Wyspa Gozo jest drugą co do wielkości wyspą na Malcie (obejmuje trzecią i najmniejszą wyspę - Comino). Gozo jest trzy razy mniejsze od Malta - jego powierzchnia wynosi nieco ponad 61 km². Mieszka na nim około 28 tysięcy mieszkańców. W tłumaczeniu nazwa wyspy oznacza "radość", i rzeczywiście, tutaj możesz odpocząć w atmosferze absolutnego spokoju i spokoju. Maltańczycy sami żartują, że żyją na wyspie Gozo przez co najmniej 100 lat, a ostatecznie umierają z nudów - życie jest tak zmierzone i niespieszne.

Nawiasem mówiąc, w przeciwieństwie do Malta tam, gdzie roślinność praktycznie nie istnieje, Gozo jest bogaty w różnorodną florę: tutaj są oliwki XXL, arbuzy i melony, ziemniaki, migdały, figi, które są uważane za najsłodsze w Morzu Śródziemnym, małe pomidory i wiele innych.

Przybywając na wyspę promem, można od razu wziąć autobus turystyczny i za 15 euro, aby odbyć ekscytującą podróż prawie na całej wyspie.

Kilka legend i opowiadań

Wyspa Gozo znana jest żeglarzom od czasów starożytnych - wtedy nosiła nazwę Ogid. Jest on jednak bardziej znany jako wyspa Calypso - według legendy mieszkała tutaj nimfa, która przez 7 lat była w niewoli u Odyseusza. Do tej pory popularna jest grota Calypso, znajdująca się nad plażą Rampa L-Hamra.

Historia Gozo jest bardziej dramatyczna niż historia Malty: w XVI wieku była całkowicie zdewastowana - po nalocie na Saracen na wyspie nie było ani jednego mieszkańca, wszyscy zostali skradzeni w niewolę lub zabici. Ludzie przestali bać się tu osiedlić dopiero po wybudowaniu Cytadeli na wyspie.

Wakacje na plaży na wyspie

Na Gozo prawie wszystkie Plaże należą do wiosek, które są położone; Kurorty na wyspie tylko 2: Shlendi i Marsalforn.

 1. W Schlendi znajduje się osiem wagonów: kamienista Dweira w pobliżu San Laurentza, skalista i kamienista Dahlet Orroth, żwirowa panorama Il-Asri, piaszczysta i betonowa zatoka Shlendi, piaszczysta Khondok ir-Rumin (uważa się, że najzimniejsza woda znajduje się na Gozo), Majarr ish-Shini i dwie plaże z niesamowitym pomarańczowym piaskiem: Ramla Bay w pobliżu Balls i San Blas w okolicach Nadur. Zejście do tego ostatniego jest bardzo strome. Te dwie plaże są popularne, a zimą miejscem pikników. W Shlundi 2 skały tworzą naturalną zatokę, która uwielbia miłość. Kolejny raj dla nurkowie - Morze śródlądowe lub Kaura - laguna, połączona z cieśniną Morza Śródziemnego.
 2. W Marsalforn znajdują się 2 plaże: kamienista zatoka Bayyar, preferowana przez miłośników nurkowania z rurką oraz luźna, piaszczysta zatoka Marsalforn.
Двейра Внутреннее мореОранжевый пляж Рамла Бэй
Соляные лужи в МарсольфорнеШленди Бэй
Archeologiczne i historyczne zabytki wyspy

Wyspa Gozo jest bogata w zabytki, w tym stanowiska archeologiczne. Do nich należy przede wszystkim odnosić się megalityczne świątynie Ggantija niedaleko wioski Shar. Pochodzą z około 3500-3800 pne. i są uważane za najstarsze osobno stojące konstrukcje. W okolicach wioski Sannat na płaskowyżu Ta'Chench można zobaczyć dolmeny, klify o wysokości około 140 metrów i ślady dawnych wagonów. Możesz dowiedzieć się o starożytnej historii wyspy, odwiedzając muzeum archeologiczne w Cytadeli. Niektórzy uczeni sugerują, że Malta w ogóle, a zwłaszcza Gozo, pozostaje z istniejącej niegdyś Atlantydy.

Główną historyczną atrakcją i "wizytówką" wyspy Gozo jest Cytadela, z której można śmiało powiedzieć, że prowadzą do niej wszystkie drogi na wyspie. Aby zwiedzić Cytadelę, można spędzić cały dzień - jest tu wiele muzeów, katedra na wyspie, Pałac Biskupi, stare więzienie i wiele innych interesujących budynków. A po inspekcji możesz zafundować sobie lokalną kawiarnię z wybornym maltańskim winem i potrawami lokalna kuchnia .

