Mdina - jedno z najbardziej tajemniczych miast Malta kiedyś była jego stolicą. Istniała przez około 4000 lat, w swojej historii była podbijana przez różnych zdobywców, miała różne nazwy, ale nie straciła swojej oryginalności i oryginalności. Jednym z nazw miast jest "Miasto szlachty" i nie bez powodu: od średniowiecza osiadła tu tylko miejscowa arystokracja, a do dnia dzisiejszego ich potomkowie żyją w mieście. Nawet gdy rycerze-oani przybyli na Maltę, mieszkańcy Mdiny byli gotowi rozpoznać nowych władców, pod warunkiem, że ich miasto otrzyma autonomię.

Mdina stoi na wzgórzu otoczonym nie do zdobycia murem, który został wzniesiony przez Fenicjan już w 900 lat pne. Dziś Mdina jest miastem-muzeum pod gołym niebem. Postawszy stopę w tym mieście, wpadniesz w labirynt wąskich, krętych uliczek, zbudowanych przez niskie domy z solidnego brązowo-żółtego kamienia w okresie baroku i średniowiecza. Domy w Mdinie nie mają numerów, każda z nich ma swoją własną oryginalną nazwę, inne aktualne nazwy miasta to Miasto Ciszy. Mieszka w nim tylko około 300 osób, wejście do samochodów jest ograniczone, a patrząc na zwykle hałaśliwą grupę turystów, można wsłuchać się w ciszę tego historycznego miasta.

Мдина - вид сверхуУзкие улочки Мдины
Klimat

Podobnie jak cała Malta, Mdine ma klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura latem jest tu 25 stopni powyżej zera, ale trudno jest poruszać się po gorących kamiennych ulicach. Ponadto miasto ma wyjątkowo słabą roślinność. W zimie średnia temperatura wynosi co najmniej 10 stopni. Najbardziej wygodne do odwiedzenia Mdina są ciepłe jesienne i wiosenne miesiące.

Zabytki Mdina

Zabytki Mdiny na Malcie zaczynają się od Bramy Głównej, nad którą znajduje się herb Wielkiego Mistrza z XVIII wieku, bramy greckie i nowe. W rzeczywistości są to jedyne trzy sposoby, aby dostać się do miasta.

Na prawo od głównej bramy jest Muzeum tortur - jeden z najstraszniejszych fenomenów średniowiecza, bogaty w wyrafinowane wynalazki. Przed muzeum znajduje się plac, na którym spłonęły czarownice, a dziś znajdują się ochraniacze na szyję dla tych, którzy lubią fotografować w podobnym temacie. Muzeum przedstawia wszelkiego rodzaju narzędzia tortur i figurki z wosku w agonii tych, do których zostały zastosowane. Widowisko dla silnego ducha. Opłata za wstęp do muzeum wynosi 4 euro i jest otwarta od 9.00 do 16.00.

Idąc dalej przez miasto, udasz się do kościoła św. Agatha, zbudowany w XV wieku. Według legendy Agatha, która wyznawała chrześcijaństwo, była prześladowana przez Rzymian, i to tutaj znalazła schronienie przed nimi.

Warto również zobaczyć tutejsze pałace, które do dziś należą do arystokratycznych rodzin Malty. Zachwycą Cię zewnętrzną elegancją i wystrojem wnętrz oraz luksusem. Koszt wstępu jest zwykle nie ustalony, dobrowolne darowizny są akceptowane. Wśród najbardziej znanych - Palazzo Falson , Pałac Kassa Inguanets, Kassa Testaferrata, Casa Viani i Palazzo Constanzo. W tym ostatnim można zobaczyć audiowizualną ekspozycję pokazującą codzienne i życiowe sceny średniowiecza. Taka przyjemność będzie Cię kosztować 3 €, a Twoje dzieci 1,5 €.

Wspaniałymi zabytkami architektury Mdiny są także pałace Santa Sofia, Gatto Murino, Vilhena. W pałacu mistrza Vilheny (zwanego także Pałacem Sprawiedliwości) znajduje się Muzeum Historii Naturalnej, w którym można zobaczyć eksponaty demonstrujące cechy flory i fauny Malta , a także zbiór minerałów.

Muszę zobaczyć Katedra św. Paul's który został zbudowany w miejscu, gdzie pierwszy biskup Malty spotkał się z apostołem Pawłem. Apostoł Paweł okazał się być w 60 roku naszej ery. na wyspie przez przypadek - w wyniku rozbicia się statku, a ostatecznie stał się przodkiem chrześcijaństwa na Malcie i jest uważany za jednego z patronów wyspy.

Możesz także jeździć po Mdinie w powozie konnym i poczuć się jak średniowieczny mieszkaniec miasta. Te wagony są przy bramie miasta. Można podziwiać piękny widok na miasto na placu Bastion, skąd otwiera się wspaniała panorama. Fajerwerki można również podziwiać tutaj podczas lokalnych świąt religijnych.

Собор св.ПавлаМузей естествознания
Судебная палата МдиныЭкскурсия в карете

Jak dostać się do Mdiny?

W Mdinie można dostać się z Valletty autobusem nr 84, 80, 81, z Sliemy - autobusem numer 65, a także taksówką, wynajętym samochodem (trzeba będzie zaparkować przy wjeździe do miasta), a nawet rowerem.

Gdzie się zatrzymać?

Jedynym hotelem na terenie Mdiny jest pięciogwiazdkowy The Xara Palace Relais & Chateaux. Mieści się w średniowiecznym budynku o pięknej, barokowej architekturze, oferując luksusowe pokoje i luksusowe apartamenty z cenami od 150 do 340 euro za noc.

Można również zatrzymać się w pensjonacie Melitte, który wyposażony jest w zabytkowe drewniane meble i wszystkie udogodnienia. Znajduje się 100 m od Katedry św. Paul i jest również bardzo kosztowną opcją.

Inną opcją jest pobyt w apartamencie Luxury Guard Tower z zabytkowymi meblami i tarasem z widokiem na miasto. Znajdują się one 100 m od Muzeum Historii Naturalnej i niedaleko Katedry Mdina.

Jeśli potrzebujesz więcej opcji budżetu, zalecamy pozostanie w pobliskim mieście Rabat .

Отель The Xara Palace Relais
Kawiarnie i restauracje

W Mdina znajduje się około 20 kawiarni i restauracji, które reprezentują kuchnię śródziemnomorską, grecką, indyjską i europejską. Najbardziej romantycznym miejscem jest restauracja Medina, w której serwowane są pyszne dania z owoców morza i dania kuchni włoskiej. Możesz skosztować dojrzałych win maltańskich w jednych z najlepszych winiarni na Malcie, Vinum i Don Mesquita.

Бар VinumРесторан Medina
Zakupy

Większość sklepów gdzie możesz kupić drobne upominki i pamiątki, w tym produkty lokalnych rzemieślników, znajdują się przy głównej ulicy Mdina - Villegaignon. Mdina Glass, która produkuje piękne wazony, talerze, kubki, abażury, świeczniki, lustra, zegary ścienne i biurkowe itp., Jest bardzo potrzebna zarówno do produktów dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych. Tutaj możesz nawet złożyć indywidualne zamówienie. Ten sklep znajduje się na placu św. Pavel i pracuje siedem dni w tygodniu od 9.30 do 19.00.

Villegaignon StreetМагазин Mdina Glass