Senja Island - drugi rozmiar wyspa norweska , z wyjątkiem archipelagu Svalbard (biorąc pod uwagę, że zajmuje piąte miejsce); jego powierzchnia to 1586 metrów kwadratowych. km Senja znana jest przede wszystkim ze swojej niesamowitej natury - często nazywana jest "Norwegią w miniaturze", ponieważ tutaj można zobaczyć szeroką gamę krajobrazów: wysokie góry, zaczynając od wybrzeża, rzeki pełne łososia małe wodospady , równiny, porośnięte gęstą trawą, lasy.

Senja przyciąga turystów nie tylko naturą, ale także punkty orientacyjne , a także malownicze wioski rybackie. Również wyspa jest ulubionym miejscem dla miłośników. wędkarstwo . Znany angielski pisarz David Howarth wspomniał o wyspie Senya w swojej powieści "Umiera się samotnie".

Informacje ogólne

Znajdź wyspę Senja na mapie Norwegia bardzo proste: znajduje się na północy kraju, na północy Lofoten Islands , prawie w środku linii brzegowej hrabstwa Troms. Zarys Senjah przypomina rysunek łapy jakiegoś dziwnego zwierzęcia.

Остров Сенья на карте

Na wyspie mieszka około 10 tysięcy ludzi. Zajmują się głównie rybołówstwem, hodowlą ryb na specjalnych "farmach" morskich i rolnictwie. Niektórzy mieszkańcy zajmują się turystyką. Terytorium Segni jest częściowo położone na kontynencie, w większości podzielone na cztery gminy:

 • Torxen (na zachodzie wyspy);
 • Berg (na północnym zachodzie);
 • Tranoi (południe i południowy-wschód);
 • Lenvik (północny wschód i wschód od wyspy).

Północ i zachód wyspy są skaliste; tutaj widać dość strome góry. Ale południowa i wschodnia część wyspy charakteryzuje się łagodniejszymi krajobrazami. Jest tu więcej równin, a główne tereny rolnicze znajdują się w południowej i wschodniej części Senj.

Здесь можно увидеть очень красивые пейзажи

Warunki klimatyczne

Klimat po stronie wyspy, który jest skierowany na kontynent, jest nieco ostrzejszy niż na wybrzeżu Morza Norweskiego. Zimy są łagodne; po wschodniej stronie temperatura spada poniżej zera (średnia dzienna temperatura w styczniu wynosi około -4 ° C, może spaść do -6 ... -7 ° C. Po zachodniej stronie wyspy temperatura rzadko spada poniżej 0 ° C w ciągu dnia, w nocy występują niewielkie przymrozki. czasem wieją tutaj silne wiatry, z powodu których zmniejsza się poziom komfortu, i wydaje się, że ulica jest zimniejsza niż w rzeczywistości.

Остров Сенья зимой

Wiosna się spóźnia, w kwietniu w wschodniej części wyspy są jeszcze mrozy. Lato na wschodzie jest stosunkowo chłodne, w lipcu i sierpniu powietrze ogrzewa się średnio do + 15 ° C. Na zachodzie lato jest cieplejsze, około +20 ... 22 ° С, czasami temperatura sięga do + 30 ° С.

Побережье похоже на пляжи тропических стран

Opady spadają nieznacznie, rocznie o około 900 mm. Większość z nich spada jesienią; Październik jest najzimniejszym miesiącem (około 120 mm), grudzień jest najmniejszym (98 mm).

Aktywny wypoczynek

Północna Norwegia słynie z połowów. A łowienie na wyspie Senja w Norwegii jest uważane za najlepsze, tu przybywają miłośnicy tej rozrywki z całego kraju, a także z innych krajów świata. Można tu łowić jak w górskich rzekach, gdzie można znaleźć łososia, pstrąga i inne cenne ryby, a także na otwartym morzu, gdzie można złowić halibut, dorsz, norweskie śledzie.

Oferuje wyspę i zimowe wędkowanie pod lodem. A ci, którzy przyjeżdżają, aby się zrelaksować, będzie ciekawie wybrać się na wielorybie safari.

