Najbardziej wysunięty na północ punkt Norwegia to małe, ale bardzo ciekawe miasto Bude. Pomimo faktu, że wcześniej był to tylko punkt tranzytowy w drodze do Lofoten Islands i jest teraz uwzględnione w numerze popularne atrakcje turystyczne kraju .

Położenie geograficzne Budy

Początkowo miasto powstało na terenie dawnej farmy zwanej Bodogard. Teraz jest to nowoczesne, rozwinięte miasto, liczące ponad 46 tysięcy mieszkańców. Jego popularność wynika przede wszystkim z malowniczego terenu. Jeśli spojrzeć na mapę Norwegii, widać, że Buda znajduje się na terytorium hrabstwa Nordland. Na południu jest myte przez wody Zatoki Saltfjorden, a na północy przez Morze Norweskie.

Карта Буде

Około 40 km od Bodo, jedną z najstarszych miejscowości w Norwegii jest Kjerringei. 30 km od miasta płynie prąd Salstraumen , który jest najsilniejszy na świecie, w sąsiedztwie tego miasta znajduje się 17 rezerwatów, w których rosną sosny, jodły i storczyki. W strefie przybrzeżnej występuje wiele gatunków ptaków, z których najbardziej znane to bieliki.

Klimat Buda

Terytorium miasta rozciąga się na półwyspie na Morzu Norweskim, wysadzonym przez wszystkie wiatry. Dlatego Bodø jest uważane za najbardziej wietrzne miasto w Norwegii. Zimą często pada tutaj. Z tego powodu, a także ze względu na silny wiatr, w Buda jest bardzo mało pokrywy śnieżnej. Najbardziej suchy okres to kwiecień-maj, najgorętszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym jest luty.

Średnie roczne opady atmosferyczne w mieście Buda w Norwegii wynoszą 1020 mm, a średnia temperatura wynosi + 4,5 ° C. W ostatnich latach obserwuje się tendencję do podwyższania średniej rocznej temperatury.

Катание на лодке у водоворота Saltstraumen (Буде)

Atrakcje i atrakcje

Turyści, którzy przybyli do tego norweskiego miasta, czekają na wiele ciekawych wrażeń. Tutaj możesz zagrać w golfa wędkarstwo W obszarze strumienia Salstraumen, rafting wzdłuż rzeki pod polarnym słońcem lub trekking wzdłuż lokalnych atrakcji przyrodniczych. Wieczorem można zjeść w restauracji na molo i popijać pyszne lokalne piwo, podziwiając zachód słońca nad morzem.

Najsłynniejsze zabytki Budy w Norwegii to:

 • plaża Mjelle z krystalicznie czystą wodą i piękną scenerią;
 • Пляж Mjelle
 • Muzeum Norweskiego Lotnictwa , dedykowany norweskiemu i światowemu przemysłowi lotniczemu;
 • Muzeum Nordlandu , zapoznając się z historią północnej części kraju;
 • Музей истории Nordland Museum в Буде
 • Katedra Domkirke , wybudowana w 1956 r .;
 • kościół parafialny Bodin , założony w 1240 r .;
 • Park Bodomarka , który stworzył dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej.

Niepowtarzalna natura to nie jedyny powód, by przyjechać do tego norweskiego miasta. Tutaj spacery w okolicy można łatwo połączyć z rozrywką w mieście. Tak więc w sierpniu w Budzie największy w Norwegii musical festiwal Parkenfestivalen, gdzie można posłuchać współczesnych hitów i naładować baterie.

Ночной Буде

Hotele Bodo

Obecnie miasto ma ponad tuzin przyzwoitych hotele , miło z miłą obsługą, przystępnymi cenami i dogodną lokalizacją. Tutaj możesz zatrzymać się w lokalu, w którym akceptowane są zwierzęta domowe lub pokoje dla niepalących. Aby ocenić wszystkie zalety działalności hotelarskiej w Norwegii, musisz się osiedlić w jednym z następujących hoteli w Buda:

 • Scandic Havet;
 • Clarion Collection;
 • Radisson Blu;
 • Thon Hotel Nordlys;
 • Skagen.

Średni koszt utrzymania w tym trzygwiazdkowym hotelu w tym norweskim mieście wynosi 143 $.

Отель Scandic Havet в Буде

Restauracje Bude

Menu lokalnych restauracji prezentuje ogromną ilość świeżych ryb i owoców morza. Szefowie kuchni w Buda, podobnie jak w innych miastach Norwegii, nauczyli się gotować prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej ze świeżych ryb. Łosoś, łosoś i pstrąg są szczególnie cenione przez turystów i mieszkańców. Potrawy z tej ryby i innych owoców morza można zjeść w jednej z następujących restauracji:

 • Hundholmen Brygghus;
 • Bryggerikaia;
 • Kafe Kafka;
 • En Kopp;
 • Bjork

Napoje alkoholowe, piwo i aquavit, które są wytwarzane z ziemniaków przez destylację, są bardzo popularne.

Ресторан Hundholmen Brygghus

Zakupy w Buda

Nawiasem mówiąc, aquavit ziemniaczany jest Najpopularniejsza pamiątka tego kraju . Oprócz tego można przywieźć figurki wikingów, pamiątki w postaci trolli, norweskiego sera, rzeczy wełniane z ornamentami narodowymi lub drewniane przedmioty zdobione tradycyjnym malowidłem Rosemalng z Bodø i innych norweskich miast. Aby te i inne pamiątki powinny iść do centrów handlowych Glasshuset, Craig Alibone Chocolate lub Harald Bodogaard.

Шопинг-центр в Буде

Transport w Buda

Duża linia kolejowa biegnie przez cały powiat Nurlan, który jest częścią drogi Malmbanan. Miasto Bude jest po prostu jego północną stacją. Otwarcie lokalnego dworca kolejowego miało miejsce w 1961 roku.

Железнодорожная станция в Буде

Inne miasta w Norwegii lotnisko oraz port morski, z którego można również udać się na Wyspy Lofoty. Przez samo miasto najlepiej jest podróżować samochodem i rowerem.

Jak dostać się do Budy?

Aby zapoznać się z tym miastem, należy udać się do centralnej części kraju, na samym wybrzeżu Zatoki Saltfjorden. Z innych miast w Norwegii w Budzie można dojechać drogą powietrzną, wodną i lądową. Na przykład od Oslo tutaj możesz latać w mniej niż 1,5 godziny. SAS, Norwegian Air Shuttle i Wideroe lądują na lotnisku Bude, 2 km od centrum miasta.

Od Trondheim Tutaj możesz przyjechać pociągiem Nurlandsbahnen. Podróż trwa 10 godzin. Ci, którzy lubią podróżować samochodem, powinni udać się do Budy przy głównej autostradzie Norwegii - E6, która jest połączona z miastem drogą Rv80.

Każdego dnia linia promowa Hurtigruten dociera do portu w Bude, skąd udaje się do pobliskiego miasta Kirkenes .