Tallinn - stolica Estonia to duże morze port a także gospodarcze, polityczne i kulturalne centrum kraju. Podróżnicy mówią o nim jako o mieście, które pochłonęło urok Paryża, dawne czasy Pragi i wyjątkowość Londynu. Opinia jest całkowicie nieprawdziwa, ponieważ Tallinn jest doskonałym miejscem na relaks, gdzie goście uczą się bogatej przeszłości historycznej, zanurzają się w różnorodne życie nocne. Ze względu na zwartość miasta można zobaczyć zabytki, spróbować kuchni narodowej i kupić pamiątki w weekend.

Historia Tallina

Pierwsze wzmianki o mieście można znaleźć w dziele arabskiego geografa pod nazwą Kolyvan. Już w pierwszej połowie XII wieku skandynawska nazwa Lindanise została wskazana w Chronicles of Livonia. W niemieckich i rosyjskich annałach miasto pojawia się jako Revel.

Historia Tallina jest bardzo dramatyczna, ponieważ przez ponad 860 lat istnienia miasto zostało zniszczone i odradzane na nowo. Po raz pierwszy zdarzyło się to w roku 1219, kiedy król duński Valdermar II spłonął drewnianą osadę i zbudował własne miasto. Odtąd terytorium stało się prawdziwym jabłkiem niezgody.

Ale rozkwit był krótki, ponieważ podczas wojny północnej miasto stało się częścią Imperium Rosyjskiego, po którym rozpoczęto budowę pałacu królewskiego i portu wojskowego. W 1919 r. Estonia ogłosiła niepodległość, ale w 1941 r. Stała się częścią Związku Radzieckiego. Ostateczna niezależność i nowoczesna nazwa stolicy "Tallin", kraj otrzymał w 1991 roku.

История Таллина

Opis Tallina

Tallinn znajduje się na wybrzeżu Zatoki Fińskiej, zaledwie 80 km od Helsinek. Tallinn (Estonia) zachwyca podróżnych atmosferą starej Europy, ponieważ tutaj można cofnąć się w czasie. Spacerując po ulicach Stare Miasto turyści czują prawdziwego ducha średniowiecza, słyszą legendy i legendy, których nie ma w żadnym przewodniku.

Miasto ma wspaniałą atmosferę stworzoną przez surowe gotyckie kościoły i cerkwie, wykonane w stylu łagodnego baroku, zbudowane obok siebie. Wyjątkowość Tallina polega na tym, że jego stara część, która była centrum hanzeatyckim, zachowała się lepiej niż w innych miastach europejskich. Ludzie przyjeżdżają tu nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także w sprawach biznesowych i na zakupy. Na szczęście miasto ma nowoczesne centra biznesowe, butiki mody i luksusowe hotele.

Ciekawa historia z nazwą miasta. Istnieją dwie pisownię tego słowa - "Tallinn" i "Tallinn". Sami Estończycy uważają, że druga wersja pisowni jest poprawna, a nie pierwsza, która została przyjęta w czasach sowieckich.

Вид на Таллин

Populacja Tallinna wynosi 441.961 osób i stopniowo wzrasta z powodu migracji wewnętrznych w porównaniu do innych miast w kraju. Kompozycja narodowa zmieniła się kilka razy z powodu inwazji obcych najeźdźców. Zgodnie z najnowszymi statystykami w mieście żyją takie narodowości jak Estończycy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy i Żydzi.

Mapa Tallinna jest tym, czego podróżnik będzie potrzebował do wygodnego poruszania się po ulicach. Spojrzenie w Tallinie, którego zdjęcia są zamieszczane na stronach turystycznych, może każdemu, kto planuje odwiedzić miasto.

Карта Таллина

Pogoda w Tallinnie

Pogoda w Tallinie jest zróżnicowana i pochmurna, ale pod wpływem ciepłego Prądu Zatokowego zima jest łagodna, ale lato jest chłodne. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym jest luty. Powinieneś przyjechać do Tallina z parasolem lub płaszczem przeciwdeszczowym, ponieważ zawsze jest dużo opadów.

