Skład Norwegia Obejmuje ona około 50 tysięcy wysp i wysepek, z których niektóre, mimo bliskości koła podbiegunowego, są zamieszkane przez ludzi i przyciągają dużą liczbę turystów do swoich otwartych przestrzeni.

Niektóre z wysp znajdują się na Oceanie Arktycznym, inne na wodach Atlantyku. Niektóre z nich znajdują się w pobliżu Półwyspu Skandynawskiego lub sąsiadują z nim, podczas gdy inne, w przeciwieństwie, są zasadniczo usuwane z lądu Norwegii.

10 najciekawszych wysp w Norwegii

Lista najsłynniejszych wysp w Norwegii obejmuje:

 1. Lofoten Islands . Jest to łańcuch wysp na kole podbiegunowym, gdzie żyje około 24 tys. Mieszkańców. Archipelag obejmuje tak duże wyspy, jak Moskenesy, Westwood i Austhurgaei. Najważniejszym miastem archipelagu jest Svolver. Od maja do lipca możesz być świadkiem polarnego dnia na archipelagu Lofotów i oglądać zorzę polarną od września do połowy kwietnia. Tradycje i zwyczaje sięgające czasów Wikingów zachowały się na Lofotach. Można to zobaczyć odwiedzając Muzeum Lofotr (Lofotr) w Borg, który jest najdłuższym domem Wikingów (83 m.). Bardzo interesująca jest również wycieczka do tradycyjnej chaty rybackiej "rurbu" i do Trolla Fjord. Zdjęcie na Lofotach w Norwegii tylko potwierdza, jak różnorodne jest tutaj odpocząć : możesz iść na wędrówkę lub wędkarstwo jeździj na nartach lub na łodzi nurkowanie , surfing lub rafting.
 2. Архипелаг Шпицберген
 3. Archipelag Svalbard (Svalbard). Archipelag składa się z 3 dużych wysp - Western Spitsbergen, Northeastern Earth i Edge Island, a także kilku małych wysp, w tym wyspy Barentsa, Prince Charles Island, Kongsøya (Royal Island), Bear Island i innych. na Oceanie Arktycznym. Centrum administracyjne archipelagu jest miasto longyearbyen .
 4. Архипелаг Шпицберген

  Kilka interesujących faktów na temat wysp Svalbard:

