Kiedy zamierzamy odpocząć za granicą, nie możemy się doczekać, aby spróbować czegoś za granicą, zupełnie nowego dla duszy i wysmakowanego posmaku, abyśmy później mogli rozkoszować się gastronomicznymi wspomnieniami przed następnymi wakacjami.

Cypr - słoneczna gościnna wyspa, wypełniona aromatami kuchni śródziemnomorskiej. Kuchnia narodowa Cypru to szczególny kult, część kultury starożytnej wyspy. Długa historia rozwoju i zdobywania cypryjskiego wieku od stulecia wpłynęła na kształtowanie lokalnej kuchni. Główne nuty należą do kuchni Grecji i Turcji, ale elementy kuchni arabskiej, angielskiej i kaukaskiej również są chwytane.

Wspaniałość i różnorodność potraw zawsze zachwyca doskonałym smakiem i dużymi rozmiarami i nie pozostawi nikogo głodnego. Cypryjczycy traktują jedzenie z wielkim szacunkiem, jest to szczególna część lokalnej kultury, więc do przygotowania każdego dania używa się wyłącznie świeżych produktów i olejów roślinnych.

Na Cyprze zarówno ryby, jak i mięso są tak samo honorowe i będziemy musieli wybrać najsmaczniejsze danie. Owoce morza i wszelkiego rodzaju ryby złowione są w Morzu Śródziemnym, niezwykle rzadko kiedy importowane mrożonki są wykorzystywane w restauracjach. Mięso jest również lokalne - na zboczach gór, rolnicy hodują różne zwierzęta gospodarskie, więc do gotowania w restauracjach używają świeżego mięsa.

Czym jest meze?

Jeśli jest to twój pierwszy raz na Cyprze i zastanawiasz się, co spróbować z kuchni śródziemnomorskiej, wybierz meze. Znaczenie tego słowa jest tłumaczone jako "małe słodycze" w skrócie "mezedhes".

Meze jest rybi, mięsny lub mieszany. Zamawiając meze ryb w restauracji rybnej, nie bądź zaskoczony obfitością, która na ciebie czeka. Będziesz serwował wszystkie rodzaje ryb i stworzeń morskich, które są w kuchni. Średnio będzie to około 10-15 mini-porcji różnych potraw na próbce: małże, krewetki, kalmary, suflet rybny, mątwy i ośmiornice, różne rodzaje ryb; Wszystko to serwowane z oliwkami, białym chlebem i sałatką grecką. Zamówienia Meze są składane dla co najmniej 2 osób i kosztują około 18-22 € za konsumenta. Napoje i inne potrawy są zawsze rozpatrywane osobno.

Mięso "meze" - wspaniały spektakl dla każdego, kto kocha mięso. Sędzia dla siebie: wołowina, wieprzowina, jagnięcina, a czasem małe ptaki. Wszystko to będzie gotowane zgodnie z krajowymi przepisami w piekarniku lub na węglu, a na stole będą podawane różne sosy, sałatka i chleb. Średnia cena wynosi 15-20 euro za osobę.

Рыбное мезеМясное мезе
Dania narodowe Cypru

Klasyczne dania kuchni cypryjskiej, oprócz słynnego "meze", to:

  • "Suvlaki" (mały), inaczej "suvla" (duży), jest to rodzaj cypryjskiego szaszłyka z kawałków mięsa różnej wielkości;
  • "Dolma" - doskonałe mięso z ryżem, które jest zawijane w liście winogron;
  • "Moussaka" - format mielonego mięsa i zapiekanek z bakłażanów, cukinii cukinii aromatyzowanej sosem Bechamel;
  • "Kalamari" - ulubione krążki kalmarów w głębokim tłuszczu.

W menu restauracji zawsze znajduje się talerz sera, w tym. z mleka koziego.

Аппетитные сувлакиМусака
Sosy z Cypru

Absolutnie wszystkie dania z Cypru są podawane sosy w zakresie. Najbardziej lubi dzatzyki, zrobione jest z jogurtu z małymi kawałkami kiszonych ogórków, mięty i czosnku.

Jasny różowy sos taramasalata ma słabo wyczuwany smak rybny, ponieważ Przygotowuje się go za pomocą miodu mintaja, oliwy z oliwek i tłuczonych ziemniaków.

Jeśli wymieszamy nasiona sezamu z sokiem z cytryny zgodnie z recepturą, pojawi się gęsty sos tahini. Oprócz sosów stół zdobią niezmienione oliwki w przyprawach i oliwie z oliwek - bez niej, jak zwykle, nigdzie.

Соус дзатзыки
Słodycze na Cyprze

Wiele dań kuchni cypryjskiej przygotowuje się z herbaty z lokalnie produkowanymi kandyzowanymi owocami. Są wykonane z klasycznych skórek z melona i arbuza, czasem ze skórki pomarańczowej, a także z zielonych orzechów włoskich. Co ciekawe, owoce kandyzowane są zawsze podawane w syropie i są spożywane widelcem i nożem.

Tendencja kuchni tureckiej jest wyraźnie odzwierciedlona w cypryjskiej baklavii, migdałach w melasie i tureckiej rozkoszy. Każdy deser jest tradycyjnie oferowany z kawą, rzadziej z herbatą. Kawa cypryjska ma drugie imię "metrio". Gotuje się go koniecznie w Turku, gdzie gotuje się kilka razy, a następnie wylewa na maleńkie filiżanki i podaje z oddzielną szklanką wody. Aby się nim delektować, zaleca się pić małymi łykami. Ta kawa nie zawiera przypraw i cukru, tylko zgodnie z twoimi pragnieniami.

Пахлава
Napoje w restauracjach na Cyprze

Przez cały rok soczyste cytrusy w restauracjach zamieniają się w pyszne soki o wysokiej jakości.

Mieszkańcy łączą każdy posiłek ze szklanką przygotowanego lokalnego piwa Fabryka KEO lub butelkę doskonałego wina. Cypryjska duma - lokalne wino "Commandaria", to jedno z najstarszych win stołowych na świecie, produkowane od XII wieku i jak dotąd tylko na Cyprze. Inne wina obowiązkowe w każdej restauracji to suchy czerwony "Othello" i biały półsuchy "St. Panteleimon". Specjalny smak wyróżnia brandy "Five Kings" i pomarańczowy likier "Filfar". Tradycyjna wódka na Cyprze "Zivaniya" ma fortecę 49 stopni i jest produkowana tylko w klasztorze Kykkos. Częściej jest 45-47 stopni, anozo jest również popularny. Takie gastronomiczne pamiątki z Cypru są bardzo popularne wśród turystów i wszystkich gości w kraju.

Mieszkańcy Cypru są bardzo gościnni i zawsze chętnie karmią wszystkich swoich turystów podczas beztroskich, słonecznych wakacji.