Dzisiaj Kouklia jest tradycyjną cypryjską wioską. Są wszystkie zalety cywilizacji - sklepy, restauracje, tawerny. Ale najważniejszą rzeczą, która przyciąga tu wielu turystów, jest archeologia zabytki pozostały z czasów starożytnych. Wszakże przed tym obszarem było centrum pielgrzymek po wschodniej części Morza Śródziemnego.

Zabytki wsi Kouklia

Jest tu kilka interesujących miejsc:

  1. Sanktuarium Afrodyty - bogini piękna, miłości i płodności. Według legendy, właśnie w tym obszarze wyszła z piany morskiej. Ze świątyni Afrodyty wzniesionej w czasach starożytnych zachowały się jedynie fundamenty, pozostałości kolumn i niektóre ściany, a także fragmenty mozaiki podłogowej przedstawiające Zeusa i Ledoux. Wcześniej była to wspaniała, "stożkowa" świątynia, w której co wiosnę odbywały się pogańskie rytuały okultystyczne.
  2. Muzeum Paleo Paphos , gdzie przechowywane są znalezione artefakty: starożytna ceramika, różne produkty z miedzi i kamienia. Znajduje się w średniowiecznej rezydencji - zamku "Chateau la Cavocle". W wiosce Kouklia Cypr wykopaliska archeologiczne wciąż trwają, a nowe znaleziska uzupełniają kolekcję jednej z najlepszych muzea wyspa. Najciekawsze z nich to: mierzeja jedenastego wieku, kamienna kąpiel ze świątyni Afrodyty i pradawny kamienny lingam. Należy zauważyć, że turyści nie mogą fotografować zabytków w muzeum.
  3. Kościół Panagia Katholiki (Panagia Katholiki) znajduje się na wschód od starożytnych ruin świątyni Afrodyty-Kiprida. Wygląda jak prosta bazylika z krzyżem, ale za życia ta starożytna świątynia doświadczyła wielu wydarzeń. Kościół został zbudowany w XII wieku, w czasach Bizancjum, a budowniczowie wykorzystywali jego kamienie budowlane pozostawione z ruin świątyni Afrodyty. W różnych czasach świątynia była pogańska, katolicka i prawosławna. Z dekoracji kościoła zachowały się freski z XIV wieku, przedstawiające Zbawiciela i św. Ferapont, a także niezwykły fresk przedstawiający dwie lwice, z których rzekami płyną rzekę Tygrys i Eufrat.
  4. Jest też bardziej nowoczesna świątynia w Kuklia - kościół Apostoła i Ewangelisty Łukasza . Znajduje się w centrum wsi. Świątynia została całkowicie odnowiona w 1980 roku, ponieważ została poważnie zniszczona przez trzęsienie ziemi pod koniec XIX wieku.
  5. Restauracja-Muzeum "Laledes" (Restauracja Laledes - Muzeum Etnograficzne i Folk Art) zabierze Cię do tradycyjnych potraw Kuchnia cypryjska . Oprócz pysznego jedzenia, odwiedzający restaurację mogą zwiedzić stałą ekspozycję przedmiotów narodowego życia i sztuki. Są to liczne obrazy, rzeźby, a także zabytkowe narzędzia i sprzęty domowe. Kolekcja restauracji-muzeum jest stale aktualizowana. Laledes oferuje również swoim klientom odpoczynek w barze, badanie prasy w małej bibliotece, bezpłatne mapy, broszury i informacje o lokalnych atrakcjach.
Сокровища Афродиты - мозаичный полPaleo Paphos Museum
Церковь Апостола ЛукиЦерковь Панагия Кафолики

Zakwaterowanie i zajęcia w Kukliya

Możesz zatrzymać się w Kuklii w jednym z nich hotele z Cypru : InterContinental Aphrodite Hills Resort 5 *, Blue Crane Hotel Apartments 3 *, Villa Narcissus 3 *.

Obszar, w którym znajduje się Kouklia, jest bardzo piękny i malowniczy. Wioska jest otoczona palmami, winnicami, drzewami pomarańczowymi, spacerując po okolicy i odwiedzając archeologiczne artefakty, zwiedzający mogą odwiedzić targowisko pracujące w weekendy i zagrać w golfa - poza miejscowością znajduje się kilka rozległych pól do uprawiania tego sportu.

InterContinental Aphrodite Hills ResortVilla Narcissus

Jak dostać się do Kouklia na Cyprze?

Wieś Kouklia znajduje się niedaleko od słynnego Cypr resortPafos , w 12 km. Włączone wynajęty samochód można dojechać samochodem z Pafos w Limassol (autostrada B6). Z Paphos można również dotrzeć do wioski transport publiczny - autobusy numer 632 lub 631.