Preili jest malownicze Łotewski miasto, regionalne centrum dzielnicy Preili. Turyści, ta osada będzie niezwykle interesująca, dzięki licznym atrakcjom kulturalnym znajdującym się na jej terenie.

Preili, Łotwa - opis

Preili leży w zachodniej części Wyżyny Łatgalskiej, w samym centrum Łatgalii. Obok rzeki Preilupe. W dokumentach historycznych wzmianka o Preili pochodzi z połowy XIV wieku, w 1382 roku znana jest jako majątek rodziny Borkhovów.

Na początku XX wieku, w momencie uzyskania statusu miasta, Preili ma ponad trzysta budynków i ponad dwieście stoisk handlowych. Kościoły katolickie, staroobrzędowskie i luterańskie przyjmowały parafian w mieście i działały synagogi. Już wtedy ogromną rolę w kształceniu miasta odegrała edukacja. W Preili istniały trzy główne szkoły, które uczyły czytania i nauki dla wszystkich lokalnych i okolicznych dzieci.

Lokalna rzeka, lasy, jeziora i wzgórza - wszystko to inspiruje do kreatywności, a nie jednego pokolenia pisarzy, poetów i artystów. Okolice Preili są bogate nie tylko w malownicze miejsca, ale także w zasoby naturalne. Przyczynia się to do rozwoju regionu w branży turystycznej i rozrywkowej.

Pogoda w Preili charakteryzuje się dużą ilością opadów o każdej porze roku. Klimat miasta można określić jako umiarkowany zimno. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj około 5ºC.

Улицы Прейли Zabytki architektury

Preili jest bogaty w zabytki architektury z XIX wieku, istnieje wiele dobrze zachowanych budynków z tamtych czasów. Do najbardziej znanych z nich należą:

 1. Zamek Preili , on sam i jego budynki wewnętrzne są w doskonałym stanie. Tutaj można zobaczyć oryginalne budynki gospodarcze, pensjonat, dom dla służby, stajnię, nawet część muru twierdzy została zachowana. Spacer po okolicach zamku i parku zabiera człowieka 200 lat temu. Na terenie parku znajduje się scena uroczystości ludowych i masowych, platforma może pomieścić ponad 4 tysiące osób.
 2. Прейльский замок
 3. Jednym z najpiękniejszych budynków w Preili jest kościół rzymskokatolickiej parafii . W świątyni znalazły swoje schronienia obrazy "Święty Antoni" i "Theotokos na ołtarzu". Nad ołtarzem znajduje się płyta "Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny", wykonana ze srebra. Krzyż XVIII-wieczny i miska z XIX wieku, które są do dyspozycji parafii, mają wartość historyczną i kulturową.
Костел Римско-католического прихода Atrakcje kulturalne

Preili jest bogaty nie tylko w zabytki architektury, ale także w atrakcje kulturalne, z których najważniejsze to:

 1. Mikhailovgrad . Bajkowe królestwo, położone na terytorium Preili, cieszy się swoimi rzeźbami i miniaturowymi kopiami zamków i fortec. Wszystko odbywa się z taką dokładnością i tak wiarygodne, jakby to był rzeczywiście magiczny świat. Oto muzeum lalek, które jest interesujące nie tylko dla dzieci, ale także dla każdego dorosłego, który żyje z bajką w swoim sercu. Na wystawie prezentowane są lalki z twórczości właściciela muzeum. Każda ekspozycja jest wyjątkowa, a każda lalka ma swój własny unikalny strój, swój niepowtarzalny wyraz twarzy. Są lalki z twarzami sławnych i łatwo rozpoznawalnych ludzi. Turyści mogą kupić jako pamiątkę każdą ekspozycję muzealną. W Mikhailovgradzie znajduje się bogata sala garderoby, w której turyści mogą zamówić sesję fotograficzną w kostiumach i peruce.
 2. Михайловград - сказочная достопримечательность Прейли
 3. Wystawa poświęcona słynnemu łotewskiemu poecie Rainis jest eksponowana w Muzeum Yasmuiža . To właśnie w domu, w którym mieści się muzeum, spędził pierwsze lata życia. Ponadto muzeum oferuje zapoznanie się z ceramiką łotwańską. W pracowni ceramiki muzeum można nie tylko zobaczyć na własne oczy cały proces wytwarzania ceramicznych zastaw stołowych, ale także wziąć udział w lekcji mistrzowskiej.
 4. Мемориальный музей Ясмуйжа
 5. Pomnik sera . Preili dumnie nosi tytuł stolicy serów Łotwy, jest pomnikiem ulubionego produktu Łotyszy. Wykonany jest w formie diamentowego sera, który mieni się kolorami słońca. Wystawa obejmuje sześć tablic informacyjnych, które zawierają informacje o historii świadomości najpopularniejszych gatunków sera.
Памятник сыру

Gdzie się zatrzymać w Preili?

Turyści, którzy chcą pozostać na wakacjach w Preili, mogą znaleźć się w jednym z małych pensjonatów, które są reprezentowane w tym mieście. Wśród nich możesz wymienić:

 1. Pensjonat Pie Plica położony jest w malowniczej, zielonej okolicy i oferuje podróżnym wszystkie niezbędne udogodnienia.
 2. Гостевой дом Pie Plica
 3. Pensjonat Valerija - goście będą mogli zatrzymać się w komfortowych pokojach, z których okien roztacza się wspaniały widok. Goście będą mogli spędzać czas na ulicy, siedząc w specjalnie wyposażonej jadalni, grillować, korzystając z udogodnień dostępnych w domu.
 4. Гостевой дом Valerija
 5. Guest House Magones to mały, komfortowy hotel, który jest gotowy zapewnić turystom wszystkie niezbędne warunki.
Отель Guest House Magones в Прейли

Gdzie zjeść w Preili?

Miasto Preili daje turystom możliwość skosztowania pysznych dań kuchni lokalnej i europejskiej, odwiedzając jedną z restauracji lub kawiarni, w tym:

 • Restauracje: Alda pirts, Vilku krogs, Preilene, Preilu kooperativa sabiedriba ;
 • Express Pizza Pizzeria ;
 • restauracje fast food, w których można zjeść po wycieczce z przewodnikiem - Ātrās Uzkodas i Pandas Būris .
Ресторан Preilene

Co robić w Preili?

Turyści, którzy znajdą się w Preili będą mogli poświęcić czas na zwiedzanie kulturalnych i architektonicznych zabytków i poprawić swój poziom kulturowy. Można również wybrać się na spacer w malowniczych miejscach, znajdujących się w obfitości tutaj, łowić ryby lub pływać łodzią.

Szczególnie entuzjastyczne recenzje turystów zasługują na Muzeum Sztuki, które oferuje możliwość obejrzenia bajecznego miasta, w którym będzie interesujące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto wyjątkowa kolekcja lalek, personifikacja baśniowych postaci, współczesnych bohaterów, polityków.

Jak się tam dostać?

Preili jest 300 km od Ryga . Trasy P 62 przechodzą przez miasto. Karsava - Madona i p 58 Wilani - Ostrogi, do których można dotrzeć transportem publicznym lub samochodem.