Skelleftea to bardzo piękne szwedzkie miasto położone nad brzegiem Zatoki Botanicznej, przyciągające turystów różnorodnością ciekawych miejsc i bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym. Tutaj można zanurzyć się w atmosferze życia miejscowej ludności, zapoznać się z nią kultura i tradycje ludzie i dowiedzieć się o historii kraju.

Lokalizacja

Miasto Skellefteå w Szwecji (Skellefteå) znajduje się w tytułowej gminie w północno-wschodniej części kraju, w regionie Västerbotten, nad brzegiem pełnej rzeki Skellefteå Elv i 15 km od wybrzeża Zatoki Botnickiej.

Historia miasta

Według danych historycznych plemiona Samów i Fińczyków mieszkały w Skellefteå od 1000 r., A jeszcze więcej w wykopaliskach archeologicznych. Oficjalnie jednak miasto zostało założone dopiero w 1845 roku przez wikariusza Nielsa Nordlandera. Ale na długo przed tym czasem, zaczął się rozwijać z powodu rybołówstwa, głównie produkcji łososia. W XIV wieku. Podjęto próby nawrócenia miejscowej ludności na chrześcijaństwo, co dodatkowo zwiększyło zapotrzebowanie na ryby z powodu zakazu spożywania mięsa w poszczeniu.

W naszych czasach rozwija się górnictwo i wydobycie w mieście. Skelleftea jest ważnym miastem handlowym i nabiera tempa pod względem rozwoju turystyki.

Zabytki miasta

W Skellefteao można odwiedzić takie interesujące miejsca, jak:

 1. Rezerwat znajduje się nad rzeką Skellefteå El, 15 minut od centrum miasta. Konieczne jest podróżowanie po niej kajakiem: samodzielnie lub z przewodnikiem. W parku można zobaczyć wiele ptaków (istnieje około 180 gatunków), a także naturalne siedliska łosi, bobrów i innych członków świata zwierząt.
 2. Парк в Шеллефтео
 3. Park rozrywki Adventurepark Skellefteå . Do dyspozycji gości są tory przeszkód, barka, drabiny linowe, podziemna kopalnia i inne ekscytujące przygody. Dla dzieci organizowany jest specjalny teren z lekką wersją testów. Wszyscy odwiedzający otrzymują sprzęt i wyposażenie, przejazdy śladami odbywają się pod nadzorem instruktorów.
 4. Парк приключений
 5. Park Lilleputtlandet dla dzieci. Ma małe zoo, pracuje z klaunami, wydaje ciekawe gry i lekcje mistrzowskie, a pociągi wycieczkowe jeżdżą po całym terytorium. Z innych atrakcji - jazda na tartach na wodzie, kampus dla dzieci i nadmuchiwana trampolina.
 6. Парк Lilleputtlandet
 7. Park Nordanaparken i Centrum Kultury Nordanå .
 8. Культурный центр
 9. Muzeum Historyczne Miasta Skellefteå. Znajduje się na Piazza Nordano (Nordanå).
 10. Исторический музей города Skellefteå museum
 11. Galeria Sztuki (Skellefteå Konsthall). Można w nim zobaczyć wystawy dzieł mistrzów świata i lokalnych twórców. Galeria znajduje się obok muzeum historycznego.
 12. В галерее Skellefteå Konsthall
 13. Muzeum Anny Nordlander. Została założona w 1995 roku i zawiera wiele prac artysty, w tym portrety i pejzaże otaczającego krajobrazu.
 14. В музее Анны Нордландер
 15. Bonnstan Open Air Museum (Bonnstan Skellefteå). Opowiesz Ci wiele tajemniczych historii.
 16. Музей под открытым небом Bonnstan Skellefteå
 17. Kościół Landsförsamlingens kyrka. Został zbudowany w 1320 roku i jest przykładem neoklasycznej architektury sakralnej. Zakrystia początku XVI wieku, krucyfiks triumfalny XV wieku jest niezwykły. i pomnik św. Jerzego ze smokiem.
Церковь Landsförsamlingens kyrka

Oprócz wspomnianej rozrywki, w Skelleftea często mijają festiwale i święta .