Сюда приезжают любители рыбалки как со всей Норвегии, так и из других стран

Zabytki wyspy Senja

Głównymi obiektami zainteresowania turystów są:

 1. Park trolli . Jedną z najbardziej znanych atrakcji wyspy jest park rozrywki Senyatrollet. Jak sama nazwa wskazuje, jest poświęcona tym ukochanym norweskim istotom bajkowym. Tu mieszka największy troll w kraju, jego wysokość wynosi prawie 18 metrów.
 2. Парк троллей
 3. Onderalen. Kolejna słynna atrakcja wyspy - park narodowy o powierzchni 125 metrów kwadratowych. km, który między innymi jest miejscem wycielenia i wypasu udomowionych reniferów. Przez park przebiega jedna z krajowych tras turystycznych.
 4. Национальный парк Ондердален
 5. Malownicze wioski. W gminie Tranay jest także kilka małych muzea . "Skansen" obejmuje tradycyjne wioski rybackie na wyspach.
Деревня

Gdzie się zatrzymać?

Kempingi Wyspy Senja w Norwegii są bardzo popularne wśród entuzjastów wędkarstwa, więc jeśli chcesz tam pojechać w sezonie, lepiej zarezerwować pokoje z wyprzedzeniem. Jedna z popularnych hotele Wyspy to Aparthotel Hamn i Senja. Pierwotnie planowano go po prostu jako hotel dla rodziny i firmy. rekreacja , ale później został rozbudowany, teraz jest także bazą rybacką.

Апарт-отель Hamn i Senja

W wiosce rybackiej Mefjordver znajduje się kompleks Mefjord Brygge, oferujący przytulne apartamenty i domki, a także wypożyczalnię łodzi. Dom wakacyjny w Skalandii z 5 sypialniami można wypożyczyć w tej samej miejscowości. Domki można wypożyczyć w takich miejscach jak:

 • Torsken;
 • Sifjord;
 • Galnslotta;
 • Gibostad;
 • Celestlett;
 • Svanelvdalen;
 • Senhesthen;
 • Buvika;
 • Scrollswick;
 • Senjachen.

Restauracje i kawiarnie

Bardzo oryginalna kawiarnia znajduje się na terenie parku Senyatrollet. Tam odwiedzający są obsługiwani przez kelnerów w przebraniu trolli i innych bajecznych postaci; Jest specjalne menu dla dzieci.

Bardzo dobre restauracje w hotelu Hamn i Senja. Tutaj dania z ryb są doskonale przygotowane, w tym z ryb złowionych przez miłośników wędkowania przebywających w hotelu. Bardzo dobra restauracja w hotelu Mefjord Brygge Inne popularne kawiarnie i restauracje na wyspie to:

 • Widsten Handleri AS;
 • Senjastua;
 • Dorotheas Fryd;
 • Thaimatservice.
Ресторан комплекса Mefjord Brygge - один из лучших на острове

Zakupy

W "stolicach" gmin znajdują się sklepy; W niektórych wioskach są też duże sklepy, ale najczęściej sprzedają tylko żywność. W weekendy rynki działają w głównych społecznościach gmin. W hotelach, w Parku Trolley iw parku narodowym znajdują się sklepy z pamiątkami. Najpopularniejsze upominki z wyspy Seny - postać trolla i "trolla" z parku Senyatrollet

. Сувенирный магазин в парке троллей

Transport

Transport publiczny Wyspy są reprezentowane przez autobusy, które przenoszą komunikację między miastami i wioskami. Ponadto można wypożyczyć łódkę i udać się do miejsca przeznaczenia wodą, która, biorąc pod uwagę linię brzegową wyspy, jest często szybsza.

Jak się tam dostać?

Samochodem na wyspę Senya, aby uzyskać prawie dzień: droga wzdłuż E45 trwa 22 godziny, a wzdłuż E10 - 22,5. Na obu trasach znajdują się płatne witryny, ponadto częściowo przechodzą przez Szwecję.

Najszybszym sposobem dotarcia na wyspę jest samolot - od Oslo do lotnisko Annoya w mieście Andenes. Stamtąd możesz iść na morze. Prom tutaj jest realizowany przez The Senja Ferries. Prom odpływa dwa razy dziennie, w lecie - trzy razy. Ci, którzy preferują opcję lądową, mogą wziąć samochód na E10; droga potrwa 6 godzin i 20 minut.

До острова можно добраться на пароме