Valletta - obecny kapitał Malta - ma bogatą i interesującą historię, która do dziś znajduje odzwierciedlenie w jej architekturze, zabytkach i atmosferze miasta. Początek budowy Valletty został ustanowiony w XVI wieku przez rycerza Jeana de la Valletę, pod którego kierownictwem Zakon Rycerzy św. Jana pokonał armię turecką, próbując zdobyć Maltę. Na cześć zwycięstwa wzniesiono małą kaplicę, w której później wyrosła Świątynia Madonny Zwycięstwa i stała się pierwszą planowaną konstrukcją tego miejsca w mieście. Valletta została pomyślana jako miasto fortecy, bastion rycerski i została otoczona murem z wieżą strażniczą.

Średniowieczny widok na miasto zachował się do dziś, prawie każdy jego budynek został zbudowany kilka wieków temu i jest zabytkiem architektury. Nowoczesne budynki są niezwykle nieliczne. Interesujący jest również układ Valletty, który spodoba się każdemu z geometrii i symetrii: wąskie uliczki są wyraźnie zbudowane równolegle do siebie, a przecinające je ulice przechodzą wyłącznie pod kątem prostym. Z góry miasto tworzy obraz szachownicy.

Klimat

Valletta znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Malta między dwoma dużymi naturalnymi zatoczkami. Oto łagodny śródziemnomorski klimat, bardzo zdrowy. Lato jest zwykle gorące i suche, ale nie za gorące - temperatura powietrza nie przekracza 36 stopni. W tej chwili pogoda w Valletcie jest bardzo stabilna. Wilgotność wynosi około 70% przez cały rok, dzięki czemu pogoda jest komfortowa o każdej porze roku. Zimą temperatura powietrza nie spada poniżej 4 stopni, a w tym czasie okresowo pada. Jednak nawet zimą słońce świeci nad wyspami przez 5-6 godzin, a latem - wszystkie 12.

Wakacje w Valletcie mogą być wspaniałe w każdym sezonie, wybór zależy od celu podróży na Maltę. Jeśli chcesz się zrelaksować plaża najlepiej jechać od maja do października. W tym samym czasie Valletta nie może być nazwana nadmorską miejscowością, jest tu osiedlona nie w celu relaksu nad morzem, ale w celu bliższego zapoznania się z kulturą i sztuką maltańską. Plaże zazwyczaj udają się do ośrodków wypoczynkowych oddalonych o 6-20 km od Valletty. Jeśli chcesz, możesz oczywiście pływać w Valletcie, jest tam kilka odpowiednich miejsc, ale są to skaliste obszary bez wyposażonego zejścia. Zazwyczaj przyjeżdżają do Valletty, aby poznać prawdziwą Maltę, przemierzać ulice miasta, zwiedzać muzea i świątynie. Można to zrobić przez cały rok, ale okres od listopada do kwietnia ma przewagę nad sezonem letnim. Zimą jest dość ciepło (po południu średnia temperatura wynosi 10-14 stopni powyżej zera), w tym czasie jest niewielu turystów, a polityka cenowa hotele restauracje i inne obiekty stają się mniej pretensjonalne, nie wspominając o niższych kosztach lotu.

Вид на Валлетту сверхуВаллетта ранним утромПрибрежная зона Валлетты
Jak się tam dostać?

Tylko międzynarodowe lotnisko na Malcie Znajduje się 5 km od Valletty i ma jeden terminal. Po przybyciu do kraju będziesz miał kilka opcji, jak dostać się do stolicy. Istnieje bardzo dobrze rozwinięte połączenie drogowe między lotniskiem a Vallettą, istnieje wiele autobusów miejskich, autobusów ekspresowych i autobusów nocnych. Opłata za przejazd kosztuje 2,2 € i zajmuje około pół godziny. Na wyjściu z terminalu znajduje się stojak. transport publiczny gdzie można zasięgnąć informacji o biletach i trasach autobusowych. Możesz kupić bilet w maszynie, znajdującej się tutaj, i od kierowcy.

Możesz również wziąć taksówkę, która na Malcie ma stałą cenę (15 €) i którą możesz zapłacić w terminalu na postoju taksówek. Taxi na Malcie jest bezpieczne, wygodne i zabierze Cię do Valletty w 20 minut.

Jeśli planujesz podróż samochodem, możesz go wypożyczyć bezpośrednio na lotnisku, gdzie znajduje się wiele biur wypożyczalni. Samochód można rezerwować zarówno z wyprzedzeniem przez Internet, co pozwoli na znaczne oszczędności, jak i po przyjeździe.

Wiele hoteli w Valletcie oferuje transport wahadłowy - własne autobusy, które prowadzą bezpośrednio do hotelu. Ta informacja powinna zostać wyjaśniona przy rezerwacji hotelu lub w punkcie informacyjnym lotniska.

Интерьер жилых домов в ВаллеттеНочная жизнь в Валлетте

Zabytki Valletta

Pomimo niewielkiej powierzchni stolicy - zaledwie 0,8 km kwadratowych, liczba atrakcji w Valletcie jest oszałamiająca. Jest pełna muzeów, teatrów, świątyń, dziedzictwa architektonicznego, pięknych placów, restauracji, sklepów. Większość instytucji państwowych znajduje się tutaj, a na obrzeżach miasta znajdują się trzy malownicze ogrody: Hastings, Lower i Górna Barrakka . To swoista "mekka" dla miłośników historii, sztuki, architektury.

