Drammen to miasto w Norwegia , w prowincji Buskerud. Znajduje się 60 km od stolicy. Jest to 6 co do wielkości miasto w kraju. Dziś znany jest przede wszystkim jako piękny ośrodek narciarski a w drugim, jako miejsce narodzin słynnego norweskiego pisarza Hansa Henrika Egera i nie mniej znanych sportowców biatlonowych braci Bjørndalen. Ponadto Drammen jest również miejscem narodzin aquavit, norweskiej wódki ziemniaczanej.

Informacje ogólne

Drammen stoi w malowniczym miejscu w pobliżu ujścia rzeki, płynącej do słynnego fiordu piękności Dramsfjord. To sprawiło, że było to największe miasto portowe. Powstał w wyniku fuzji małych portowych miast Bragernes, Strømsø i Tangen. Dziś port Drammen jest liderem wśród norweskich portów w zakresie importu owoców i samochodów.

Mieszka w mieście (biorąc pod uwagę przedmieścia), tylko około 160 tysięcy osób. Gmina, której stolicą jest Drammen, obejmuje 4 kolejne osady, a samo miasto i jego przedmieścia stanowią 61% ludności.

Городская улица

Warunki klimatyczne

Klimat w Drammen praktycznie się nie różni Oslo co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę odległość między nimi. Dłużej wiosny następuje chłodne lato, zazwyczaj powietrze ogrzewa się do + 16 ... + 18 ° С, w ciągu dnia może osiągnąć nawet 22 ° С, a termometr bardzo rzadko się zbliża do 30 ° С. Nie ma zbyt dużych opadów, jednak latem jest ich więcej niż zimą. Najzimniejszym miesiącem w roku jest sierpień.

Średnia temperatura we wrześniu wynosi + 11 ° С, w październiku spada do + 6 ° С, aw listopadzie - do + 3 ° С. Zima jest łagodna, zazwyczaj temperatura jest w regionie -2 ... -5 ° C, ale czasami występują bardzo mroźne zimy, gdy temperatura spada do -20 ° C i niższa. Mrozy są możliwe w kwietniu.

Фонтан Три женщины

Aktywny wypoczynek

Zdjęcia tego miasta w Norwegii potwierdzają, że Drammen i narty są nierozłącznymi koncepcjami. W 2017 roku Drammen ponownie bierze Mistrzostwa Świata w Narciarstwie.

Jako ośrodek narciarski Drammen oferuje trasy o różnym stopniu trudności. Długość najdłuższego wynosi 2000 m. Różnica wysokości wynosi tylko 280 m, co nie jest zaskakujące, ponieważ miasto położone jest na wybrzeżu. Dlatego najniższy punkt stoków znajduje się na wysokości zaledwie 70 m nad poziomem morza, a najwyższy - odpowiednio na wysokości 350 m. Okres świąteczny trwa od grudnia do kwietnia.

Miłośnicy lata zajęcia na świeżym powietrzu też mogą znaleźć tutaj wiele interesujących dla siebie. Miasto oferuje wiele szlaków turystycznych i tras konnych; wypożyczalnia łodzi jest dostępna dla rejsów łodzią lub wędkarstwo podczas którego można złapać łososia.

W kanionie Köstherdvöv, do którego można dotrzeć z Drammen w 10 minut, angażują się w skakanie. A miłośnicy mniej ekstremalnych rekreacji miasto oferuje wiele pól golfowych. Wczasowicze z dziećmi będą zainteresowani wizytą w parku wodnym.

Drammen Atrakcje

Aby zobaczyć panoramę miasta, musisz wspiąć się na szczyt góry Bragernes. Samą górę można nazwać także miejską atrakcja turystyczna Wewnątrz kładzie się spiralny tunel samochodowy o długości 1650 m, wzdłuż którego można wspiąć się na platformę widokową, która znajduje się na wysokości 200 m.

Вид на город со смотровой площадки

W Drammen w porównaniu z innymi miejscami w Norwegii nie ma wielu atrakcji: w 1866 r. W mieście wybuchł duży pożar, który zniszczył większość z nich. Jednak niektóre budynki są nadal zachowane, a niektóre warte uwagi przedmioty pojawiły się później.

