie tylko w tradycyjne szwedzkie jedzenie . Tutaj możesz zarezerwować stolik w instytucji, która serwuje dania kuchni europejskiej, skandynawskiej, włoskiej, amerykańskiej, śródziemnomorskiej i owoców morza. Wśród nich są:

 • Lilla Styrbjorn;
 • Cezara;
 • Scandic;
 • Mas que tapas;
 • Glashyttans Vardshus AB.

Angielskie steki, włoska pizza, amerykańskie fast food, azjatyckie sushi i bułki są popularne wśród mieszkańców Södertälje. Z napojów - kawa, piwo i gorące koktajle alkoholowe.

Ресторан Scandic в Седертелье

Zakupy w Södertälje

Przez długi czas w tym szwedzkim mieście rozwijał się przemysł motoryzacyjny i farmaceutyczny. Ale to nie znaczy, że można kupić tylko leki lub samochód w Södertälje. Istnieje wiele centrów handlowych i butików, gdzie można kupić podstawowe lub pamiątki .

Najpopularniejsze rynki miasta Södertälje to:

 • Centrum handlowe Moraberg;
 • Kringlan;
 • Lunagallerian;
 • Södertälje Centrum;
 • Ronna Livs.

Większość centrów handlowych znajduje się we wschodniej części miasta, w rejonie ulic Nygatan, Ekdalsgatan i Garvaregatan. Tutaj możesz skorzystać z usług centrów usług lub kupić pamiątki, sprzęt cyfrowy, odzież i perfumy od znanych europejskich marek.

Торговый центр Moraberg в Седертелье

Transport w Södertälje

To miasto jest obsługiwane przez publiczny system metropolitalny transportu . Södertälje ma również główną linię kolejową, przez którą może być połączona z innymi regionami kraju. Główną stacją kolejową jest Södertälje Syd, położona 5 km od centrum miasta. Stąd możesz dostać się do transport publiczny do dowolnego punktu Sodertal, a nawet do stolicy Szwecji.

Łącznie w mieście znajdują się cztery stacje, które są uwzględnione na trasie podmiejskiej sieci kolejowej w Sztokholmie. Poza linią Södertälje, ale w jej gminie znajdują się również dwie stacje kolejowe - Jarno i Melnbo.

Электрические автобусы Scania на центральном вокзале Седертелье

Jak dostać się do Södertälje?

Aby zapoznać się z przemysłowym centrum kraju, trzeba udać się na południowy wschód. Södertälje znajduje się 30 km od stolicy Szwecji. Możesz pokonać tę odległość samochodem, jadąc drogą E20 / E4. Przy normalnym obciążeniu zajmuje to tylko 30 minut.

Ze Sztokholmu do Södertälje można również dojechać pociągiem. Aby to zrobić, przejdź do stacji Stockholms Centralstation, gdzie powstaje pociąg SJ Regionaltag. Dostarcza turystów do miejsca docelowego w mniej niż 25 minut.