  • Western Spitsbergen jest jedyną zamieszkałą wyspą archipelagu (populacja nie przekracza 3,5 tys. Osób, połowa z nich to Rosjanie). Działalność gospodarcza na tej wyspie prowadzona jest głównie przez Rosję (ma tu swoją własną osadę - Barentsburg) i Norwegię;
  • Западный Шпицберген
  • Wyspa Księcia Karola - część rezerwatu krajowego Forlandii i interesująca dla żyjących na nim niedźwiedzi polarnych, pasma górskiego Grampian, równina Forlanneletta i lodowce schodząc w cieśninie Forlannsunnet;
  • Остров Принца Карла
  • Wyspa Barentsa - położona we wschodniej części archipelagu, pomiędzy Wyspami Krawędzi a zachodnimi Spitsbergenami, a w przeważającej części jest to lodowiec z unikalnym naturalnym ekosystemem do badań naukowych i tundry arktycznej;
  • Остров Баренца
  • Bear Island w Norwegii (po norwesku - Bjørnøya). Znajduje się na Oceanie Arktycznym, w zachodniej części Morza Barentsa, na południe od zachodniego Spitsbergenu. Jest częścią archipelagu Svalbard i ma specjalny status w państwie. Ta wyspa Norwegii otrzymała swoją nazwę ze względu na fakt, że kiedyś holenderscy odkrywcy zobaczyli niedźwiedzia polarnego wspinającego się na statek, którego nigdy wcześniej nie widzieli. Północna część Wyspy Niedźwiedziej jest zdominowana przez równinę i dużą liczbę jezior, na południu - przeciętny płaskowyż. Roślinność to głównie tundra, jest tu wiele miejsc do wędkowania.
  Медвежий остров
 5. Wyspa Senia. Jest to druga co do wielkości wyspa w Norwegii. Różni się niesamowitym pięknem, przede wszystkim rezerwatem narodowym Enderdalen, otoczonym szczytami górskimi, a także graniczącym z Zatoką "Diabelskie Zęby", dziwacznymi klifami, piaszczystymi plażami i pokrytymi śniegiem łąkami. Ze względu na bogactwo i różnorodność krajobrazu, wyspa Senj w Norwegii została nazwana "norweską miniaturą". Mieszka tu około 8 tysięcy osób. Turyści odwiedzają Cień przez cały rok, podziwiając unikalne lasy iglaste, ogromne skały, szalejące wody morskie i słynne fiordy . Z zabytków Segni, najbardziej popularne są Polarne Zoo, Senja Troll (jest to największy na świecie troller, osiągający 18 m wysokości i 125 ton masy) oraz Narodowy Wodospad Malselvfossen.
 6. Сенья
 7. Wyspa Soroy. Znajduje się na dalekiej północy i jest 4. co do wielkości spośród wszystkich wysp norweskich. Największą osadą na wyspie Soroy w Norwegii jest Haskvik, który jest bardzo popularny wśród rybaków. Baza połowów Big Fish Adventure przyciąga co roku z całego świata miłośników łowienia dużych morskich stworzeń, przede wszystkim halibuta. Z pobliskich miast na wyspę Hammerfest ma największe znaczenie.
 8. Соройя
 9. Khitra. Jedna z największych wysp w Norwegii, położona na południe od Lofotów, w pobliżu wejścia do fiordu Trondheim. Populacja wyspy Hitra w Norwegii to niewiele ponad 4 tysiące osób. Krajobrazy są bardzo zróżnicowane, można zobaczyć skaliste brzegi i lasy sosnowe. Wyspa przyciąga turystów swoimi jeziorami rybackimi z dużą ilością pstrągów, największą populacją jeleni w Europie, różnymi ptakami morskimi i bielikami.
 10. Хитра
 11. Tjotta. Wyspa Tietta w Norwegii znajduje się na południe od Alsten, w prowincji Nordland. Jest łagodny klimat i raczej długie lato. Najsłynniejsza wyspa przyniosła wojskowy cmentarz żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Na terenie tego cmentarza znajduje się ponad 7,5 tys. Grobów, głównie rosyjskich obrońców, którzy stali się więźniami obozów hitlerowskich Niemiec. Dodatkową atrakcją jest pomnik statku MS Rigel, który został zalany w listopadzie 1944 r. Bombardowaniem brytyjskich sił powietrznych.
 12. Тьётта
 13. Wielka sprawa. Unikalna w swoim rodzaju "wyspa wolności dla więźniów". Na wyspie Bastoy w Norwegii znajduje się więzienie dla szczególnie niebezpiecznych przestępców, w których więźniowie zwykle pozostają na swoich długich terminach. Mieszkają w domkach 8-osobowych, mogą swobodnie poruszać się po wyspie i mieć coroczne wakacje. Położony Basto tylko 76 km od Oslo i 2 km od najbliższego miasta Horten.
 14. Бастой
 15. Jan Mayen Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, położona na granicy mórz norweskich i Grenlandzkich. Na jego terytorium jest ważne wulkan Berenberg . Jan Mayen nie jest zamieszkany i zasadniczo reprezentuje tundrę, która czasami ustępuje miejsca otwartym łąkom.
 16. Ян-Майен
 17. Westerålen. Znajduje się na północ od Lofotów i obejmuje kilka wysp i gmin. Krajobraz jest w przeważającej mierze górzysty, jest tu kilka jezior i Park narodowy Moisalen Klimat jest łagodny morski z ciepłą zimą. Vesterålen słynie z populacji fok.
 18. Вестеролен
 19. Bouvet Niezamieszkana wyspa pochodzenia wulkanicznego, bardzo oddalona od lądu. Znajduje się na południowym Atlantyku i ma status zależnego terytorium Norwegii.
Буве