Maltańska wyspa położona na Morzu Śródziemnym jest wyjątkowym muzeum zabytków architektury i nieporównywalnych krajobrazów naturalnych. Przez sześć tysiącleci cywilizacji na tym niewielkim terytorium zgromadziło się wiele atrakcji, dlatego biorąc pod uwagę, że na Maltę można stanąć przed ogromnym wyborem.

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkich Mistrzów na Malcie - To średniowieczny budynek rycerski, położony w obecnej stolicy Valetta . Pomimo faktu, że dziś budynek ten służy jako rezydencja prezydenta, jest on otwarty na wizyty. Niech Pałac Wielkiego Mistrza wygląda nieatrakcyjnie, jest coś do obejrzenia od wewnątrz, od fresków i gobelinów po muzeum broni z najbogatszym zbiorem eksponatów.

Malta - Atrakcje1

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Innym miejscem wartym odwiedzenia w Valetcie jest Narodowe Muzeum Archeologii Malty. Mieści się w budynku Auberge de Provence - pałacu, który został zbudowany dla rycerzy Zakonu Maltańskiego w XVI wieku. Muzeum otwiera zwiedzającym strony historii tego obszaru, ukazujące eksponaty z różnych okresów historycznych. Szczególnie interesujące dla turystów jest spojrzenie na posągi neolitu - Wenus z Malty i postać śpiącej kobiety.

Malta - Atrakcje2

Katedra św. Jana

Podróżując po Malcie, nie można ignorować Katedra św. Jana lub katedra Jana Chrzciciela. Barokowy budynek nie wygląda na zewnątrz, ale od wewnątrz widać prawdziwą pompę. Tutaj można spacerować po wspaniałej marmurowej posadzce, zwiedzić osiem kaplic i kontemplować arcydzieło malarstwa - obraz genialnego Caravaggia "Ścięcie Jana Chrzciciela".

Malta - Atrakcje3

Megalityczne świątynie

Megalityczne świątynie Malty można nazwać najbardziej unikalnymi zabytkami stanu. Są to budynki z kamiennych bloków, podobne do słynnego Stonehenge, ale jeszcze bardziej starożytne. Najbardziej zaskakująca jest liczba megalitycznych świątyń skupionych na niewielkim obszarze - ponad dwudziestu. Świątynie Malty wciąż kryją wiele tajemnic, powodując niesłabnące zainteresowanie. Jedna ze świątyń, położona na wyspie Gozo, Ggantija jest zapisana w Księdze Rekordów Guinessa jako najstarsza ludzka struktura na całej planecie.

Malta - atrakcje4

Katakumby i jaskinie

Katakumby i jaskinie Malty są fascynującym i niepokojącym widokiem. Jaskinie wycięte w kamieniu w większości przypadków miały charakter kultowy. Do najpopularniejszych, odwiedzanych i spektakularnych należą katakumby św. Agaty i św. Pawła, jaskinie Hipogeum, Ardalam i Calypso, grota sióstr zakonnych. Niektóre z nich służyły jako świątynie, inne były miejscami pochówku.

Malta - atrakcje5

Ogród botaniczny św. Antoniego

Ogród botaniczny uwielbiamy nie tylko turystów, ale także mieszkańców Malty. Można tu podziwiać rzeźby, fontanny, stawy z łabędziami i egzotyczne rośliny z całego świata. Ten punkt orientacyjny został odkryty na Malcie pod koniec XIX wieku, ale aranżacja zaczęła się znacznie wcześniej, teraz są rośliny w ogrodzie, które mają ponad 300 lat.

Malta - atrakcje turystyczne6

Okno Azure

Miejscem często kojarzonym przede wszystkim z Maltą jest Okno Azure na Wyspa Gozo . Słynny kamienny łuk składa się z dwóch skał falujących od morza do wysokości 50 metrów. Średnica każdego z nich wynosi 40 metrów, a górny łuk, zawieszony na niebieskich falach, jest rozciągnięty do 100 metrów. Ta naturalna instalacja jest oficjalnym symbolem Malty.

Malta - atrakcje7

Malta, której zabytki płyną z jednego do drugiego, słusznie stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc na świecie dla turystów. Pozostaje tylko do wydania paszport międzynarodowy i wniosek wizowy w tym kraju!