Na uwagę zasługują także wieże strażnicze położone wzdłuż wybrzeża wyspy: Majar ish-Shini, Shlendi, Dweira, San Blas (ostatnie dwa są otwarte do zwiedzania). Zostały wzniesione w drugiej połowie XVII wieku i służyły do ​​ochrony zatok i zatok wyspy przed piratami.

W pobliżu wioski Mgarr znajduje się kolejna fortyfikacja - Fort Shambri, który miał zastąpić Cytadelę, ale tak się nie stało.

Храмы Джгантия - вид сверхуЦитадель
Барачное сооружение форта ШамбрейСегодня в форте Шамбрей - современный отель
Atrakcje kulturalne i religijne

W dużej liczbie na Gozo znajdują się atrakcje kulturalne i religijne, z których najważniejszą jest Katedra w Cytadeli. Kolejna, nie tylko znana na całym świecie, ale także zaliczana do 10 największych kościołów Europy pod względem wielkości kopuły, kościół jest kościołem parafialnym w miejscowości Szewki. W pobliżu Arby znajduje się kaplica św. Dymitra, która jest związana z kilkoma lokalnymi legendami. Na uwagę zasługuje również młyn Ta'Kol w Shar, zbudowany przez rycerzy na początku XVIII wieku.

Кафедральный собор Гозо
Atrakcje przyrodnicze

Trzy słynne naturalne atrakcje wyspy to grota Calypso, położona powyżej plaży Ramla Hara, plaża z jasnym pomarańczowym piaskiem i okno Azure - olbrzymi naturalny łuk, składający się z żółtego wapienia, dwóch klifów o wysokości 28 metrów i średnicy 40 metrów, "Zakryty" na szczycie 100-metrowej kępy. W 2012 r. Odłamał się znaczny fragment skały, co przyspieszyło jej zniszczenie; uważa się, że w ciągu najbliższych kilku lat może całkowicie się zawalić. Obok okna Azure Window znajduje się kolejny naturalny punkt orientacyjny - skalna skała grzybowa (zwana także "Skałą generała"), na której rośnie specjalny mech, uważana w średniowieczu za lekarstwo na wiele poważnych chorób. A w dolinie Milah, niedaleko od Arby, znajduje się analog z Lazurowego Okna, nawet mniej sławnego. Na przylądku Ecka w pobliżu tej samej wsi znajduje się Arb i kolejna atrakcja - kamienny grzyb; tutaj jest jeszcze kilka cudów geologicznych.

Innym znanym punktem orientacyjnym jest Morze Wewnętrzne, łączące się z Morzem Śródziemnym przez tunel. Dzisiaj na tym tunelu turyści pływają łódką. Z przyjemnością odwiedzimy turystów i plażę Hondok ir-Rumin, wodę, z której z jakiegoś powodu zimniej niż gdziekolwiek indziej na wyspie. A w okolicach wioski Asri zasługuje na uwagę ta sama półzamknięta dolina.

Грот КалипсоПляж Рамла
Лазурное окноВнутреннее море
Gdzie mieszkać?

Hotele Gozo znajdują się głównie w obszarach uzdrowiskowych, w pobliżu portu (w Mgarra i Ainsilema); są w stolicy. Najpopularniejsze hotele to:

 • Beachview Hotel w Marsalforn;
 • Downtown Hotel w Victoria ;
 • Hotel San Andrea w Schlindi;
 • Hotel Cornucopia (Shara);
 • Grand Hotel (Ainsilem);
 • Hotel Calypso (Marsalforn);
 • St. Patrick's Hotel (Shlendi);
 • Hotel Ta 'Cenc & Spa w Sannat;
 • Kempinski Hotel San Lawrenz w San Laurentz.

Możesz mieszkać w pensjonacie lub na wiejskim domu - tradycyjnym wiejskim domu maltańskim: autentycznym, ale wyposażonym we wszystkie nowoczesne udogodnienia. Często w sąsiednich obszarach znajdują się specjalne pawilony rekreacyjne i baseny. Ta obudowa jest droga, ale często wynajmowana jest dużej firmie vsykladchinu - wygodnie pomieści 8, 10 lub nawet więcej osób. Większość wypadków na farmach znajduje się w północnej części wyspy.

Studenci mogą łatwo znaleźć zakwaterowanie w przystępnych cenach - na wyspie są również hostele; najbardziej znanymi są 2 hostele w Marsalforn - Maria Giovanna Hostel i Santa Martha Hostel.

