Resort Selen - bardzo znane miejsce dla miłośników zimowych stoków narciarskich, a także spływy kajakowe, wędkarstwo i paralotniarstwo - w lecie. Pomimo dużego napływu turystów i aktywnej budowy infrastruktury, Selen zachował swój urok i naturalne piękno i zaprasza wszystkich do korzystania z najbardziej różnorodnych odpocząć dla ciała i duszy.

Lokalizacja

Ośrodek narciarski Selen znajduje się na południowym zachodzie Szwecja , w prowincji Dalarna, w pobliżu granicy norweskiej. Odległość od tego do Sztokholm - 400 km, do Oslo - 250 km.

Historia ośrodka

O pierwszych osadnikach tych miejsc wiadomo, że pojawili się w VIII wieku, zajmowali się głównie polowaniem, hodowlą bydła i rybołówstwem oraz mieszkali w małych drewnianych chatach. To oni nadali nazwę tej małej wiosce, która następnie przekształciła się w popularne miejsce uprawiania sportów zimowych i rekreacji letniej. Aktywny rozwój turystyki ośrodek wypoczynkowy rozpoczęło się w latach 20-tych. XX wiek. po budowie linii kolejowej w Salen. Pierwszy stok narciarski został otwarty tutaj w 1922 roku, ale windy pojawiły się znacznie później. W międzyczasie kontynuowany jest aktywny rozwój sektora turystycznego w Selen, budowa infrastruktury, pozwalająca poszerzyć możliwości rekreacji i aktywnego spędzania czasu.

Подъемники на курорте

Dla kogo jest kurort Salen?

To wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi i młodzieżą. Dla dzieci i początkujących jest wiele stoków wejścia, istnieje szkoła jazdy na łyżwach, istnieje wiele rozrywek. Dla młodych ludzi interesujące będzie odwiedzanie lokalnych klubów i barów, basenu, spa, lodowiska, kręgielni itp.

Infrastruktura Salena

Wśród malowniczych okolic i lasów świerkowych w ośrodku jest 5 wiosek, między którymi działa bezpłatny autobus. Są one nazywane:

 • Lindvalen;
 • Hogfjollet;
 • Tandadalen;
 • Hundfjellet;
 • Clappen.

W sumie ośrodek jest wyposażony w 111 stoków narciarskich, z których 46 jest zielonych, 24 to niebieskie, 23 to czerwone, a 18 to czarne. Wszystkie te stoki są obsługiwane przez 93 windy. Najdłuższy szlak rozciąga się na 2,1 km Dla miłośników narciarstwa biegowego w Salen położono 51 km tras, a snowboardziści mogą jeździć na 4 półprzewodach.

Сноуборд-трассы

Dla dzieci i dorosłych w ośrodku są szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Ośrodki narciarskie Salena

Sezon narciarski w ośrodku trwa od połowy listopada do końca kwietnia. Każda z prezentowanych miejscowości narciarskich na terenie Seleny ma swoją własną charakterystykę, dlatego warto zapoznać się z nimi dokładniej:

 1. Lindvalen. Istnieją 3 ośrodki narciarskie, szkoły narciarskie, wypożyczalnia sprzętu, restauracje i sklepy. Tory są układane zarówno na otwartych stokach, jak i w lesie. Dla dzieci i dorosłych początkujących narciarzy jest park ze skoczniami i listwami. Co tydzień w tym ośrodku narciarskim dla dzieci wakacje . U podnóża stoków w Lindvallen znajdują się wsie i centra handlowe.
 2. Магазин на Сэлене
 3. Hogfjollet. Z Lindvallen do Hogfjollet można dojechać w 20 minut kolejką linową. Obszar ten jest interesujący dla zimowej rozrywki. Z góry Hogfjellet otwiera się piękna panorama okolicy i wioska o tej samej nazwie. Istnieje kilka sklepów, restauracji i Hogfjellshotel.
 4. Tandadalen Jego cechą charakterystyczną są zabawne imprezy i strome zbocza, zwłaszcza na stoku Watten, gdzie regularnie odbywają się ważne międzynarodowe zawody snowboardowe. Zakwaterowanie w Tandalalen jest możliwe w apartamentach na zboczu (Panorama).
 5. Hundfjellet. Jest to świetny teren do jazdy na nartach rodzinnych, ponieważ istnieją trasy o różnych poziomach trudności i kierunkach. A w Hundfjellet znajduje się park dziecięcy Trollskogen z bajecznym lasem i drewnianymi trollami. W lesie dla dzieci położono tor o długości 1500 mi otwarto park marzeń.
 6. Clappen. Ta strefa jest mała, ale ma 30 torów, ich całkowita długość wynosi 34 km. Dla snowboardzistów, park dla fanów i half-pipe oraz quarter-pipe runs.
Трассы Сэлена

