Tradycyjna kuchnia tego lub innego regionu jest integralną częścią jego komponentu kulturowego. Na przykład, w niektórych krajach barszcz jest uważany za pożywienie dla ubogich, a okroshka powoduje oszołomienie, a niewielu Rosjan może pochwalić się miłością do gałek ocznych lub zgniłych serów. Jednak Norwegia w tym względzie nie przyniesie żadnych specjalnych niespodzianek - tradycyjne jedzenie tutaj, choć zaskakujące pod pewnymi względami, prawie zawsze smakuje turystom.

Ciekawe cechy kuchni narodowej Norwegii

Sytuacja, w której ten kraj jest tak ceniony pod względem żywności, czyni go wyróżniającym i bezpretensjonalnym. Przez długi czas izolacja kontynentu przyczyniała się do raczej monotonnego chłopskiego jedzenia panującego na stołach miejscowych. Jednak z biegiem czasu prawdziwa rewolucja miała miejsce w kuchni norweskiej - przy zachowaniu tradycji i jednoczesnej dywersyfikacji ich za pomocą pewnych innowacji, lokalni szefowie kuchni postawili ją jako absolut. Dziś nie powinieneś się zastanawiać, w co jedzą Norwegia Ponieważ odpowiedź będzie jednoznaczna - wyjątkowo świeże, zdrowe i smaczne jedzenie. Nie bez przyczyny lokalni szefowie kuchni cieszą się opinią najlepszych w Europie.

Podstawą tradycyjnej norweskiej kuchni są ryby i owoce morza. Dużą wagę przywiązuje się również do mięsa, zbóż i produktów mlecznych. Główną cechą norweskiego jedzenia jest wyjątkowa świeżość wszystkich produktów i składników.

Ryby i owoce morza

Tradycyjne potrawy z Norwegii są trudne do wyobrażenia bez mieszkańców morza, ponieważ wędkarstwo Jest uważany za główny rodzaj ekstrakcji żywności, który jest nauczany prawie od kołyski. Norwegowie gotują ryby na wiele sposobów - piec, gotować, suszyć, palić, suszyć, marynować. Najpopularniejsze norweskie dania z ryb to:

  • Clipfix - suszony dorsz. Uważa się, że metoda jego przygotowania pozwala zaoszczędzić największą liczbę wszystkich użytecznych elementów, które posiada, a głównym sekretem jest to, że w wodzie ryba znów staje się miękka i soczysta;
  • lutefix - dorsz, ale już wędzony, uprzednio moczony w popiele alkalicznym lub brzozowym;
  • Surcild - marynowany śledź z cebulką, smak znacząco różni się od naszego zwykłego śledzia;
  • Селедка с луком и яблоками
  • wędzony łosoś - dziś to danie stało się niewidzialnym symbolem tradycyjnej kuchni w Norwegii.
Копченый лосось

Mięso i dziczyzna

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na norweską baraninę, która jest uważana za najlepszą na świecie. Ponieważ lokalne owce pasą się na ekologicznie czystych łąkach, w łonie nietkniętej natury ich mięso wyróżnia niewyobrażalna soczystość i delikatność. Tradycyjne potrawy jagnięce w Norwegii to:

  • fenalor - suszona noga jagnięca;
  • Баранина
  • pinnest - żeberka jagnięce suszone w soli morskiej lub solance;
  • Smalakhove - owcza głowa, gotowana w specjalny sposób.
Смалахове

Wielką delikatnością w Norwegii jest mięso wieloryba. Jednak zasłużył na taki honor nie kosztem specjalnego smaku, bardziej podobnego do wołowiny, ale z powodu niedostępności i wysokich kosztów na współczesnych rynkach.

Znaczną ilością w diecie Norwegów jest gra. Kupują go bezpośrednio od myśliwych, albo sami je wydobywają - mięso na półkach w supermarkecie jest tutaj mieszanką, czego nie można powiedzieć o rynkach. Turyści powinni zdecydowanie spróbować potraw z łososia, jeleni lub mięsa kuropatwy.

Produkty mleczne w kuchni narodowej Norwegii

Norwegowie mocno wierzą, że mleko lokalnych krów jest prawie najsmaczniejsze i pożywne na świecie. Miejscowi ludzie mają szczególną miłość do serów. W szczególności jeden z przedstawicieli tradycyjnych potraw w Norwegii jest zbrukany. Jest to specjalny karmelizowany ser z mleka owczego, który nieco przypomina zagotowane mleko skondensowane lub toffi. Gamulust jest również popularny wśród miejscowej ludności - dosłownie stary ser. Niewielu turystów ma odwagę go wypróbować.

Сыр брюнуст

Desery i napoje

W Norwegii to przede wszystkim miłość do pieczenia. Jednak wcześniej dostępne rodzaje mąki pochodziły ze zbóż, mało odpowiednich dla ciasta drożdżowego. Ale dzisiaj miejscowi szefowie kuchni z przyjemnością dogonią pieczenie szarlotek, bułeczek cynamonowych, gofrów i ciasteczek. Jako deser popularne są również różne musy, suflety i ciasta owocowe.

Булочки с корицей

Kiedyś najpopularniejszym tradycyjnym napojem w Norwegii był Blande - serwatka rozcieńczona wodą. Jednak dzisiaj każdy przeciętny Norweg nie wyobraża sobie życia bez kawy. Od napojów alkoholowych miejscowi lubią piwo i aquavit, który jest destylowany z ziemniaków i wciągany w drewniane beczki.