Calypso HotelФармхауз, Гозо
Restauracje

Na wyspie znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Większość z nich znajduje się w ośrodkach wypoczynkowych, w porcie i Wiktorii - stolicy wyspy, ale w małych wioskach można zjeść w bardzo przyjemnej atmosferze - i dość tanie. Być może, że jednoczy wszystkie placówki gastronomiczne na wyspie - są to ogromne porcje i czas oczekiwania na serwowanie potraw: tutaj jest to około 40 minut - jak już wspomniano powyżej, życie tutaj jest bardzo spokojne. W wielu przypadkach, przed zamówieniem jako darmowym bonusem, serwowany jest świeżo upieczony chleb z pasztetem z Gozian. Konieczne jest również wypróbowanie królika w stylu gozońskim, który jest moczony w maltańskim winie przed gotowaniem.

Натюрморт у входа в ресторан «Ta Ricardu»Ресторан «Ta'Frenć»
Co zabrać ze sobą na Gozo?

Wyspa Gozo słynie z producentów koronek, których produkty można kupić w prawie każdym sklepie z pamiątkami. Słynnego szkła maltańskiego jest również tutaj - a także zgodnie ze starą technologią. Przypomina styl wenecki, ale różni się żywszymi kolorami.

Masters może wydmuchać produkt bezpośrednio w Twojej obecności, a nawet w wybranym przez Ciebie kolorze; z koralików wykonanych dla Ciebie, możesz natychmiast złożyć bransoletkę lub koraliki. Huta szkła znajduje się w pobliżu świątyń Jangt; tutaj można kupić takie produkty ze szkła jak wazony, zegary ścienne, a nawet "reprodukcje" obrazów znanych artystów.

Również z wyspy można przynieść wiele produktów gastronomicznych, w tym co rośnie na wyspie, a także dobrze owczy ser. Kup wszystko w It-Tokk - głównym rynku Victoria, stolicy wyspy.

Знаменитое мальтийское стекло делают на ГозоТончайшие кружева ручной работы - гордость острова
Życie kulturalne wyspy

Wyspa ma operę, bibliotekę, wiele muzea . Katolickie tradycje są bardzo silne na wyspie. Istnieje wiele festiwali katolickich. W maju zatonięcie wraku świętego Pawła obchodzone jest w Munsharze (w ostatnią niedzielę miesiąca).

W pierwszą niedzielę po Trójcy Świętej obchodzone jest święto Ciała Chrystusa w Asri. W Nadur w pierwszą niedzielę po 29 czerwca - św. Piotr i Paweł. W trzecią niedzielę czerwca w Fontanie, Najświętszym Sercu Jezusa. W niedzielę, najbliżej do 24 czerwca, świętuje się św. Jan Chrzciciel.

W lipcu wizytę Matki Bożej odprawia jej siostra Elżbieta (pierwsza niedziela miesiąca), w Kercz (2. niedziela) - Dziewicza "Relief", w Wiktorii - dzień św. Jerzego Zwycięskiego (3. niedziela), w Sannacie - dzień Święta Margarita (ostatnia niedziela) W sierpniu świętujemy: w Ale - Dzień św. Józefa (1. niedziela), w San Laurente - Dzień św. Wawrzyńca (2. niedziela), w Ainsilem - Theotokos Loreto (ostatnia niedziela). 15 sierpnia w Victorii i Zebugge świętuje Wniebowzięcie Matki. We wrześniu, w niedzielę, najbliżej 8 września, obchodzimy Święto Dziewicy. Jeśli któryś z tych dni przypada podczas wakacji na Malcie - koniecznie odwiedź święto, dostaniesz niezapomniane wrażenia.

Базилика святого Георгия

Jak dostać się do Gozo?

Dawno, dawno temu, pasażerowie z Malty do Gozo iz powrotem byli transportowani przez duże łodzie wiosłowe. Na Gozo (Gozo) z Malty kursują promy firmy Gozo Channel, a aby dostać się z Malty, możesz być wolny, ale aby wrócić na Maltę, musisz zapłacić za podróż. Samochód można przetransportować promem. Prom opuszcza Maltę z miejscowości Cirkewwa, dociera na wyspę Gozo do portu Mgarr. Czas podróży to 20-30 minut, tym razem można spędzić w hali promowej, ale większość turystów woli korzystać z otwartego pokładu przy dobrej pogodzie, gdzie mają piękny widok na Maltę, Gozo i Comino .

Пристань ГозоНа остров можно попасть паромом