Wakacje w ośrodku

Co mogę tu zrobić oprócz jazdy na nartach, na nartach biegowych i snowboardzie? Istnieje wiele opcji, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ośrodek działa przez cały rok.

W zależności od sezonu otrzymasz:

 • safari na skuterach śnieżnych lub psich zaprzęgach;
 • jazda konna;
 • karta lodu;
 • paragliding;
 • centra sportowe, baseny (w tym polaria z małymi zjeżdżalniami i terenami rekreacyjnymi) i uzdrowiska;
 • mini-skuter safari dla dzieci;
 • walec;
 • kręgle;
 • Park wodny Experium z atrakcjami wodnymi, zabiegami spa, saunami, kręgielnią, restauracjami i kinem 3D;
 • wędkarstwo (pstrąg, leszcz, sieja, lipień, itp.);
 • gra w golfa;
 • kajakarstwo;
 • turystyka piesza i rowerowa;
 • bary i kluby nocne.

Selena jest zawsze mile widzianymi dziećmi. Dla nich jest tu przestrzeń: na wzgórzu Gustavbakken znajdują się place zabaw, wspaniały zamek ze śniegiem i wielki bałwanek.

Снеговик на склоне

Zakwaterowanie i posiłki

W ośrodku Sälen można zatrzymać się w hotelach, domkach lub apartamentach na stokach górskich. Należy pamiętać, że w okresie od 15 listopada do 1 maja obowiązuje zasada, że ​​jeśli jest mniej niż 15 utworów, a przyjdziesz na 1 dzień w ciągu nocy, zostaniesz zwrócony za zakwaterowanie, wynajem i karnet narciarski.

Коттеджи на курортеОтель Best Western StotenОтель Bügelhof в Линдваллене

Restauracje i kawiarnie w Salenie oferują gościom wiele atrakcji Szwedzkie potrawy Na przykład turyści lubią ulubione naleśniki z różnymi nadzieniami. Dla tych, którzy preferują własny catering, pracują tu sklepy spożywcze, w których można kupić świeże ryby i wypieki. Wreszcie, Selen to jedyny ośrodek, w którym można zjeść w McSee (ski McDonalds).

Мак-Ски

Jak się tam dostać?

Aby dostać się do Salen, musisz najpierw polecieć do Sztokholmu, a następnie wsiąść do autobusu lub pociągu miasto mura a następnie autobusem do Salen. Pociągi do Muru odlatują 3 razy dziennie, trasa trwa 3 godziny i 40 minut, koszt podróży wynosi od 28 USD (klasa 2) i od 44,5 USD (klasa 1).

Autobusy do Mora odjeżdżają z głównego dworca autobusowego (Sztokholm Cityterm) 1 lub 2 razy dziennie i podróżują do miejsca docelowego 4,5 godziny. Minimalna cena biletu to 29 USD.

Autobus Mora-Selen jedzie kilka razy dziennie, najdogodniejszy z nich wychodzi rano i porusza się 1 godzinę i 40 minut. Cena biletu za 1 koniec - 14-17 USD.

Z Sankt Petersburga do Salen można dojechać samochodem. Jednocześnie wpis wielokrotnej wizie fińskiej pozwoli odwiedzić norweskiego ośrodek Trysil i stolica Oslo.