Oprócz pięknych plaż i ciekawych wycieczek po mieście Malta Wielu turystów przyciąga tu największa tajemnica tych wysp - są to megalityczne świątynie. Nazywamy je prehistorycznymi obecnościami, z których niektóre są najlepiej zachowane, uznane za dziedzictwo kulturowe UNESCO.

Tajemnice struktur megalitycznych

Megalityczne świątynie na Malcie zostały zbudowane od 5000 r. Pne, a zatem służą jako podstawa do periodyzacji najstarszej historii wysp maltańskich.

Wokół tych struktur kryje się wiele zagadek i pytań, z których głównymi są: kto i jak zbudowali świątynie? Mają one olbrzymie rozmiary, mają w swoich konstrukcyjnych blokach kamień o niewiarygodnej wadze, a jednocześnie zostały wzniesione bez użycia narzędzi żelaznych, a tym bardziej - bez nowoczesnego sprzętu budowlanego. Dlatego lokalni mieszkańcy, którzy żyli blisko wiele stuleci później, nie wierzyli, że zwykła osoba mogłaby je zbudować. W rezultacie pojawiło się wiele legend o tych świątyniach, w tym olbrzymich ludzi, którzy je zbudowali.

Na uwagę zasługuje fakt, że budowle megalityczne na Malcie pojawiły się znacznie wcześniej niż w kontynentalnej Europie, a także starsze niż egipskie piramidy o co najmniej 1000 lat. Są uważane za najstarsze zachowane budynki na świecie.

Również w wyniku licznych badań naukowcy ustalili wzór: groby znajdują się w centrum każdego kompleksu megalitycznego, a świątynie wznoszą się dookoła nich w pewnej odległości.

Zachowane świątynie

Na Malcie znaleziono 23 megalityczne sanktuaria. Do naszych czasów wiele z nich jest zniszczonych lub na wpół zniszczonych, ale nawet szczątki są imponujące w swoich gigantycznych rozmiarach.

Dzisiaj tylko 4 świątynie pozostają we względnym bezpieczeństwie:

  1. Ggantia to kompleks dwóch świątyń o różnych wejściach, ale o wspólnej ścianie tylnej. Jest uważany za najstarszy megalit i znajduje się w centrum. Wyspy Gozo . Zrujnowana fasada Dzhgantii sięga 6 m wysokości, jej wapienne bloki sięgają 5 m długości i 50 ton wagi. Dlatego też konstrukcja opierała się na zasadzie murowania - kamienie odbywają się kosztem ich wagi. Wewnątrz budowli znaleziono miejsca do zawieszenia zwierząt przed ofiarowaniem i ołtarzem.
  2. Храм Джгантия - вид сверхуХрам Джгантия внутри
  3. Hajar Kim (Quim) - największy i najlepiej zachowany megalit, położony w pobliżu wsi Krendy - 15 km na południowy-zachód od Valletta . Stoi on na wzgórzu z widokiem na morze i wyspę Filfla. Jest to kompleks trzech świątyń, wyróżniający się spośród pozostałych figur wyrzeźbionych na ścianach bogów i zwierząt, tajemniczych spiral. Wokół Hajar Kim jest także zachowany dziedziniec i fasada.
  4. Хаджар Квим - вид сверхуОгромные блоки храма Хаджар Квим
  5. Mnaidra - to kompleks trzech świątyń, które z wysokości razem przypominają liście koniczyny. Mnajdra stoi na stromym wybrzeżu, niedaleko Hajjar Kwim, spacerując po tej samej wyspie Filfa. Jego osobliwość polega na tym, że jest zorientowana na wschód słońca w czasie równonocy i przesilenia. Znaleziono statuetki, kamień i glinę, muszle, różne ozdoby, ceramikę, narzędzia krzemowe. A brak żelaznych narzędzi pracy mówi o jej neolitycznym pochodzeniu.
  6. Храм Мнайдра - вид сверхуХрам Мнайдра
  7. Tarchien to najbardziej skomplikowany i interesujący architektonicznie budynek megalityczny na Malcie, składa się z 4 świątyń z licznymi ołtarzami, ołtarzami, które wskazują na głębokie przekonania religijne starożytnego maltańczyka. Do tej pory zachowana została dolna część kamiennej posągu starożytnej bogini przy wejściu do jednej ze świątyń, która została zabrana do muzeum, a tu została jej kopia.
  8. Храм ТаршьенХрам Таршьен внутри
Jak dostać się do świątyń?

Ggantia znajduje się na wyspie Gozo, na obrzeżach miasta Shara. Możesz dostać się na tę wyspę transportem publicznym, na przykład promem z Chirkevva (autobusy nr 645, 45 jechać do Chirkevva); Następnie podążaj za znakami, podróż od przystanku do świątyni zajmie 10 minut.

Aby dostać się do świątyni Hajjar Qim, należy wsiąść do autobusu numer 138 lub numer 38, jadąc z lotniska i wysiąść na przystanku Hajjar. Od Hadraj Quim powinieneś przejść mniej niż kilometr w kierunku wybrzeża, aby zobaczyć świątynię Mnajdra.

Świątynia Tarchien jest w mieście Paola Można do niego dojechać z centralnego terminalu w Valletcie autobusami nr 29, 27, 13, 12, 11.

Koszt zwiedzania świątyń waha się od 6 € do 10 €.

Powody zakończenia starożytnej cywilizacji na Malcie pozostają zagadką do dziś. Ale na pytanie, dlaczego wiele świątyń jest zniszczonych, istnieje kilka założeń: zmiana klimatu, ubytek ziemi, wojny, które miały tu miejsce, oraz używanie kamieni świątynnych w działalności gospodarczej przez późniejszych mieszkańców.

Badania świątyń megalitycznych nie kończą się. Jeśli chcesz dotknąć ducha pradawnej cywilizacji na Malcie, możesz dokonać obserwacji i po prostu podziwiać oszałamiający, mistyczny porządek dzieła starożytnego maltańczyka, udać się w podróż do co najmniej jednej ze świątyń. Być może dla ciebie objawi się jakaś tajemnica.