Bogactwo różnych rzek i jezior, wiele wysp i wijący się rzeźbiony brzeg Norwegia Odpoczywając na skraju północnego lodu, przyciągają do tego kraju rybaków z całego świata. Każdy z nich przyjeżdża tutaj, aby doświadczyć losu i złapać ogromną rybę, na przykład łososia lub halibuta. W końcu wędkowanie w Norwegii jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych!

Cechy połowów w Norwegii

Planując spędzić wakacje w Norwegii, nie odmawiaj sobie przyjemności z wędkowania w tych częściach. Bycie rybakiem w Norwegii jest sposobem na życie lokalnej ludności i jej głównych dochodów. Ryby złowione są tutaj na różne sposoby: spinning i wędki, nakładające się żyłki, łowienie ryb i z łodzi na skałach fiordy lub od brzegu dozwolone są małe sieci lub małe sieci.

Рыбалка с лодки

Ciepły prąd Prądu Zatokowego uwalnia nadbrzeżne morze od zimowego lodu Stavanger do Tromsø dzięki temu wędkowaniu w Norwegii towarzyszą komfortowe warunki pogodowe. Ciepłe wody są również atrakcyjne dla ryb. Można tu złowić halibut, dorsz, sum, okoń morski, mintaj, przynętę, bezy, plamiaka i inne ryby o rekordowych rozmiarach. Największy halibut złowiony w kraju ważył ponad 180 kg!

Рекордные размеры рыбы

W Norwegii obowiązują bardzo surowe ograniczenia dotyczące połowów przemysłowych, dzięki czemu populacje różnorodności gatunkowej stale rosną. Każde wędkowanie w Norwegii kończy się szczęśliwym zdjęciem z długo wyczekiwaną zdobyczą. Turyści przyjeżdżają na ryby w Norwegii, zarówno samodzielnie, samochodem, jak i wykupując wycieczkę.

Wędkowanie w morzu

Zanim przejdziesz do wędkarstwa morskiego, przeczytaj następujące fakty:

 1. Rybołówstwo morskie w Norwegii jest dozwolone wszędzie od brzegu lub w pobliżu fiordów i na dużej wodzie. Często turyści wynajmują lekką łódź do łowienia na otwartym morzu, wielu łowi się ze specjalnie wyposażonych mostów na wybrzeżu.
 2. Na wybrzeżu rybacy czekają nie tylko hotele , ale także specjalne kuchnie, w których można ugotować własny połów, łaźnie i sauny, miejsca do grillowania. Możesz wypożyczyć sprzęt i sprzęt. Turyści z Rosji i krajów byłego ZSRR wśród wielu ośrodków rybackich w Norwegii podkreślają bazę "Russian Fishing".
 3. Трофейная рыба
 4. Doświadczeni rybacy są bardzo zainteresowani możliwością wędkowania zimowego w Norwegii, szczególnie w jej północnej części, gdzie polarne słońce nigdy nie wychodzi poza horyzont. Północna Norwegia zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem połowów dorsza. Zimą ławice największego dorsza przechodzą przez wybrzeże prowincji Finnmark i Troms. W grudniu około Wyspy Senja tarło dorszy, to najbardziej "złote" połowy w Norwegii dla tego typu ryb.
 5. Rybołówstwo morskie w Norwegii jest niedrogim i stosunkowo niedrogim doświadczeniem. Nie musisz kupować licencji, jeśli złowisz najbardziej pysznego łososia i pstrąga przy pomocy wędki.
Морской окунь

Połowy jezior i rzek

Połowy słodkowodne w Norwegii na rzeki i jeziora w większości przypadków ma osobiste, prywatne zamówienie. Przede wszystkim oznacza to, że należy uzyskać pozwolenie od właściciela gruntu, na którego terytorium znajduje się rzeka lub zbiornik. Norwegowie, którzy pozwalają sobie na turystów, pobierają pewną opłatę za zezwolenia na wędkowanie - fiskekort. Połowy ryb w Norwegii są również możliwe zimą z dziurami.