Stała ciepła pogoda jest ustalana w przybliżeniu od marca, a spadek poniżej zera zaczyna się od końca listopada - na początku grudnia. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wysokiej wilgotności przed podróżą do Tallina. Stolica Estonii charakteryzuje się zjawiskiem "indyjskiego lata", kiedy ciepło powraca na przełomie września i października.

Таллин - зимой

Wakacje w Tallinie

Wakacje w Tallinie obejmuje spacer po zabytkach, pięknych parkach i słynnych muzeach. Ale turyści nie omijają miejsc rozrywki w mieście, które są reprezentowane w szerokim asortymencie. Warto odwiedzić kiedyś Tallin, ponieważ nie można go zapomnieć.

Myśląc o tym, co zobaczyć w Tallinie, należy zwrócić uwagę na przyrodę. Estończycy bardzo ostrożnie podchodzą do tego, co ich matka im obdarzyła, dlatego stworzono tu wyjątkowe muzeum przyrody. W nim można obserwować życie ptaków i zwierząt, oddychać najczystszym powietrzem. Pamiętaj, aby odwiedzić wodospad Keila i jezioro Ülemiste , które zapewnia wodę pitną dla całego miasta. Drugi słynny wodospad Jägala przyciąga turystów kolorem spadającej wody, ze względu na skały, które są koloru brązowego. Wokół tego miejsca znajduje się wiele głazów, na których wygodnie rozmieszczone są jaszczurki.

Водопад КейлаОзеро ЮлемистеВодопад Ягала

Plaże Tallinna są dobrze wyposażone i dlatego cieszą się popularnością. Wyróżniają się czystą wodą i miękkim piaskiem. Do najbardziej znanych z nich należą:

 1. Plaża Pirita , której powietrze wypełnia sosna świeżość, ponieważ w pobliżu znajduje się las sosnowy.
 2. Пляж Пирита
 3. Plaża Kakumäe jest przeznaczona na rodzinne wakacje, wyróżnia się płytkim dnem i ciepłą temperaturą wody.
 4. Shtromka - drugie co do popularności miejsce po plaży Pirita, w sezonie liczba turystów dochodzi tu do 10 tysięcy osób.
 5. Jezioro Harku słynie z ciepłej temperatury wody. Tutaj zaczyna się sezon pływacki.
 6. Plaża Pikakari położona jest w bardzo malowniczym miejscu - na półwyspie Paljassaare plaża powstała stosunkowo niedawno, dlatego jest godna uwagi z powodu jej nieskrępowania i spokoju.

Tallinn - atrakcje

Rozpocznij zwiedzanie miasta od historycznej części, gdzie znajdują się najciekawsze zabytki i budynki. W centrum Tallinna turyści oczekują następujących rzeczy zabytki :

Aby poczuć się strażnikiem miasta, powinieneś wspiąć się na taras widokowy, a także odwiedzić wieżę obronną - Keen-in-kek . Program spacerów po stolicy Estonii obejmuje Wielką Bramę Morską i wieżę Fat Margaret , Muzeum Morskie .

Смотровая башня Кин-ин-де-КекБольшие морские ворота и башня Толстая МаргаритаМорской музей

Znane budowle religijne obejmują kościół św . Mikołaja . Zamek Toompea wyróżnia jego majestat i jest jednym z niezwykłych zabytków architektury w średniowieczu. Przyjeżdżając do Tallina, w żadnym wypadku nie można przegapić muzeów, które można znaleźć prawie na każdym kroku. Są to zarówno miejskie, jak i historyczne muzea z unikalnymi kompozycjami.

