Mały Estoński Keila znajduje się na północy kraju. Dla turystów jest to wartość turystyczna, dzięki obecności średniowiecznych struktur architektonicznych.

Historia Kayli

Pierwsze wzmianki o Keili należą do średniowiecza, w 1241 r. Duńskie kroniki mówią o małym miasteczku, w którym mimo jego wielkości zainstalowano drewniany kościół. Wraz z rozwojem komunikacji między miastami w XV wieku na miejscu starego drewnianego zbudowano nowy kamienny kościół.

Inflanowska wojna XVI wieku całkowicie wymazała miasto Kayla. W 1870 roku przez Kaylę położono linię kolejową Paldiski-Tallin-St Petersburg, która pod wieloma względami zmieniła losy miasta.

W 1938 r. Keila otrzymuje status miasta i od tego czasu rozpoczyna się nowoczesny etap rozwoju. W czasach radzieckich znajdowała się tutaj baza wojskowa, której ślady dziś już prawie nie istnieją.

Небольшой эстонский городок Кейла

Keila (Estonia) - atrakcje

Wszystkie najważniejsze zabytki miasta znajdują się w centrum, 20 minut spacerem od stacji. Miasto Keila nie jest bardzo bogate w zabytki, ale pozostałe budynki są bardzo interesujące dla turystów. Wśród głównych atrakcji są:

 1. Kościół św. Michała , który często można zobaczyć patrząc na miasto Keila na zdjęciu. Według kronik, budowa kościoła sięga XIV wieku, chociaż zewnętrzny projekt architektoniczny zaprzecza oficjalnemu datowaniu. Ta sprzeczność wynika z faktu, że zewnętrzna dekoracja budynku kościoła pochodzi z XIX wieku. Kościół św. Michała jest cmentarzem, wokół niego znajduje się cmentarz z pochówkami różnych czasów: od najstarszego z kamiennymi nagrobkami w kształcie słonecznego krzyża, jak celtycki, po nowe groby.
 2. Церковь Святого Михаила в городе Кейла
 3. Centralny plac Keila podzielony jest na dwie części i oba są uważane za centralny plac. Największe zainteresowanie turystów wzbudza zachodnia część, na której znajduje się budynek ratusza w stylu niemieckiego renesansu i powojennego centrum kulturalnego. Wschodnia część to cichy plac przed kościołem.
 4. Ruiny starego zamku . Jak każde średniowieczne europejskie miasto, Keila została zbudowana w pobliżu domeny feudalnej lub zamku, dziś tylko jego ruiny są zachowane. Zamek był niewielki, był dobrze ufortyfikowaną posiadłością, zbudowaną w XIV wieku przez rodzinę Kegla. Po tym, jak zamek był wielokrotnie przebudowywany, został zastąpiony przez jego właścicieli, a po wojnie północnej zaczął stopniowo spadać. Przez stulecia zamek stawał się ruiną, porośniętą trawą i krzewami, a dopiero w 1970 roku został odkryty i wydobywany.
 5. Kompleks budynków dworca kolejowego . Przedrewolucyjne budynki starego dworca kolejowego są całkowicie zachowane, są to głównie budynki z cegły i drewna. W budynku starej drewnianej stacji dziś jest restauracja.
 6. Комплекс зданий железнодорожной станции
 7. Plac miejski . Ze względu na niewielką liczbę samochodów spacerowanie po mieście jest dość popularne. Na placu miejskim znajduje się krzyż słoneczny z wczesnego średniowiecza, który jest zainstalowany na terenie starego cmentarza.
 8. Muzeum Hrabstwa Harju . Jest to lokalne muzeum Kayla, które ma dużą i cenną kolekcję artefaktów archeologicznych, etnograficznych i historycznych. Muzeum znajduje się na wschodnich obrzeżach miasta w starym dworku z XIX wieku.

Hotele w Keila

W Keila i okolicy znajdują się hotele, które mają doskonałe warunki zakwaterowania. Najbardziej znane z nich to:

 1. CENTRUM ZDROWIA I HOTEL BENITA . Jest urządzony w stylu klasycznym, jest zdominowany przez atmosferę luksusu i komfort domu w tym samym czasie. Okna pokoi wychodzą na malowniczy ogród. Niektóre z nich dysponują specjalnie wyposażonym salonem z aneksem kuchennym. Hotel słynie z kompleksu relaksacyjnego, w którym można poddać się zabiegom pielęgnacyjnym i kosmetycznym.
 2. Camping Vanamõisa Caravan Park - to kompleks składający się z osobno usytuowanych drewnianych domów. Znajduje się w malowniczym, naturalnym miejscu, w którym popularne są takie rozrywki, jak spacerowanie czy jazda na rowerze. Na miejscu znajduje się sauna i bar.
 3. Кемпинг Vanamõisa Caravan Park
 4. Pensjonat Saunaküla - składa się z 4 domów zbudowanych z drewna. W pobliżu znajduje się jezioro, w którym można łowić ryby. Na miejscu znajdują się udogodnienia, takie jak sauna, bar z przekąskami.
 5. Гостевой дом Saunaküla
 6. Kompleks domów wiejskich Endla zawiera przytulne drewniane domy z własną mini-kuchnią. Wokół kompleksu jest malowniczy ogród, na jego terenie znajduje się staw, w którym można pływać. Usługa wypożyczenia kajaków jest dostępna za opłatą.
Комплекс Endla Country Houses

Gdzie zjeść w mieście Kayla?

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta Keila znajdują się przytulne kawiarnie i restauracje, w których można skosztować pysznych dań kuchni lokalnej. Wśród restauracji bardzo popularne są Restoran Hole In One i Hansaconstant & Partnerid OÜ . Wśród kawiarni serwujących pyszną kawę warto zwrócić uwagę na Cafe Rammon OÜ i Kohvik . Miłośnicy piwa będą mogli odwiedzić bary Markapello Baar i Alibi pubi .

Ponadto w mieście działają dwa supermarkety spożywcze , działające od 9 do 22.

Jak dostać się do Kayli?

Możesz dostać się do Kayla z Tallinn pociągiem podróż trwa 45 minut. Również autobus ze stolicy, regularnie kursujący pomiędzy dwoma miastami w odstępie 1 godziny, również zbliża się do stacji kolejowej. Możesz przyjechać do miasta każdym przejeżdżającym autobusem z Tallina do Paldiski . Ze stolicy do Kayla można dojechać samochodem w 20-30 minut.