Shore Jezioro Mjøsa w Norwegia zdobi małe miasteczko - kurort Lillehammer. Jego sława przyniosły Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się tutaj w 1994 roku.

Tło historyczne

Pierwsze osady na terytorium nowoczesnego Lillehammer pojawiły się w epoce żelaza, a następnie miasto nazywało się Litlikaupangr. Późniejsze odniesienia do niego odnoszą się do roku 1390, kiedy w mieście zaczęły powstawać samorządy lokalne. W 1800 r. Miasto uzyskało status spółki handlowej ze względu na duży rynek, na którym powstało. Dzisiaj Lillehammer jest popularny ośrodek narciarski Norwegii z populacją około 28 tysięcy osób.

Подъемники на трассах Лиллехаммера

Klimat

Region jest zdominowany przez suchy klimat kontynentalny, z charakterystycznymi gorącymi latami, mroźnymi zimami i skąpymi opadami. W sezonie letnim termometry osiągają + 30 ° C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, temperatura w tym czasie spada do -17 ° C.

Zabytki

Wiele ciekawych miejsc skupia się w mieście. Główny punkty orientacyjne Lillehammer można rozważyć:

  1. Historyczne centrum Lillehammer słynie z ulicy handlowej Storgata, gdzie zachowały się stare drewniane domy. Rynek jest dumny z Muzeum Sztuki, które posiada kolekcję dzieł norweskich artystów.
  2. Norweskie Muzeum Transportu - znajdujące się na Placu Lilletorget zgromadziło dużą kolekcję rzadkich samochodów osobowych. Również tutaj prezentowane są różne pojazdy, od powozów konnych po nowoczesne samochody.
  3. Норвежский музей транспорта
  4. Park Olimpijski i Wioska Olimpijska , zbudowany w norweskich tradycjach. Najbardziej godnym uwagi zabytkiem jest Haakon Hall, w którym wciąż odbywają się koncerty sportowe i muzyczne. Norweskie Muzeum Olimpijskie prezentuje ekspozycję poświęconą historii igrzysk od 1896 r. Do chwili obecnej.
  5. Олимпийский паркОбъекты Олимпиады 1994 г.
  6. Kompleks trampolin "Lyusgordbakkene" , położony na wysokości 120 m. Do niego prowadzi kolej linowa. Na szczycie góry znajduje się stadion Birkebainer, w pobliżu którego leży 55-kilometrowy tor olimpijski.
  7. Комплекс трамплинов Люсгордбаккене
  8. Dumą Lillehammer jest otwarte Muzeum Maihuige, otwarte w 1887 roku przez Andersa Sandwiga. Jego powierzchnia wynosi 40 hektarów, na których wzniesiono 175 budynków, demonstrujących starożytne przedmioty gospodarstwa domowego. W oddzielnych budynkach reprezentowane są rzemiosło norweskich rzemieślników.
  9. Музей Майхёугеи
  10. Parostatek z 1856 roku , który codziennie organizuje rejsy po jeziorze.
Wielkim przypomnieniem czasu spędzonego w Lillehammer będą zdjęcia miasta i jego okolic. Старинный колесный пароход Скибладнер

Zakwaterowanie

Pomimo niewielkich rozmiarów, Lillehammer w Norwegii oferuje dobry wybór hotele . Hotel Lillehammer, Clarion Collection Hotel Hammer, Scandic Victoria klasy "4 gwiazdki" oferują szeroki zakres usług, komfortowe pokoje. Na ich terenie znajdują się restauracje, bary, kryte baseny, sale gier i wiele innych. inni

Młodzi ludzie najczęściej osiedlają się w Nordseter Apartments, Lillehammer Stasjonen Hotel & Hostel, Lillehammer SPA Apartments. Tutaj, za niewielką opłatą, są przytulne pokoje, kuchnie są wyposażone w najnowszą technologię, są tarasy, altanki.

Апартаменты

Restauracje

W mieście jest wiele kawiarni i restauracji, więc nie będzie żadnych trudności z wyborem odpowiedniego miejsca na posiłek. Popularne wśród obcokrajowców są Heim Gastropub, restauracja Hvelvet, Bryggerikjelleren. Tutaj możesz delektować się daniami tradycyjna kuchnia norweska lub zamówić zwykłe dania z innych krajów europejskich.

В ресторане

Rozrywka

W pobliżu miasta, niedaleko od siebie, znajdują się cztery zimowe ośrodki narciarskie: Halflle , Quitfiel , Sheikampen , Nurseter-Shushon. W każdym z nich są doskonale wyposażone trasy. Na stokach w Lillehammer znajdują się skoki, na których można jeździć na nartach, snowboardzie, a nawet na łyżwach. W razie potrzeby można kupić skipass w Lillehammer, który daje prawo do zjazdu z góry dowolnego ośrodka. Oprócz ośnieżonych szczytów górskich, turyści powinni podróżować konno, safari na skuterach śnieżnych, psie zaprzęgi i spacery na rakietach śnieżnych. Jeśli znudzi ci się aktywny wypoczynek, idź do sklepów Lillehammer znajdujących się w centrum miasta.

Горнолыжный курорт Хафьель

Jak się tam dostać?

Stolica Norwegii a Lillehammer dzieli 180 km. Najwygodniejszym sposobem pokonania dystansu będzie podróż koleją. Pociągi kursują codziennie w odstępie 1 godziny, czas podróży to 1,5 h. Jeśli prowadzisz samochód, możesz wziąć podróż samochodem E6.