Церковь Святого НиколаяЗамок ТоомпеаИсторический музей

Okolice Tallina zawierają wiele ciekawych miejsc, na przykład Tallinn Zoo , park narodowy Lahemaa a także skansen etnograficzny. W jednej z dzielnic Tallina - Cardiorg , utworzono obszar chroniony, a także plażę, na której można odpocząć po obejrzeniu zabytków.

Legendy Tallina

Ciekawe legendy Tallina to nie tylko opowieści i legendy, które można usłyszeć na każdym kroku, ale także niesamowity projekt. Ekspozycja jest labiryntem 10 interaktywnych sal opisujących historię Starego Miasta. Tutaj syreny, potężni rycerze i niewinne dziewczęta opowiadają swoje straszne historie przed gośćmi.

Najbardziej znane mistyczne miejsca w Tallinie, z którymi powiązane są liczne historie, to:

 1. Wieża kościoła św. Olafa - ma iglicę o wysokości 124 m, na której znajduje się krzyżyk. Z tym faktem związana jest tajemnicza historia.
 2. Wieża Dziewicza - zgodnie z pogłoskami trzymano tam kiedyś więźniarki - dziewczęta o łatwej cnocie, które modlili się, aby przenieść je w pewne miejsce. Uważa się, że teraz duchy żyją w wieży.
 3. Kot dobrze znajduje się na ulicy Rataskaevu. Według legendy mieszkała w nim syrena, a mieszkańcy, aby nie zepsuć wody, przedstawili jej koty. Od 19 wieku, studnia została zamknięta, a teraz jest to piękny stary pomnik.
 4. Według plotek w wielu domach w Tallin nawiedzony. Jest to na przykład dom na Dolnym Mieście , gdzie mieszka duch kata miejskiego lub rezydencja na Górnym Mieście z duchem młodej kobiety, która straszy mężczyzn.

Co przywieźć z Tallinna?

Zakupy w Tallinie to nieskończone pasmo handlowe z szeroką ofertą towarów. Największym centrum handlowym jest Rocco al Mare , możesz kupić coś na pamiątkę podróży w sklepie z pamiątkami Salong . W przypadku ekologicznie czystych produktów turyści udają się do sklepu Eesti Kasittoo .

Торговый центр Rocco al Mare

Na zakupy w Tallinie znajduje się cała ulica, Viru , gdzie po obu stronach znajdują się markowe sklepy. Sklepy są czynne od dziewiątej rano do siódmej wieczorem, ale są też takie, które działają przez całą dobę. Czas sprzedaży przypada na Boże Narodzenie, a czasami w lipcu. Myśląc o tym, co przywieźć z Tallinna, należy zwrócić uwagę nie tylko na kubki, talerze i wszelkiego rodzaju naczynia, ale także pamiątki wykonane według średniowiecznych wzorów.

Najpopularniejsze pamiątki to:

 1. Produkty z jałowca - szkatułki, przybory kuchenne i inne pamiątki.
 2. Obrusy lniane, ręczniki, serwetki .
 3. Riga Balsam , który jest dostarczany z Łotwy.
 4. Perfumy "Dzintars" , znane z wysokiej jakości od czasów sowieckich.
 5. Naturalne wyroby z wełny - swetry, czapki, rękawiczki, szaliki, skarpetki. Są spektakularnie dekorowane różnymi krajowymi wzorami.
 6. Tekstylia marki Krengolm znane również od czasów sowieckich i dla wielu jest to pamiątka powitalna.
 7. Wyroby szklane i ceramiczne - naczynia, wazony, figurki.
 8. Słodycze - marcepan i czekolada "Kalev".
 9. Alkohol - likiery Vana Tallinn i Kännu Kukk.
 10. Wszelkiego rodzaju biżuteria z bursztynu .
Что привезти из Таллина? Gdzie się zatrzymać w Tallinie?

