Zimny ​​i nie do zdobycia Norwegia wielkodusznie nagradza dzielne dusze, które odważyły ​​się pokonać swoje połacie. Majestic topy , pokryte śniegiem, groźnymi klifami, nieprzebytymi lasami i tajemniczymi fiordy czasem zmuszeni umrzeć z podziwu i barwności lokalnych krajobrazów. Jednak nie tylko z natury znany jest ten kraj. I żeby lepiej poznać Norwegię kultura i tradycje pomoże jej stolicy Oslo.

Ogólne informacje o mieście

Oslo jest znane nie tylko jako stolica Norwegii, ale także jako największe miasto w kraju. Nie staraj się jednak na to normować, ale lepiej nauczyć się wszystkiego w języku figur. Powierzchnia Oslo to 454 metry kwadratowe. km, a liczba ludności nie przekracza 600 tysięcy, a ponadto jest uważana za największą i najstarszą stolicę w Europie. Na mapie świata Oslo znajduje się w południowo-wschodniej części kraju.

Stolica Norwegii jest prawie jedynym miastem, które daje swoim mieszkańcom radość z jazdy na nartach zimą, a latem pozwala rozkoszować się ciepłymi promieniami słońca w piasku i pluskiem w wodach morskich. A wszystko dlatego, że klimat w Oslo jest dość łagodny z powodu Prądu Zatokowego. Zimą średnia miesięczna temperatura nie spada poniżej -5 ° C, a latem termometr pokazuje + 22 ° C.

Дома как на картинке

Atrakcje w Oslo

Stolica Norwegii nie znudzi gości - wśród nich Atrakcje w Oslo jest coś do zobaczenia, gdzie iść i gdzie zrobić zdjęcie. Najważniejsze miejsca w mieście to:

 1. Ratusz w Oslo. Budynek ten jest niemal najbardziej widoczny między innymi w stolicy. Jego budowa datowana jest na lata 1933-1950. A jeśli zewnętrzna dekoracja fasady wydaje się nieco ponura, to wewnątrz ratusza są jasne freski i obrazy. Miejsce to jest również znane, ponieważ co roku 10 grudnia odbywa się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.
 2. РатушаФрески на стенах ратуши
 3. Katedra w Oslo. Świątynia, którą widzimy dziś na rynku w Stortorvet, została przebudowana trzy razy od zera. Ostatnia wielkopowierzchniowa renowacja została przeprowadzona w latach 1936-1950, a datą jej założenia jest 1697. Katedra ma szczególną wartość dzięki niesamowitym, malowanym witrażom autorstwa Emanuela Vigelanda, starożytnego ołtarza z 1748 roku przedstawiającego Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie oraz obrazom norweskich artystów XX wiek.
 4. Кафедральный собор
 5. Opera. To miejsce jest prawie najbardziej popularne wśród turystów. A wszystko dlatego, że stało się modelem nowoczesnej, progresywnej architektury Oslo. Zwiedzając ten punkt orientacyjny, wszystkie przewodniki polecają od dachu, ponieważ stąd widać rzeźbę 3D, która znajduje się bezpośrednio w wodzie morskiej. Od wewnątrz budynek jest pełen rozmaitych przedmiotów sztuki i zabawnych elementów. Opera w największym mieście Norwegii to pierwszy krok w przekształceniu Oslo w światową stolicę kultury. Jego otwarcie miało miejsce w 2008 roku.
 6. Оперный театр
 7. Pałac Królewski w Oslo. Wejście do budynku jest zamknięte, ponieważ jest to obecna rezydencja króla. Jednak Plac Pałacowy jest dostępny do oglądania i jako osobny rodzaj rozrywki monitoruje zmianę codziennej straży.
 8. Королевский дворец
 9. Park rzeźb Vigelanda w Oslo. Ten punkt orientacyjny jest wynikiem twórczości słynnego rzeźbiarza Gustava Vigelanda, który ma 43 lata. Tutaj, w parku o powierzchni 30 hektarów, gromadzi się 227 grup rzeźbiarskich, które ogólnie uosabiają życie każdej osoby. Posągi wykonane są z brązu i granitu i mają na celu ukazanie pełnego zakresu ludzkich uczuć.
 10. Парк Вигеланда
 11. Ogród botaniczny w Oslo. Jest on podzielony na kilka stref tematycznych. W sumie istnieje ponad 7500 gatunków roślin z całego świata, w tym rzadcy przedstawiciele świata flory, które rosną wyłącznie na brzegach norweskich fiordów.
Ботанический сад

Dla miłośników muzea Oslo przyniesie również wiele przyjemności i wrażeń. Wśród najbardziej znanych instytucji tego rodzaju warto zwrócić uwagę:

