Paldiski - miasto portowe Estonia położony na półwyspie w Zatoce Fińskiej. Historia Paldiski jest ściśle związana z historią Imperium Rosyjskiego, a później Związku Radzieckiego, co miało ogromny wpływ na życie i wygląd miasta. Teraz przybywają tutaj, aby zobaczyć miejsca związane z historią wojskową Związku Radzieckiego, aby spojrzeć ze skalistego wybrzeża na morze, które tutaj nie zamarza, i spłynąć na najbliższe wyspy.

Gdzie jest miasto Paldiski?

Paldiski można łatwo znaleźć na mapie Estonii. Znajduje się 50 km na zachód. Tallinn na półwyspie Pakri. Miasto jest częścią hrabstwa Harju. W pobliżu zatoki znajdują się dwie wyspy Pakri, które również należą do terytorium Paldiski.

Палдиски на картеПолуостров Пакри Historia miasta

Paldiski pochodzi z XIV wieku, kiedy to szwedzcy osadnicy zbudowali fortecę na półwyspie. Osada Paldiski zaczęła jednak rosnąć kilka wieków później. W 1718 r. Na rozkaz Piotra I założono tu port wojskowy. Nosił szwedzkie nazwisko Rogervik, potem zamienił się w port bałtycki (i wtedy otrzymał status miasta), Baltiski i wreszcie Paldiski.

Остатки советской техники

Podczas I wojny światowej w mieście wybuchły niemieckie niszczyciele - 24 budynki miejskie zostały uszkodzone. Pod koniec lat trzydziestych. W Paldiski stacjonowały radzieckie okręty wojenne, od sierpnia 1941 r. Do września 1944 r. Miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką.

W latach sześćdziesiątych. W Paldiski otwarto ośrodek szkoleniowy sowieckiej floty okrętów podwodnych. Zostały zainstalowane dwa reaktory jądrowe i symulator do szkolenia załogi okrętów podwodnych. Terytorium miasta zostało uznane za obiekt zamknięty i ogrodzone drutem kolczastym.

W 1995 r. Pręty paliwowe zostały usunięte z reaktorów, a reaktory zostały pokryte betonowymi sarkofagami. Obiekt jądrowy przeniesiony do Estonii. Paldiski opuścił ostatni rosyjski okręt wojenny.

Zabytki Paldiski

 1. Latarnia morska w Pakri . Jedna z najstarszych latarni morskich nad Morzem Bałtyckim, zbudowana w 1724 r. Zainstalowana w najbardziej na północ wysuniętym punkcie półwyspu. Nieco dalej znajduje się nowoczesna latarnia morska, która jest znacznie wyższa. W tej części półwyspu wybrzeże nie jest ogrodzone (w mieście port jest oddzielony przeźroczystym ogrodzeniem, aby morze nie poszło).
 2. Старый и новый маяк
 3. Wały twierdz Piotra . Jedyne co pozostało ze struktury XVIII wieku. Najlepszy widok na morze i port w mieście otwiera się z murów obronnych.
 4. Muzeum atelier Amandus Adamson . Piękny drewniany budynek muzeum zaprojektował sam Adamson. W tym domu mieszkał i pracował słynny estoński rzeźbiarz. Teraz pokazywane są tutaj obrazy 3D z prac mistrza, zdjęcia rodzinne i dokumenty są wyświetlane. W tym samym budynku znajduje się centrum informacji turystycznej.
 5. Музей-студия Амандуса Адамсона
 6. Kościół św . Jerzego . Cerkiew zbudowana z kamienia pod koniec XVIII wieku. Kościół nie ma wieży i dzwonnicy - zaginęły w XX wieku.
 7. Церковь Святого Георгия
 8. Manor Leetse . Ruiny posiadłości z XVIII wieku. 5 km od miasta. Pozostała tylko główna brama i dom stewarda, z dworek pozostały tylko mury. Możesz dojechać do rezydencji lub podążać szlakiem turystycznym.
 9. Развалины мызы Леетсе
 10. Baza podwodna . Sarkofag, pod którym znajdują się stłumione reaktory sowieckich atomowych okrętów podwodnych, znajduje się na wschód od miasta. Można go zobaczyć w drodze do dworu Leetse.
 11. Pakri Straus . Gospodarstwo strusi znajdujące się w granicach miasta oferuje wyjątkową okazję do zapoznania się z tymi ciekawskimi ptakami. Strusie pióra, jaja i tłuszcz można kupić w gospodarstwie.
 12. Wyspy Pakri . W miesiącach letnich odbywają się wycieczki na wyspy Big Pakri i Small Pakri. Łodzie odjeżdżają z miejscowości Kurkse, na południe od Paldiski. Kiedyś wyspy były zamieszkane przez Szwedów; w latach sowieckich używano ich jako poligonu wojskowego. Teraz wyspy są zachowane resztki wsi i kościołów, są wojskowe znaleziska z czasów radzieckich.
Остров Большой ПакриОстров Малый Пакри

Pogoda w Paldiski

Paldiski znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Zimy tutaj nie są zbyt zimne, latem - ciepło, około + 20 °. Powietrze w mieście jest wilgotne, ponieważ Paldiski znajduje się nad brzegiem morza.

Gdzie się zatrzymać?

Wybór miejsc noclegowych w mieście jest niewielki: Paldiski nie jest centrum turystycznym. Jednak wciąż czekają na dobre opcje zakwaterowania:

 • Pakri Hostel - hostel w pobliżu dworca kolejowego;
 • Tuule B & B - mini-hotel z 7 pokojami na ulicy. Tuule;
 • Seaside Summer Home - apartamenty na wschód od miasta, na wybrzeżu: sauna, ogród, grill.
Seaside Summer Home Gdzie zjeść?
 1. Opłata Peetri ("Zwyczaje Piotra"). Tawerna w dawnym budynku celnym. Atmosfera starożytności tworzy drewniane stoły i kamienne ściany. W tawernie można kupić pocztówki i pamiątki, na drugim piętrze znajdują się zdjęcia miasta.
 2. Выставка фотографий в таверне Peetri Toll
 3. Pizza Peetri . Pizzeria, położona w centrum miasta, na ulicy. Rae. Pizza i nic poza pizzą.
 4. Pakri Parun . Kawiarnia w pobliżu latarni morskiej. Wspaniałe miejsce na rozgrzewkę przy filiżance kawy po spacerze wzdłuż oczyszczonego wybrzeża morskiego.
Jak się tam dostać?

Stacja kolejowa Paldiski ma pociągi od Tallinn . Podróż trwa około godziny. Autobusy odjeżdżają z Dworca Baltiyskiego, zatrzymują się w Paldiski w centrum miasta.

Nie ma pasażerskich połączeń między Paldiski a innymi portami, a Paldiski to głównie port towarowy. Pojazdy są przewożone z właścicielami między Paldiski a szwedzkim portem Kapellscher.