Królestwo Norwegia bardzo dumny ze swojego zabytki . W końcu główną własnością kraju jest jego wyjątkowa natura: ośnieżone góry, piękne fiordy , traktaty leśne i, oczywiście, lodowce . A jeśli połączysz wszystkie powyższe, otrzymasz Folgefonna.

Czym jest Folgefonna?

Folgefonna - Park Narodowy Norwegii , który został otwarty 29 kwietnia 2005 roku przez królową Soni. Ideą parku jest ochrona lodowca Folgefonna, jednego z największych w kraju. Pod względem powierzchni zajmuje trzecie miejsce w Norwegii wśród wszystkich lodowców kontynentalnych. Znajduje się w prowincji Hordaland w granicach gmin Yondal, Quinnherad, Odda, Ullensvang i Etne.

Парк ФолгефоннаЛедник Фолгефонна

W południowo-zachodniej części kraju znajduje się park, po wschodniej stronie Sildafjord, która jest filią jednego z największych fiordów na świecie - Hardanger . W 2006 r. Przeprowadzono badania i pomiary, które wykazały, że powierzchnia lodowca Folgefonna wynosi 207 kilometrów kwadratowych. km. Pod lodowcem Folgefonna znajduje się tunel o tej samej nazwie, którego długość wynosi 11,15 km. Takie obiekty inżynieryjne nie są nigdzie indziej na świecie.

Ледниковое озеро

Co jest ciekawego w parku Folgefonna?

Terytorium Parku Narodowego Folgefonna obejmuje prawie cały lodowiec o tej samej nazwie. Dla miłośników ekoturystyki park będzie interesujący dla wielu gatunków flory i fauny. Porosty i mchy występują głównie na wyżynach, a wybrzeże pokrywa lasy iglaste. Na terenie Parku Narodowego Folgefonna można spotkać orła przedniego, dzięcioły, kuropatwę tundrową, myszołowa i sarnę. Warto także zwrócić uwagę na teren przylegający do lodowca, na którym znajdują się specjalne konstrukcje geologiczne.

Горные склоны

Cechy lodowca

Folgefonna to jedyna nazwa lodowców Norde, Midtre i Sondre. Znajduje się wśród gór i równin na wysokości 1,5 km nad poziomem morza. Tutaj narciarze i snowboardziści świetnie się bawią: prawdziwy ośrodek narciarski FolgefonnaSummer Ski Center znajduje się na lodowcu. Jest otwarty przez całe lato kalendarzowe, można wziąć sprzęt do wypożyczenia, dostać lekcje od trenera i zrelaksować się w kawiarni.

Ледник

Piesi mają możliwość spaceru wzdłuż lodowca w towarzystwie przewodnika i robienia wielu wspaniałych zdjęć. Na lodowcu Folgiffon zbudowano najdłuższą kolejkę w Norwegii - 1,1 km, a różnica wysokości dochodzi do miejsc 250 m.

Wspinając się na sam szczyt, można podziwiać piękne widoki. Po wschodniej stronie są wzgórza Sørfjord i Hardanger, na zachodzie widoczny jest Hardangerfjord i Morze Północne. Jeśli spojrzysz na południe, otworzysz krajobrazy Alp w śniegu.

Виды с ледникаПанорама

Wycieczki na lodowcu są zaprojektowane na jasny czas jednego dnia: cała sieć szlaków turystycznych jest oprawiona w park. Ale dla specjalnie przygotowanych podróżników możliwe jest zorganizowanie kampanii na kilka dni. W tym celu w parku znajdują się cztery chaty wysokogórskie: Breidablik, Saubrehjutta, Fonaby i Holmaskier. Fani pochodzenia z górskie rzeki kajak czeka na wiele wrażeń.

Высокогорная хижинаПричудливый лед

Jak dostać się do Folgefonna?

Na południe od parku znajduje się trasa europejska E134 Haugesund - Drammen . Podróżując niezależnie, kieruj się współrzędnymi w nawigatorze: 60.013730, 6.308614.

Drugą opcją jest tunel, który jest odcinkiem drogi 551. Tunel polodowcowy łączy miasto Odda i wioskę Eytrheim z miejscowością Austerplen w gminie Quinnherad. Ta trasa jest bardzo dogodna dla osób podróżujących Oslo lub Bergen .

Водопады парка