Wakacje w Skelleftea

Turystyka aktywnie nabiera tempa w tym szwedzkim mieście. Tutaj możesz łatwo znaleźć coś dla siebie, próbując czegoś spośród dostępnej rozrywki, na przykład:

 • rafting;
 • wędrówki lub jazda na nartach po leśnych ścieżkach;
 • wędkarstwo ;
 • pływanie w jeziora ;
 • jazda na nartach z góry Vitberget;
 • odwiedzając muzea ; galerie i wystawy;
 • odpoczynek w klubach i pubach, na przykład w pubie Karl Victor z muzyką na żywo i niesamowitym kuchnia .

Nocne życie w Skellefteo jest reprezentowane przez kilka klubów, pracujących głównie w piątek i sobotę. Najpopularniejsze z nich to Veranda i Bridge Club. Oferują duży parkiet taneczny, a także można skosztować lokalnej kuchni i różnorodnych napojów. Tabele rezerwacyjne najlepiej jest załatwić z góry.

Kawiarnie i restauracje

W Skellefteå zdecydowanie powinieneś spróbować mięsa z łosia, kuropatwy i pociechy, które są w większości utkane w specjalnych doniczkach na wolnym ogniu i potrawach z ryb, takich jak pstrąg, łosoś, sieja itp. Latem można delektować się daniami z jagód, grzybów i korzeni.

Lokalne restauracje Kungsgrillen i Ostens Hus i Burträsk AB, restauracja chińska China Centrum, restauracja azjatycka Somdees Thaimat i Pizzeria Viking and Pizzeria Santana są bardzo popularne wśród turystów. W mieście Byske Gästgivargård przygotowywane są oryginalne potrawy z dziczyzny i pstrąga, a Restaurang Kriti słynie z dań kuchni greckiej i międzynarodowej.

Ресторан в отеле Scandic Skellefteå

Hotele w Skelleftea

W mieście znajduje się kilka hoteli 3-4 * dla turystów. Wszystkie oferują wysokiej jakości usługi, nowoczesne pokoje i całkiem rozsądne ceny. Wśród hotele Goście są bardzo popularni:

 • Hotel Aurum 4 *;
 • Hotel Victoria 3 *;
 • STF Hostel Skellefteå;
 • Hotele Scandic Skellefteå (SVE Skellefteå);
 • Rum För Resande 3 *;
 • Medlefors Hotell & Konferens.
Отель Hotell Scandic SkellefteåНомер в Hotell Scandic Skellefteå

Jak się tam dostać?

W zależności od miejsca wyjazdu masz kilka możliwości dojazdu do Skellefteå w Szwecji:

 1. Z Moskwy. Nie ma bezpośrednich lotów z Moskwy do Skelleftea, więc będziesz musiał wybrać loty z 1 lub 2 transferami. Do czasu zabierają od 5 do 7 godzin, biorąc pod uwagę dokowanie. Loty obsługiwane są przez Skandynawskie Linie Lotnicze (Skandynawskie Linie Lotnicze). Znajduje się lotnisko Skellefteå 17 km na południe od miasta, można łatwo dostać się do centrum taksówką lub samochodem.
 2. Od Sztokholm . Duża europejska autostrada E4 przechodzi przez Skellefteå. Znajdziesz na nim Sztokholm i inne duże miasta w Szwecji i sąsiedniej Finlandii. Inna ważna autostrada nr 95 jedzie na północny zachód Miasto Bodo na wybrzeżu Morza Norweskiego. Istnieją również 2 drobne trasy: nr 364, prowadzące do Umeå i nr 372, kierujące się na wybrzeże Zatoki Botnickiej (Bottenviken).
Аэропорт в Шеллефтео