Norwegia - północne państwo o unikalnych właściwościach natury. Nietknięte lasy, czyste rzeki i jeziora głębinowe płynące u podnóża malowniczych gór sprawiają, że jest atrakcyjna dla wszystkich kategorii turystów. Według niektórych szacunków na terenie tego kraju znajduje się ponad 400 tysięcy słodkowodnych jezior z różnych obszarów, a każdy z nich zasługuje na uwagę.

Pochodzenie i osobliwości jezior norweskich

Większość zbiorników w tym kraju powstała w wyniku topnienia lodowców. Pomimo wspólnego pochodzenia, wszystkie norweskie jeziora różnią się formą, długością, głębokością i różnorodnością biologiczną. Dla zbiorników przepływających wzdłuż grzbietu górskiego występuje duża głębokość, nierówne dno i wiele gałęzi. Jeziora położone na południowych równinach Norwegii są mniej głębokie, ale większe. Z tych, na ogół, na dużą skalę rzeki .

Озеро Крутватнет

Największe jeziora w Norwegii znajdują się na południu - w Ostland. Dobry drenaż w płaskim terenie spowodował ogromną liczbę nizinnych mokradeł i mokradeł.

Pod względem terminologii wyróżnia się następujące rodzaje jezior w Norwegii:

 • « fiord "- wąski staw przepływający między górami (Randsfjorden);
 • "Mie" - duży zamknięty zbiornik wodny (Mjosa, Vangsmjose);
 • "Watan" - mały staw położony na północy kraju (Altevatnet, Snesavatnet);
 • Озеро Альтеватн
 • "Javri" to duży staw położony na granicy ze Szwecją (Siyadashiavri, Vuolep Sarjasjavrre).

Lista największych jezior w Norwegii

Na terytorium tego północnego kraju rozproszona jest ogromna liczba zamkniętych zbiorników wodnych o powierzchni od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów kwadratowych. Lista największych jezior w Norwegii obejmuje:

 • Miesa (365 kilometrów kwadratowych);
 • Rosswatnet (218 km kw.);
 • Femund (203 km kw.);
 • Randsfjorden (139 km kw.);
 • Tiriforden (138 km kw.);
 • Snaсavatnet (121 km kw.) I inne.
Озеро Мьеса

Łączna powierzchnia wszystkich tych zbiorników wynosi około 17 100 kilometrów kwadratowych. km, a ich całkowita objętość sięga 1200 metrów sześciennych. km. Największe jezioro w Norwegii, Miesa, rozciąga się natychmiast na trzy norweskie okręgi - Akershus, Oppland i Hedmark. Wzdłuż wybrzeża znajdują się miasta Gevik, Lillehammer i Hamar .

Lista najgłębszych zbiorników w kraju może być Hornindalsvatnet (514 m), Salsvatnet (482 m), Tinn (460) i Miesa (444 m). Pierwszy, nawiasem mówiąc, jest najgłębszy nie tylko w Norwegii, ale także w całej Europie.

Można nazwać najbardziej malownicze jezioro w Norwegii Bondhus (Bondhus), położone w Park Narodowy Folgefonna . Powstał w wyniku stopienia lodowca o tej samej nazwie, na czele którego znajduje się lista najdłuższych jezior Norwegii Sognefjord . Na szerokości 6 km rozciągał się ze wschodu na zachód na odległość 204 km.

Озеро Bondhus в Норвегии

Graniczne jeziora Norwegii

W północno-zachodniej części kraju znajduje się mały staw Treiksreet. Jezioro to wyróżnia się na granicy Norwegii, Szwecji i Finlandii. W miejscu zbiegającym się granicami trzech państw w 1897 r. Wzniesiono kamienny znak pamiątkowy. Od 120 lat pomnik zmienia się wiele razy. Teraz jest sztucznym kopułą wyspa , co często staje się przedmiotem sesji fotograficznych z turystami.

Озеро Трериксрёсет

W Norwegii jest wiele jezior i na granicy z Rosją. Ta kategoria obejmuje zbiorniki Bossoujavre, Vowautusjärvi, Grensevatn, Kattolampo, Klistervatn i inne.