Malta - to prawdziwy raj turystyczny. Miękki klimat , kochające słońce, czyste morze, starożytna kultura - wszystko to przyciąga rocznie około miliona turystów z różnych części świata. Pomimo niewielkich rozmiarów kraj ten zaskoczy Cię nie tylko typową odpoczynek na plaży , program kulturalny i rekreacyjny z wizytą muzea i popularne miejsca historyczne, Malta jest prawdziwym odkryciem dla aktywnych turystów: żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania - z czego wyspa może być dumna.

Nurkowanie (nurkowanie, nurkowanie) jest najpopularniejszą formą aktywności na Malcie. Nurkowie z różnych zakątków planety twierdzą, że za jedno zanurzenie się w przejrzystych wodach maltańskich warto polecieć na Maltę. Archipelag przyciąga wyjątkową rzeźbę terenu, czystą wodę, bogaty podwodny świat, dzięki czemu zarówno zaawansowany nurek, jak i początkujący płetwonurek znajdą dla siebie niezapomniane miejsca nurkowania.

Warunki pogodowe

Miłym zaskoczeniem może być fakt, że nurkowanie dla Malta jest całorocznym zajęciem. Jeśli głównym celem wizyty na Malcie jest nurkowanie, możesz zaplanować wakacje, biorąc pod uwagę ten fakt, unikając w ten sposób sezonowego napływu turystów. W miesiącach letnich temperatura wody w morzu wynosi około 23 ° C, a zimą prawie nie spada poniżej 14 ° C. Wyspy maltańskie prawie nie mają przypływów i są bardzo rzadkimi prądami podwodnymi, co sprawia, że ​​nurkowanie jest nie tylko fascynujące, ale także bardzo wygodne.

Morze u wybrzeży Malty

Czyste, czyste morze i dobra widoczność to gwarancja doskonałego nurkowania. Dzięki dobrej ekologii w licznych grotach i wadach wód maltańskich spotkasz przedstawicieli rzadkich gatunków fauny i flory, których nie znajdziesz nigdzie indziej w innych częściach Morza Śródziemnego. Zwykle płetwonurek może spotkać tutaj takie ryby, jak: śródziemnomorski rdzeń, barwena, murena, stingray, flądra i wiele innych. Ośmiornica, kalmary, homary, rozgwiazdy, mątwy i kraby są również bardzo powszechne na trasie z płetwonurkiem, a wręcz przeciwnie, delfiny praktycznie nie występują u nurka.

Średnia widoczność zależy od miejsca zanurzenia, pogody i wynosi około 30-50 m na głębokości 20-30 m. Jest to wystarczające dla miłośników podwodnego fotografowania, a nawet bez błysku będziesz zadowolony z soczystych naturalnych kolorów na zdjęciu. Co roku na wyspie odbywa się międzynarodowy konkurs fotografii podwodnych - "Blue Dolphin of Malta", który gromadzi miłośników podwodnego świata z całego świata.

Podwodny świat Malty

Nurkowie z pewnością docenią skalisty teren wybrzeża, głębokie groty, tunele, łuki i jaskinie głęboko pod wodą. Piękno raf koralowych. Fani zatopionych statków mogą również znaleźć to, co warto zobaczyć - szkoły nurkowania mogą zaoferować ci ciekawe miejsca do nurkowania.

Zupełnie inne oczy na podwodny świat i jego mieszkańców, nurek pomoże spojrzeć na nocne nurkowanie. Podwodny świat otwiera się po drugiej stronie pod promieniami latarni, aktywowane są nocne zwierzęta, których nigdy nie zobaczysz w ciągu dnia.

Szkoły nurkowania

Na Malcie istnieje duży wybór centrów nurkowych oferujących szeroki zakres kursów: od poziomu podstawowego do doskonalenia umiejętności nurków po tytuł instruktora. Kontrola nad utrzymaniem międzynarodowych standardów edukacji w szkołach nurkowania jest prowadzona przez niezależną organizację zawodową Association of Professional Diving Schools. Do szkolenia możesz wybrać jedną z ulubionych szkół na Malcie lub Gozo . Wybierając szkołę, zwróć uwagę na czas pracy - niektóre szkoły rekrutują studentów tylko w lecie. Tylko wykwalifikowani instruktorzy z odpowiednimi certyfikatami mogą nauczać w centrach nurkowych. Kursy prowadzone są na systemach PADI, CMAS i BSAC, po kursach wydawane są certyfikaty i nurkowania z książkami rejestracyjnymi. Czas trwania kursu - od jednego dnia.

Jeśli nie zamierzasz poważnie angażować się w nurkowanie, to aby nurkować z instruktorem, wystarczy wysłuchać ogólnych instrukcji.

Wymagania dla nurków

Na Malcie istnieje szereg zasad dla nurków, bez których poszanowanie dla nurkowania w morzu stanie się niemożliwe, najważniejsze:

  1. Fizyczne zdrowie nurek musi być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim. Dotyczy to osób, które są zanurzone w towarzystwie instruktora i niezależnych nurków. Pomoc można uzyskać ze szkoły.
  2. Zabronione jest podwodne polowanie bez licencji.
  3. Informacje na temat znalezisk archeologicznych lub historycznych są zgłaszane, zabronione jest konfiskowanie znaleziska.
Popularne witryny nurkowe
  1. Malta: Martha / Cirkewwa, posąg Madonny, Delimara Point i Enker Bay, Chwast z Zurric.
  2. Gozo : Jaskinia i rafa Shlendi, Fungus Rock, Marsalfon.
  3. Comino : Ir 'i' a Point, Santa Maria Caves, Blue Lagoon.

Koszt nurkowania zależy od wybranej szkoły, wyposażenia i miejsca nurkowania.

Голубая лагунаСтатуя мадонныПещера и риф Шленди
Коралловые рифыМорская звездаДайвинг в подводных пещерах