Norwegia - niesamowity kraj o ciekawej wielowiekowej historii, fascynującym pięknie przyrody i licznych przytulnych miastach. Na jej terenie skoncentrowana jest ogromna liczba autentycznych i malowniczych osad. Jednym z nich jest Flåm, małe miasteczko otoczone zielonymi górami, brzęczące wodospady i krystalicznie czysta woda. Sognefjord .

Pozycja geograficzna Floma

To norweskie miasto jest dość małe, ponieważ tutaj, według spisu z 2014 roku, tylko 350 osób mieszka na stałe. Pomimo tego, Flum można nazwać turystyczną Mekką. Wynika to przede wszystkim z położenia geograficznego. Znajduje się w malowniczej dolinie Flomsdalen, w bezpośrednim sąsiedztwie fiordy Aurlandsfjord i Sognefjord.

Podobnie jak wiele innych miast w Norwegii, Flåm znajduje się w umiarkowanej strefie morskiej. Ze względu na bliskość morza, lato jest zawsze wilgotne i nie gorące, a zimy są łagodne i śnieżne. Dlatego rośnie ogromna liczba roślin ciepłolubnych, które malują dolinę w różnych kolorach.

Жилые дома во Фломе

Zabytki i atrakcje Flåm

Małe wymiary nie przeszkadzają tej norweskiej wiosce być atrakcyjnym dla turystów. Każdego roku przybywa tu prawie 450 tysięcy podróżnych, którzy bezwarunkowo nadają się do uroku i piękna lokalnej przyrody.

Patrząc na mapę Norwegii, widać, że Flåm znajduje się nad brzegiem dużej i pięknej zatoki Sognefjordu. Zaczęło formować się 2,5 miliona lat temu w wyniku konwergencji. lodowce . Kolejna wyjątkowość Sognefjordu, na którego brzegu leży Flom, leży w ogromnej liczbie oddziałów. Do chwili obecnej istnieje co najmniej 35.

Карта Флома (Норвегия)

Przyjeżdżając do wioski Flom w Norwegii powinieneś odwiedzić następujące miejsca zabytki :

 • Flåm Railway - najpopularniejsza trasa kolejowa na świecie;
 • Фломская железная дорога
 • Nerey Fjord - jedna z najbardziej malowniczych odnóg Sognefjordu, która znajduje się pod ochroną UNESCO;
 • Otternes Byugdeyun skansen , w którym mieszczą się oryginalne budynki norweskie z XVII wieku;
 • wodospad Brekkefossen , którego wysokość sięga 100 m;
 • Водопад Brekkefossen
 • Kościół Flåm (Flam kyrkje), pochodzący z 1670 r .;
 • galeria sztuki Vinjum .

Po przybyciu do miasta można od razu zapisać się na safari przez fiordy, które odbywa się na łodziach i kajakach. Fani wspinaczki i speleologii mogą udać się na podbój górskich szczytów lub Biała Jaskinia Gundvagen . W każdym razie podróż przez Flåm i Dolinę Flomsdalen obiecuje wiele ciekawych przygód i pozytywnych wrażeń.

Сафари по фьорду во Фламе (FjordSafari)

Flåm Hotels

Pomimo popularności wśród turystów, w tym norweskim mieście jest ich tylko kilka hotele . Najbardziej znanym hotelem w Flåm jest Fretheim, wybudowany w 1870 roku. Wyróżnia się oryginalną architekturą i klasycznym stylem, który udaje mu się utrzymać nawet przy całej swojej wygodzie, a oprócz hotelu Fretheim można zatrzymać się w następujących hotelach w tym mieście:

 • Flamsbrygga;
 • Flam Ferdaminne;
 • Heimly Pensjonat;
 • Flam Oppleving.

Średni koszt utrzymania w lokalnym hotelu wynosi 170 USD. Większość hoteli wyposażona jest we wszystko, co niezbędne do wygodnego życia. Możesz wybrać instytucję z pralni chemicznej, siłownia i wynajem samochodów .

Отель Fretheim

Restauracje Flåma

Lokalne zakłady są zdominowane przez dania oparte na rybach i owocach morza. Ale dzięki łagodnemu klimatowi rośnie tutaj wiele owoców i jagód, które dominują w deserach i słodyczy. Flum, którego zdjęcie znajduje się w naszym artykule, jest jednym z tych miast w Norwegii, w których świeży ser i kozie mleko są szczególnie cenione. Ser Flåm jest tak popularny jak grecka feta. Ma lekko słodki smak.

Aby spróbować tradycyjne norweskie potrawy Dania skandynawskie lub europejskie można znaleźć w następujących restauracjach w Flåm:

 • Flamstova;
 • Fretheim;
 • Flam Marina;
 • Norge International Fisk;
 • Furukroa

Zwolennicy turystyki gastronomicznej lepiej udać się do następnej wioski o nazwie Uredredsbrua. Można tu jeść tradycyjne norweskie podpłomyki (lefse), brązowy kozi ser (brunost) i kiełbaski kozie.

Ресторан Flamstova во Фламе

Zakupy w Flåm

Najbardziej popularna pamiątka , które można przywieźć z tego norweskiego miasta, są postaciami trolli i Wikingów. Są one sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach (Saga Souvenirs) i supermarketach. Ponadto można tu kupić rzeczy z naturalnej wełny, ozdobione norweskimi ornamentami.

Jako pamiątka spożywcza z Flåm możesz przywieźć suszonego dorsza, wędzonego łososia lub brązowy ser. Miłośnikom świeżego piwa lepiej jest iść za nim do browaru Flåm.

Сувенирный магазин Saga Souvenir во Фломе

Transport Flåm

Przez to małe osiedle przechodzi europejska autostrada E16, która łączy norweską stolicę z miasto Bergen . Piesi i rowerzyści wolą poruszać się po Flåm w drodze Rallyarvegen , co prowadzi do Myrdal.

Znajduje się 70 km od miasta lotnisko Sogndall łączy go z innymi miastami Norwegii i Europy.

Jak dostać się do Flåm?

To malownicze miasteczko turystyczne położone jest w południowo-zachodniej części Norwegii. Z Oslo Flåm dzieli odległość 330 km, którą można pokonać lądem, wodą lub powietrzem. Każdego dnia pociąg odjeżdża ze stacji Oslo Bussterminal, która dociera do celu w ciągu 12 godzin. Koszt podróży wynosi około 56-61 USD.

Możesz polecieć do Flåm w Norwegii, korzystając z linii lotniczych Wideroe, SAS i KLM. Lecą codziennie i lądują na lotnisku Sogndal. Lot trwa 50 minut.

Pomiędzy miastami Flom, Oslo i Bergen również obsługuje autobus. Obsługiwany jest przez Nor-Way Bussekspress, którego autobusy kursują 4-6 razy dziennie.

Możesz także dostać się do Flåm promem z Gudvangen.