 • Muzeum statków wikingów w Oslo, którego głównymi eksponatami są starożytne statki, które kiedyś służyły jako groźni wojownicy etnicznej Norwegii;
 • Музей кораблей викингов
 • Muzeum Kon-Tiki w Oslo, którego głównym tematem jest Thor Heyerdahl i jego niezwykły akt - przeprawa Pacyfiku w 1947 r. na tratwie;
 • Muzeum Fram w Oslo, który znajduje się na statku o tej samej nazwie, który jest również głównym eksponatem;
 • Музей Фрам
 • Muzeum Muncha , poświęcony artyście, pozostawił swoje dzieła w Oslo. Wśród eksponatów pod oknami znajdują się osobiste rzeczy twórcy, a także 1100 obrazów i 4500 rysunków norweskiego malarza;
 • Galeria Narodowa w Oslo , który przechowuje największą kolekcję norweskich obiektów sztuki, poczynając od epoki romantyzmu aż do połowy XX wieku;
 • Trampolina Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa w Oslo to szczyt sztuki projektowania połączony z nowoczesną technologią.
Холменколлен

Wśród innych atrakcji stolicy Norwegii warto wymienić zabytki w Oslo . W szczególności szczególne znaczenie dla mieszkańców ma samo w sobie klip pamiątkowy , który podczas II wojny światowej stał się symbolem jedności narodu i oporu.

Hotele i restauracje

W Oslo można znaleźć ponad 50 różne hotele , wśród których możesz znaleźć odpowiednią opcję. Wśród najlepszych hoteli w mieście są The Thief, Grand Hotel i Hotel Continental. Ci pięciogwiazdowi giganci zapewnią odpoczynek na wysokim poziomie za przyzwoitą opłatę. Z niższych kategorii doskonałe opcje zakwaterowania to Thon Hotel Rosenkrantz Oslo i Radisson Blu Plaza Hotel. Jeśli jesteś zainteresowany znalezieniem taniego zakwaterowania w Oslo, zwróć uwagę na Hostel Saga Poshtel Oslo Central.

The ThiefРецепция в Saga Poshtel Oslo CentralНомер в Thon Hotel Rosenkrantz Oslo

Różnorodność Kuchnia norweska Z wielką przyjemnością uczymy się w kilku restauracjach w Oslo, naznaczonych gwiazdkami Michelin. W szczególności mówimy o takich instytucjach, jak restauracja Feinschmecker, restauracja Statholdergaarden, restauracja Oscarsgate, restauracja Haga i restauracja Le Canard. Z bardziej dostępnych miejsc wartych odwiedzenia należą Le Benjamin Bar & Bistro, Ruffino Ristorante Italiano, Der Peppern Gror.

Feinschmecker restaurantHaga restaurantLe Benjamin Bar & Bistro

Zakupy w Oslo

Na głównej ulicy stolicy Karl-Johans-Ghat znajduje się ogromna liczba markowych sklepów i butików światowych marek. Ponadto w centrach handlowych stolicy można dokonać wielu udanych zakupów, takich jak Aker Brygge, Oslo City, Steen & Strom, Paleet, Glasmagasinet i Byporten.

Торговый центр Oslo Sity

Aby wybrać tematyczny pamiątki nie ma lepszego miejsca niż rynek w Oslo. Ręcznie robiony wełniany sweter, śliczne figi trollowe, zabawna ręcznie robiona ozdoba można kupić na każdym z wielkomiejskich bazarów.

Сувениры на рынкеСтеклянные фигурки на прилавке блошиного рынка

Usługi transportowe

Oslo ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć publiczną transport . Jego główną zaletą i integralną cechą jest punktualność i komfort ruchu. Transport do Oslo jest reprezentowany przez sieć autobusów, sześć linii metra, tramwaje i taksówki. Praktycznie w każdym salonie tego lub tego rodzaju turysta może znaleźć ulotkę z harmonogramem i ruchem trasy. Przystanki są głośne i wyraźne z góry. Interwały ruchu wynoszą zwykle 5-10 minut.

Do turysty na notatce

Będąc w stolicy Norwegii, przede wszystkim trzeba zdobyć mapę Oslo Pass (Oslo Pass), która pozwoli jej właścicielowi zoptymalizować swój budżet. W szczególności masz prawo do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego, bezpłatny dostęp do 30 miejskich muzeów, bezpłatny udział w ruchu pieszym zwiedzanie Oslo oraz kilka przyjemnych zniżek w niektórych restauracjach i sklepach stolicy.

Одна из улиц города

Jak dostać się do Oslo?

W pobliżu Oslo znajduje się Międzynarodowy port lotniczy Gardermoen . Bezpośredni lot tutaj możesz dostać z Moskwy i Sankt Petersburga.

Ponadto można dostać się do stolicy Norwegii z Europy drogą morską. Każdego dnia port w Oslo przyjmuje promy z niektórych miast Dania i Szwecji.

Podróż pociągiem do Oslo jest dość przystępna. Z Moskwy i Sankt Petersburga kursują pociągi do Helsinek, które w rzeczywistości mają bezpośrednie połączenie z norweską stolicą.