Między Malta i Gozo jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu maltańskiego - Comino. Jego rozmiar jest taki, że można poruszać się po wyspie w ciągu kilku godzin pieszo. Ze względu na górzysty teren transportu nie ma i nie jest potrzebny, ponieważ tylko cztery osoby mieszkają tutaj na stałe.

Tło historyczne

Nazwa wyspy pochodzi od słowa "kminek" tradycyjnej przyprawy w okolicy, która rośnie tu wszędzie. Dawno temu całe życie aktywne koncentrowało się na Malcie, ale ponieważ Comino był nieustannie atakowany przez wszelkiego rodzaju zdobywców, a także w różnych czasach stał się gromadą przemytników.

Do obrony została zbudowana twierdza, która oferuje doskonały przegląd zatoki łączącej Comino i Maltę. Był wyposażony w działa, a Rycerze św. Jana byli obserwatorami. W średniowieczu w pobliżu znajdowała się klinika chorób zakaźnych, a po obozie koncentracyjnym dla zwolenników Napoleona.

Jak dostać się na wyspę Comino?

Aby odwiedzić tę niezwykle malowniczą wyspę, trzeba poświęcić około pół godziny, gdy łódź o pojemności 50 osób pędzi wzdłuż fal z wioski Martha - warunki pogodowe Malty przyczynić się. Od 10 do 4 wczoraj, łodzie kursują co godzinę, ale ostatni odpływa na Maltę o godzinie 17.00, a to tylko latem, innym razem jest to możliwe wcześniej - trzeba mówić o tych niuansach bezpośrednio z kapitanem statku.

Nawigacja w tym regionie rozpoczyna się w marcu, a kończy w październiku. Podczas sztormów łódź nie wychodzi na otwarte morze, co oznacza, że ​​będzie musiała czekać na spokojną pogodę. Koszt podróży na wyspę Comino (Malta) - 10 euro. Bilet można kupić bezpośrednio na molo w pobliżu molo, gdzie kolektor biletów siedzi pod parasolem czekając na turystów.

Oprócz tej metody można tu dotrzeć z wyspy Gozo. Od Malty do niego to wielka para. W ten sposób spodoba się tym, którzy chcą zobaczyć widoki tych dwóch wysp jednocześnie. W Zatoce Gozo, niedaleko wioski Ala, można tanio wynająć motorówkę i pływać 15 minut do Comino.

Развлечение для туристов

Gdzie się zatrzymać na wyspie Comino?

Nie trzeba wybierać z hoteli Comino, ponieważ jest tu tylko jeden, ale z całkowicie akceptowalną jakością usług, to Comino Hotel & Bungalows 4 *. Zapewnia swoim gościom czyste i wygodne jedno- i dwuosobowe apartamenty, a także można tu znaleźć pracę na pobliskim kempingu.

Pomimo swojej samotnej lokalizacji, hotel oferuje wszystko, czego potrzebuje urlopowicz na komfortowy odpoczynek - własną restaurację, basen ze słodką wodą i miejsca, w których można się zrelaksować. Personel jest bardzo uprzejmy, mówi po angielsku, pokoje są sprzątane codziennie.

Отель с инфраструктуройОтель с моряПресноводный бассейн
ВестибюльОдноместный номерДвухместный номер
Miejsca do wyżywienia

W weekendy tradycyjne potrawy zostają zastąpione grillem przy akompaniamencie muzyki na żywo. Oprócz hotelowej restauracji, która serwuje gości, na wyspie znajduje się kilka miejsc, w których serwowane są proste, ale obfite dania. lokalna kuchnia . To jest kawiarnia Blue Lagoon na nabrzeżu, Wieża w wieży strażniczej, gdzie tylko goście hotelowi, Club Nautico i Rotunda są dozwolone.

Ale większość turystów, którzy przyjeżdżają tu tylko na jeden dzień, bierze różnego rodzaju napoje i kanapki z Malty. Te same fast foody można kupić na molo w Blue Lagoon.

Co jest ciekawego na wyspie Comino?

Turyści przyjeżdżają tu głównie po to, aby cieszyć się niezwykłym błękitem laguny nurkowanie lub po prostu opalanie się i pływanie w jednych z najlepszych Maltańskie plaże - Błękitna Laguna, zatoka St. Nicola, zatoka St.Mary. Po południu jest bardzo tłoczno, ale od rana lub wieczora można cieszyć się ciszą.

Miłośnicy średniowiecza powinni koniecznie odwiedzić wieżę strażniczą, która jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 10.30 do 15.00. Jeśli flaga powiewa na dachu, jest to znak, że drzwi dla turystów są otwarte. Nawiasem mówiąc, możesz przejść tutaj zupełnie za darmo, chociaż każdy może zostawić darowiznę. Z dachu otwiera się nieopisana panorama zatoki.

Miłośnicy wędkarstwa mogą wynająć małą łódkę z kapitanem i łowić ryby na pobliskich wyspach lub wypłynąć wynajętym katamaranem na Sycylię, która jest oddalona o dzień drogi.

Stara kaplica Najświętszej Marii Panny jest wciąż czynna. Mieści jedyną relikwię na Malcie - ikonostas.

Бухта Сан НиклавГолубая бухтаГрот Комино
Вид на крепостьКрепость КоминоПрогулочное судно
Береговая батарея КоминоГоспиталь КоминоРимско-католическая часовня