Tallinn Hotele prezentowane w szerokiej gamie, dzięki czemu można znaleźć zarówno niedrogie pokoje i luksusowe apartamenty. Możesz osiedlić się i mieć porządnych właścicieli, wynajmując prywatne mieszkanie. Dla tych, którzy chcą otoczyć się całkowitym komfortem, możemy polecić najlepsze hotele w Tallinnie, wyposażone w baseny, spa, centra fitness i inne udogodnienia:

 1. Telegraaf .
 2. Pirita Top .
 3. Tallink .
 4. Braavo .
 5. Swissôtel Tallinn .
 6. Kalev .
Kalev Restauracje w Tallinie

Żeby coś przekąsić lub skosztować pysznych potraw podróżnych z Tallina, nie będzie problemu, bo tu jest rekordowa liczba restauracji na każdy gust. Każdego roku ich liczba stale rośnie, więc wybór dla turystów stale rośnie.

Restauracje znajdują się zarówno w centrum, jak i na obrzeżach. Przykłady obejmują następujące miejsca:

 1. Na Starym Mieście - Leib Resto ja Aed, Czajkowski, Dominik i Ribe, Olde Hansa .
 2. W innych częściach miasta takie restauracje są popularne: w Kalamaja - Moon, F-hoone, w Kadriorg - Salt, w Pelgulinna - Kolm Sibulat, w Mustamäe-Yismäe - Umami .

Jeśli chodzi o godziny pracy, większość zakładów jest czynna do godziny 10-11 i pracuje do późnego wieczora. Wczesne śniadania w godzinach 8-9 oferują Katharinenthal , Carmen Café , Mamo , Café Gianni . W nocy restauracje w centrum są otwarte, takie jak Taco Express , Loca , Istanbul Kebab , Tommi grill .

Restauracje różnią się w kategorii cenowej oferowanych potraw. Na tej podstawie można je podzielić na:

 1. Restauracje o średnim segmencie cenowym - tutaj można zamówić dania za 15 euro: Aed, Sfäär, Lusikas, Platz i Leib .
 2. Restauracje drogowe - koszt naczyń w nich sięga nawet 30 euro: Horisont, Gianni i Czajkowski .
 3. Jeśli chodzi o opcje budżetowe, w których można spróbować potraw za 4-6 euro, najtańszy z nich jest uważany za III Draakon .

Do najpopularniejszych restauracji w Tallinie należą:

 1. Czajkowski - położony w hotelu Telegraaf na Starym Mieście, oferuje dania kuchni rosyjskiej i francuskiej, przygotowane według starych receptur.
 2. Pegasus - międzynarodowa kuchnia sezonowa prezentowana jest tutaj, wykorzystując oryginalne nowe przepisy na gotowanie.
 3. Korsaar - zbudowany w stylu pirackiego morskiego szkunera, restauracja prezentuje kuchnię kreolską.
 4. La Bottega to luksusowa włoska restauracja, która serwuje tradycyjne dania oraz wyśmienite wina i napoje.
Tchaikovsky Jak dostać się do Tallina?

Możesz dostać się do Tallina na kilka sposobów - samolotem, autobusem, pociągiem lub promem, wszystko zależy od punktu wyjścia. Najlepszą opcją jest wykupienie biletu lotniczego. In Port lotniczy Tallinn samoloty firm takich jak:

 • Finnair ;
 • Lufthansa ;
 • Easy Jet .

Istnieją regularne loty z moskiewskich lotnisk - Szeremietiewo, Domodiedowo, Wnukowo. Z przelewem można dostać się do Tallina z Sankt Petersburga samolotem. Lotnisko w Tallinnie znajduje się około 4 km od miasta. Nie mniej rozwinięte połączenie kolejowe z innymi miastami europejskimi.

Jeśli chodzi o autobusy, ta opcja podróży będzie pasować miłośnikom niespiesznej podróży. Do stolicy Estonia autobusy jadą prosto Express BalticShuttle z St. Petersburga. Innym sposobem dotarcia do Tallina z północnej stolicy jest przeprawa promem do Helsinek, a stamtąd do miejsca docelowego.