Jednym z głównych naturalnych zabytki Norwegii są to fiordów, które są kręte i wąskie zatoki, które mają skaliste brzegi i głęboko w ziemi. Powstały w epoce lodowcowej po nagłym i nagłym ruchu, który nastąpił w płytach tektonicznych naszej planety.

Wycieczki do norweskich fiordów - informacje ogólne

Tysiące turystów specjalnie łączą wycieczkę do Norwegia z podróżami i wakacjami w fiordach. W tym kraju jest największa liczba zatok, oszałamiająca swoim malowniczym pięknem. Są one otoczone łańcuchami górskimi i wieloma małymi wioskami, które przyciągają kolorowymi.

Głębokość fiordów w Norwegii może sięgać 1308 m (Sognefjord). W innych zatokach morskich wartość ta wynosi średnio 500-700 m. To zależy od metody edukacji otaczającej góry i elementy krajobrazu.

Odpowiadając na pytanie, gdzie znajdują się fiordy w Norwegii, warto powiedzieć, że są one rozproszone po całym kraju. Odwiedziny niektórych zatok można łączyć ze sobą, a dla innych należy zabrać cały dzień lub nawet kilka.

Podczas wycieczki na norweskich fiordach turyści mogą iść wędkarstwo lub podróżowanie promem. Łowienie ryb morskich to prawdziwa przyjemność nie tylko dla doświadczonych myśliwych, ale także dla początkujących. Rejs statkiem pozwoli wczasowiczom zobaczyć malownicze wybrzeża i poczuć się prawie Wikingami.

Popularne zatoki w kraju

Najpiękniejsze norweskie fiordy znajdują się w regionie Bergen. Najlepsze i najciekawsze spośród wszystkich norweskich są:

 1. Hardangerfjord (Hardangerfjorden). Jest na 3. miejscu na planecie. Zatoka obfituje w wiele kolorowych drzew owocowych, dlatego nazywany jest także Ogrodem Norwegii. Tutaj można pływać kajakami i łodziami, jeździć na rowerze po specjalnie wyznaczonych trasach, odwiedzić piękne wodospady (na przykład Weringfossen ) i lodowcowe naturalne formacje ( Język trolla , Folgefonna ).
 2. Хардангер-фьорд
 3. Sognefjord (Sognefjorde). Jest to najdłuższy fiord w Norwegii i Europie. Na jego wybrzeżu są stare drewniane kościoły (np świątynia w urnes ), wioska Wikingów ( Gudwangen ), biała jaskinia i dolina Aurland (Wielki Kanion), która ma zróżnicowany, bogaty świat i wspaniałe krajobrazy. Tu, w malowniczych miejscach, przez kaskadowe wodospady i pokryte śniegiem przełęcze gór Flåm Railway .
 4. Согне-фьорд
 5. Nordfjorden to jeden z najsłynniejszych fiordów Norwegii, znany z przepięknej scenerii i historycznych miejsc. Bay zajmuje szóste miejsce w kraju. Podróżni mogą tu uprawiać rafting lub łowić ryby, jeździć na nartach wodnych lub wspinać się po górach, aby odkrywać najbliższe atrakcje wyspy i lasy, a zimą - zejść ze wzgórz na nartach.
 6. Норд-фьорд
 7. Fjord (Lysefjord). Jest sławny z tego giganta klif prekestulen do 604 m, co nazywa się "Wydziałem kaznodziei". Na jego szczycie znajduje się tytułowy Dom, w którym goście są zaproszeni do relaksu i jedzenia. Zobacz na wzrok Każdego roku przybywa ponad 300 tysięcy turystów. Historyczne miejsca zbudowane w VI wieku pne i zrekonstruowane dawne osady znajdują się w pobliżu zatoki. Nawet tutaj możesz jeździć po drogach lądowych lub wodnych.
 8. Люсе-фьорд
 9. Geirangerfjord (Geirangerfjorden) w Norwegii. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to najczęściej odwiedzana zatoka w kraju, słynąca z majestatycznych gór, głębokich, błękitnych wód i malowniczych wodospadów (na przykład Siedem sióstr ). Tutaj podróżni mogą uprawiać rafting, pływać kajakiem, jeździć konno lub łowić ryby.
 10. Гейрангер-фьорд
 11. Oslo-fjord (Oslofjorden) Norwegia. Na jego terytorium znajduje się ponad 1000 małych wysp, a na wybrzeżu są znane na całym świecie miasta. Na przykład w Drammen słynny biathlonista Bjørndalen urodził się, a Halden jest wymieniony w hymnie narodowym.
 12. Осло-фьорд
 13. Nerey Fjord (Nærøyfjord). Znany jest jako najwęższa zatoka w Norwegii, jej szerokość waha się od 300 do 1000 m. Na wybrzeżu znajdują się różne osady, które uzupełniają niepowtarzalny krajobraz: powierzchnia wody wydaje się być umieszczona pomiędzy górami.
 14. Нерёй-фьорд
 15. West Fjord (Vestfjord). Często odnosi się do otwartej zatoki, a nawet do ujścia. Na wodach lokalnych znajduje się dorsz, który został złowiony od średniowiecza. Ta zatoka stała się sławna dzięki miejscowym orkom, które przyciągają turystów z całego świata.
 16. Вест-фьорд
 17. Porsangerfjord (Porsangerfjorden). Zajmuje czwarte miejsce w Norwegii na swojej długości, jego długość wynosi 120 km. Zatoka pochodzi od słynnej wioski Lakselv. Tutaj turyści mogą łowić ryby lub odwiedzić Park Narodowy Stabbursdalen, znany z dziewiczej przyrody.
 18. Порсангер-фьорд
 19. Trondheim Fjord (Trondheimsfjorden). Ma wyjątkowy klimat i oryginalny charakter. Przez cały rok prawie nigdy nie pada śnieg. Wyjątkowy ekosystem utworzył się na wodach lokalnych, w zatoce żyje ponad 90 gatunków ryb morskich. Na wybrzeżu jest duży Miasto Trondheim .
 20. Тронхеймс-фьорд
 21. Sturfjord (Storfjorden). Jego nazwa tłumaczy się jako "duży": zatoka ma długość około 110 km i dzieli się na 2 części, tworząc w ten sposób dwa nowe fiordy.
Стур-фьорд

Kiedy lepiej udać się do norweskich fiordów?

Zatoki tego kraju są niezwykle piękne o każdej porze roku. Większość turystów przyjeżdża tu latem, kiedy najcieplejsza pogoda, drzewa kwitną, a rośliny pachną. Zimą wiele fiordów norweskich pokrywa się lodem, więc większość rozrywek i wycieczek nie będzie dostępna. Również w tym czasie często wieje zimne wiatry i mrozy.

Jak dostać się do norweskich fiordów?

Jeśli spojrzeć na mapę Norwegii, fiordy znajdują się głównie w północnej i zachodniej części kraju. Najłatwiej im zorganizować wycieczka , które można kupić w prawie każdym mieście. Zwykle taka wycieczka obejmuje wycieczki do kilku zatok w pobliżu.

Фьорды Норвегии на карте

Jeśli chcesz sam zobaczyć fiord Norwegii, jedź samochodem. Ta wycieczka umożliwia turystom zwiedzanie różnych zatok, pozostanie na wybrzeżu przez kilka dni, przełamanie camping lub aktywuj odpocząć .