Jeśli planujesz złapać pstrąga lub łososia, wymagana jest również rejestracja i opłacenie cła państwowego: dotyczy to wszystkich osób powyżej 16 roku życia. Obywatele młodsi niż ten wiek mają prawo do bezpłatnej przyjemności tylko do 20 sierpnia i tylko w niektórych zbiornikach słodkowodnych, w których nie ma pstrąga ani łososia. Istnieje również spotkanie rodzinne w Norwegii, które dotyczy małżonków i wszystkich dzieci w wieku 16-18 lat.

Najbardziej znane ryby na świecie w Norwegii:

 • pstrąg Glomma i Khemsilla;
 • potężny suldan;
 • Royal Salmon Namsen;
 • meandering beyar;
 • cichy stordalny.

Co roku łapie się tu około 150-200 tys. Ryb łososiowatych. Na przykład w Hemsedale - to niedaleko od wschodniej Norwegii Bergen - Za pomocą wędkarstwa muchowego można łowić pstrągi o masie do 6 kg. Planując wędkowanie w sezonie, zaleca się rezerwację i umiejscowienie połowów.

Транспорт ждет рыбаков

Sezonowość połowów

Rybołówstwo morskie w Norwegii jest całoroczne. Dla początkujących, doświadczeni rybacy zalecają łowienie ryb w fiordy Norwegii, ponieważ praktycznie nie ma prądów i wiatrów. Idealnym miejscem do wędkowania o każdej porze roku jest obszar Fjordkusten. A w sąsiednich regionach Molde i Romsdal panuje ciągła obfitość różnorodności ryb. Podczas wiosną kalendarzowego - w marcu, kwietniu i maju - łowienie wzdłuż tych wybrzeży w Norwegii jest szczególnie wygodne.

Dobrze jest przygotować się do sezonu połowowego w Norwegii, jeśli chcesz złapać dużego łososia lub pstrąga. Duże ryby wchodzą do rzek, aby spawnować się tylko od 1 czerwca do 31 sierpnia. Czasami w niektórych częściach Norwegii połowy czerwonych ryb są możliwe we wrześniu. Od maja do października trwa sezon połowu pstrąga jeziorowego, choć można go złapać w dowolnym momencie.

Зимняя рыбалка в Норвегии

Wskazówki dla rybaków i bezpieczeństwo

Wszelkie połowy wymagają przygotowania, a Norwegia ma własne zasady i wymagania:

 1. Zdecyduj się na miejsce połowów, opcję sprzętu, pamiętaj, aby wziąć ciepłą odzież nieprzepuszczającą powietrza. Nagła zmiana pogody w Norwegii jest częstym zjawiskiem i nic nie powinno zaciemnić waszych wakacji.
 2. Wszelkie urządzenia po łowieniu muszą być dezynfekowane na specjalnych stacjach, z których korzysta każdy zbiornik.
 3. Zabrania się wlewania jakichkolwiek płynów do zbiorników wodnych.
 4. Wybierając wędkarstwo morskie, musisz zawsze nosić kamizelkę ratunkową.
 5. Przestrzegaj minimalnej wielkości złowionych ryb: Norwegia ma bardzo surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska. Na przykład połów halibuta w Norwegii sugeruje, że jego minimalny rozmiar będzie wynosił 80 cm.
 6. Każdy rybak może zabrać jedną trofeum z Norwegii i nie więcej niż 15 kg innego połowu (ryby lub filety). Nie dotyczy to zakupionych produktów.
 7. Łowienie węgorzy i rekinów łownych w Norwegii jest prawnie zabronione.
Ограничения по весу рыбы

Wszystkim początkującym zaleca się skontaktowanie z przewodnikiem wędkarskim, który poprowadzi Cię w technikach wędkarskich i pomoże w wyborze miejsca. Istnieje również możliwość połowu grupowego na klasycznej łodzi podwodnej na otwartym morzu. Kucharz statku chętnie przygotuje połów na obiad.