Valletta to głównie miasto dla pieszych, o ograniczonym ruchu. Wynika to z faktu, że miasto zostało zbudowane w odległym XVI wieku, a szerokość ulic została zaprojektowana dla powozów i jeźdźców. Trzeba też wziąć pod uwagę, że część ulic miasta znajduje się na zboczach gór, więc podczas spaceru trzeba pokonać wiele wzlotów i upadków.

Główną ulicą Valletty jest Republic Street, która dzieli miasto na pół. To od niej wygodnie rozpocząć podróż i zwiedzić miasto. Zaczyna się od Placu Wolności, gdzie najpiękniejsza jest wieża Świętego Jakuba Cavaliera Pałac Ferreria i Royal Opera. Co więcej, ulica zabierze Cię przez wiele interesujących miejsc: Auberge de Castilla (budynek Gabinetu Ministrów Malty, a wcześniej siedziba hiszpańskich i portugalskich rycerzy znajdowała się tutaj) Pałac Wielkiego Mistrza (Prezydent i jego pracownicy tam pracują, niektóre pokoje są otwarte dla publiczności, na przykład Zbrojownia), Narodowe Muzeum Archeologiczne (budynek Oberges de Provence, w którym mieszkali francuscy rycerze), Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (jego główną chlubą jest "Ścięcie głowy" Michała Anioła) John the Baptist), Świątynia Świętego Jana (główna świątynia Zakonu Maltańskiego, próbka architektury barokowej), Casa Rocca Piccola (unikalne prywatne muzeum, w którym mieszka rodzina maltańskich arystokratów, prowadząca od czasu Wielkiego Oblężenia).

Ulica Republiki doprowadzi cię do Fort St. Elmo gdzie jest Muzeum Wojny i gdzie eksponowane są eksponaty z II wojny światowej.

Również w Valletcie znajduje się uniwersytet z XVIII wieku, który zdobył uznanie na całym świecie za wysoki poziom nauczania nauk medycznych, Teatr Manoela , założony w tym samym wieku i mający znakomitą reputację na świecie.

Liczba kościołów i katedr znajdujących się w tym mieście jest również niesamowita. Oprócz powyższego, szczególną uwagę zwraca Wrak Katedry św. Paul's Church of Sts. Franciszek, kościół parafialny św. Dominika, Kościół św. Barbara (Temple of the Gunners), Kościół Matki Bożej z Damaszku, Kościół św. Maria Magdalena (schronienie dla "upadłych kobiet"), Kościół Jezuitów , Kościół i klasztor sv. Ursula, Kościół św. Mikolaia, Kościół Najświętszej Marii Panny, kościół św. Roha, Kościół Świętych Darów, jest Kościołem Zbawiciela i innymi. Wszystkie pochodzą z XVI i XVII wieku, więc podczas ich odwiedzania gwarantowana jest wycieczka w średniowieczną historię.

Дворец великого магистраМузей оружия во Дворце великого магистра
Храм св.ИоаннаРезиденция премьер-министра Мальты

Gdzie się zatrzymać w Valletcie?

Ponieważ Valletta nie jest nadmorskim kurortem, wybór hoteli tutaj nie jest tak wielki jak w innych częściach Malty. Niemniej jednak istnieje wybór w zakresie cen, od drogiego do wyższego budżetu. Najmodniejsze hotele znajdują się w centrum miasta: Grand Hotel Excelsior, Hotel Phoenicia Malta (jeden z najbardziej wyrafinowanych i luksusowych), Ursulino Valletta, Casa Ellul. Oferują dobre restauracje, baseny i wiele z nich jest z widokiem na morze.

Luksusowe apartamenty Valletta Mint Apartment, Valletta Sea Front, Valletta Barrakka Suites będą Cię kosztować dwa lub więcej razy. Więcej opcji budżetowych to British Hotel, Osborne Hotel, Hotel Castille.

Grand Hotel ExcelsiorHotel Phoenicia
Gdzie zjeść?

W Valletcie jest wiele miejsc, w których można zjeść smaczny posiłek lub przekąskę przed wycieczką. Ogólne kuchnia maltańska w dużej mierze utworzone na podstawie języka włoskiego. Tutaj uwielbiają makaron, pizzę, ryby. Pizzeria Luciano jest bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców, oferuje duży wybór pizzy i dobrych włoskich win, różnorodne sałatki, przekąski i desery. Dania kuchni maltańskiej można spróbować w restauracji Ranieri po dość rozsądnych cenach, lampuku, duszony królik i makaron z różnymi sosami są tutaj bardzo smaczne. Restauracja La Cave, oparta na menu mięsnych potraw i kuchni włoskiej, jest idealna na romantyczną kolację lub bankiet. Miłośnicy muzyki i miłośnicy egzotycznych koktajli pokochają Q Bar i The Cafe Jubilee, w których często odbywają się koncerty jazzowe.

Бар QКафе JubileeРесторан La Cave
Zakupy

Duży wybór sklepów dla zakupy w Valletcie znajduje się przy głównej ulicy Republiki i równolegle do ulicy Torgovaya. Są sklepy z pamiątkami, sklepy z antykami i butiki z modą, a na ulicy Torgovaya są też dwa targi - wewnątrz i na zewnątrz. Będzie można kupić wiele pamiątek z różnych przedmiotów, rzeczy do domu, a także ubrań, dodatków i wysokiej jakości biżuterii, czasem designerskich, po rozsądnych cenach. Na placu Wolności można kupić tanie obrazy z widokiem na wyspę i jej atrakcje.