W Drammen warto zobaczyć:

 • budynek teatru miejskiego ;
 • Городской театр
 • dwa kościoły - Bragernes i Stramsø, można zwiedzić wycieczką;
 • Церковь Брагернес
 • stary dwór Marienlista : w parku, który jest podzielony wokół niego, jest Miasto muzeum ;
 • Pałac Grafsky , w którym można zobaczyć wystawę sztućców i antycznych mebli oraz na dziedzińcu - zobacz budynki mieszkalne, stodoły, młyn wodny i tartak; w tym skansenie można kupić cukierki wykonane według starej receptury z zachowaniem technologii - będą cudowną pamiątką od Drammen;
 • plac miejski, na którym zimą działa lodowisko, a reszta czasu - rynek żywności (funkcjonuje tylko w godzinach porannych);
 • most przez rzekę;
 • Мост через реку
 • rezydencje z XIX wieku w centrum miasta.

Ponadto wiele pięknych posągów jest instalowanych na ulicach miasta. Wokół Drammen znajduje się wiele gospodarstw, w których dzieci mogą się wybrać na wycieczkę: podczas ich wizyty można karmić zwierzęta i jeździć konno.

Zajęcia w mieście

Corocznie w sierpniu i wrześniu w mieście odbywają się różne festiwale, koncerty, konkursy kulinarne, targi i wystawy. Fani muzyki organowej mogą się nią cieszyć w gotyckim kościele w Bragernes w 1871 roku.

Gdzie się zatrzymać w Drammen?

Jednym z najlepszych miejsc na pobyt w mieście jest 4 * Clarion Collection Hotel Tollboden. Spośród tańszych opcji, najlepsze są 3 * hotele Comfort Hotel Union Brygge w centrum miasta i Scandic Park Drammen, położone na placu Gamle-Kirkeplas, 50 metrów od teatru.

Ponadto wiele hoteli znajduje się w pobliżu miasta. Dla tych, którzy przybyli do Drammen, aby jeździć na nartach, wygodniej byłoby wybrać jedną z nich hotele , położony bliżej stoków. Spośród nich najlepsze można nazwać:

 • 4 * Scandic Asker, Thon Hotel Vettre i Quality Hotel Leangkollen w Asker (około 15 km od Drammen);
 • B & B Hotel Renskaug Vertsgård in Egge (6 km od miasta);
 • Svelvik Romutleie w Svelvik;
 • Villa Villa Rørvik na brzegu fiordu.
Clarion Collection Hotel Tollboden - отличный 4-звездочный отель

Restauracje i kawiarnie

Restauracje Drammen oferują zarówno tradycyjne norweskie, jak i inne rodzaje kuchni: Panazjatyckie, Indyjskie, Tureckie, Japońskie. Najlepsze restauracje w mieście to:

 • Anchas'bodega (kuchnia hiszpańska i śródziemnomorska);
 • Tajska restauracja Soi Saam (azjatycka i tajska);
 • Ssam Bistro AS (koreański i japoński);
 • Singh Saab The Authentic Indian Cuisine (Indian);
 • Kapadocja (śródziemnomorska i turecka).
Anchas'bodega - один из лучших ресторанов города

Zakupy

Większość sklepów w mieście znajduje się na placu Bragernes (Bragernes), który był głównym rynkiem miasta. Jednym z największych centrów handlowych miasta jest Megazinet. Sklepy z pamiątkami można znaleźć w posiadłości Marienlistów, w pobliżu Pałacu Grafskiego.

Торговый центр Мегазинет

Usługi transportowe

W okresie od końca 1909 r. Do połowy 1967 r. W mieście działał trolejbus - z wyjątkiem Drammen, operacja trolejbusowa działała tylko w trzech kolejnych miastach Norwegii. Dzisiaj transport miasta to autobusy i taksówki.

Подъезд к городу

Jak dostać się do Drammen?

Z Oslo można dojechać pociągiem. Pociągi odjeżdżają z głównego dworca w Oslo. Są tu dwa pociągi: R11x i L13. Przerwa ruchu obu wynosi 15 minut. W pierwszym przypadku będziesz musiał spędzić 33 minuty w drodze, w drugim - 35. Możesz wziąć samochód do miasta w około 45 minut, należy postępować zgodnie z E18.

Железнодорожный вокзал