Jeden z lotniska na Cyprze to Ercan, położony na terytorium Cypru Północnego. Znajduje się w pobliżu wioski Timwa, niedaleko stolicy obu stanów wyspy, Nikozja . Wszystkie samoloty lądujące na lotnisku Ercan Cypr , muszą koniecznie wykonać lądowanie pośrednie w Turcji. Jednak w sierpniu 2005 r. Samolot wylądował w Erjanie, który odbył bezpośredni lot z Baku - wydarzenie to było tak znaczące, że pasażerowie osobiście spotkali się z premierem.

Trochę historii

Po rozbiorze w 1974 r. Dwóch państw zamknięto lotnisko w Nikozji, byłym głównym porcie lotniczym Cypru (dziś jest to baza kontyngentu pokojowego ONZ). Obok Nikozja lotnisko zbudowano na bazie lotniska w Timwie - byłej brytyjskiej wojskowej bazie lotniczej. Dzisiaj Ercan jest główną "bramą" Północnego Cypru.

Lotnisko dzisiaj

Lotnisko Ercan jest małe: ma 2 pasy startowe - długość 2755 (jest pokryta wysokiej jakości betonem) i 1800 metrów. To wystarczy, aby wziąć wystarczająco dużo samolotów, ale nie mogą wystartować z pasków o tej długości. Lotnisko Ercan na Cyprze otrzymuje od dwudziestu do trzydziestu samolotów z czterech linii lotniczych dziennie, wykonując loty regularne i czarterowe: Cyprus Turkish Airlines, Pegasus Airlines, Atlas Jet i Turkish Airlines. Główny ruch pasażerski zapewnia Cyprus Turkish Airlines. Wieża kontrolna lotniska jest w stanie śledzić i kontrolować jednocześnie kilka samolotów startujących lub lądujących na lotnisku.

Terminal lotniska Ercan spełnia najnowsze wymagania. Nowy terminal został otwarty w 2004 roku. Na lotnisku znajdują się dwie restauracje, sklepy wolnocłowe i sala VIP, przeznaczone dla głów państw i innych wysokich rangą gości z Północnego Cypru. W lutym zeszłego roku ogłoszono budowę nowego terminalu w Erdzhan; powinien zostać uruchomiony w 2019 r. Jego przepustowość wyniesie około 5 milionów pasażerów rocznie. Planowane jest również powiększenie lotniska i stworzenie nowych pasów startowych, które powinny podwoić liczbę otrzymywanych samolotów.

Usługi transportowe

Regularne autobusy należące do przewoźnika Kibhas Ltd, latają z lotniska Ercan do Nikozji (Lefkosh), Kyrenia (Girne), Famagusta, Morfu (Guzelyurt), Lefku. W pobliżu lotniska znajduje się postój taksówek. Samochód można rezerwować z wyprzedzeniem bezpośrednio na stronie internetowej lotniska - pomoże to uniknąć kolejek i zamówi taksówkę trochę taniej, niż gdybyś zatrudnił go po przyjeździe.

Ponadto na lotnisku można wziąć samochód do wynajęcia - aby wybrać tańszą opcję, samochód należy rezerwować z wyprzedzeniem, co można również zrobić bezpośrednio na stronie internetowej lotniska.

Аэропорт - вид сверхуЛётное полеСтоянка такси около аэропорта
Магазины в аэропортеТерминал аэропортаЗал ожидания